Ana içeriğe atla

Baş Ağrısını Doğal Yollarla Nasıl Geçirebiliriz?

Baş ağrısına iyi gelen çözüm yollarına değinmeden önce baş ağrılarının %80-90 kadarının stres ve gerilim kaynaklı olduğunu belirtmemiz gerekir. Baş ağrısı her ne kadar önemsiz gibi görünen bir rahatsızlık olsa da, gün içinde kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir. Baş ağrısı için çok sayıda ilaç bulunmaktadır ancak başa ağrılarını ilaç kullanmadan da geçirmek mümkündür. Peki, baş ağrısını doğal yollarla nasıl geçirebiliriz? Şimdi baş ağrısına 4 doğal çözümün neler olduğuna hep birlikte bakalım.

Baş ağrısına doğal tedavi
Düzenli ve İyi Uyuyun
Kesintisiz ve kaliteli bir uykunun baş ağrılarını azalttığı bu alanda yapılmış bazı klinik çalışmalarda ortaya konmuştur. Özellikle 23:00 ile 06:00 saatleri arasında salgılanan melatonin hormonu hem vücudunuzu dinçleştirir hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Aşırı Kafein Tüketmeyin
Günde 2-3 fincana kadar çay ya da kahve tüketimi sinirlere iyi gelirken, bu sayının üzerine çıkılması, idrar söktürücü özelliğinden ötürü, vücuttaki su kaybını arttıracağından dolayı bu durum baş ağrısı yapacaktır. Eğer günde 2-3 fincandan daha fazla çay ve kahve tüketiyorsanız günde en az 2 litre su içmeye özen göstermelisiniz.

B2 Vitamini İçeren Besinler Tüketmeye Özen Gösterin
B2 vitamini içeren besinler, düzenli tüketildiği takdirde, baş ağrısına iyi gelmektedir. Bu nedenle B2 Vitamini açısından zengin olan yoğurt, yumurta ve yeşil yapraklı sebzeler sıkça tüketilmelidir.

Alkolü Yaşamınızdan Çıkarın
Alkol tüketiminde aşırıya kaçılması baş ağrısına neden olabilmektedir. Alkol alımında vücut, normalde olduğundan çok daha fazla su kaybına uğrar. Buna ek olarak alkol aldığımızda beyin damarlarımızda da genişleme olur ve bu da bize baş ağrısı olarak yansır. Alkol kaynaklı baş ağrısından kurtulmak için alkolü azaltmak ya da tamamen bırakmak doğru bir tercih olacaktır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019