Ana içeriğe atla

Çayın İnanılmaz Faydaları

Siyah çayın faydaları
Yeşili, beyazı, siyahı ile  kültürümüzün en önemli ve olmazsa olmaz içeceği çay, sayısız faydaları ile sağlığımıza sağlık katan bir içecektir.
Çay,kahveye oranla 2/3 daha az kafein içerir.  Çayınıza ekleyeceğiniz bir parça limon, içeriğindeki antioksidan oranını daha da arttırır. Bu özelliği sayesinde çay, birçok kanser türüne yakalanma riskini azaltır.
Düzenli tüketildiğinde diş ve diş eti hastalıklarını önler.  Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, kadın ve erkeklerde kemik sağlığını korur. Çayın içerisinde bolca bulunan triptopan asidi sayesinde gerginlik ve uykusuzluğu ortadan kaldırır. Bu sebeple öğrencilerin sınavlara hazırlık süresinde çay içmesi fayda sağlar. Çay ayrıca, metabolizma hızını arttırıcı özelliği sayesinde kabızlığı önlediği gibi, cilt kuruluğuna ve öksürüğe de iyi gelir.
İsveçli ve Finli nörologların yaptıkları araştırmalar sonucu, çayın Alzheimer'a yakalanma riskini yüzde 50 oranında azalttığı ve odaklanma ve konsantrasyon sorunlarını da azalttığı tespit edilmiştir.
Çaydan kadınlara bir de iyi haber var. Günlük düzenli tüketilen 4 bardak yeşil çay yaşlanmayı geciktirmektedir.
Her şeyin aşırısı zararlı olduğu gibi çay için de dikkat etmemiz gereken kurallar vardır.
Çayın, yemeklerden en az 2 saat önce veya sonra, mümkünse şeker tüketilmeden, günde en fazla  5-6 bardak ve açık içilmesi tavsiye edilen ideal tüketim şeklidir.
Çayın bilinçsizce ve yemeklerle birlikte kullanımı besinlerden elde edilen demirin emilimini azalttığı için kansızlığa, damar sertliğine, gerginliğe ve uykusuzluğa sebebiyet verir.

Yorumlar

  1. Öyle bir anlatmışsınız ki çay sevmeyen biri olarak neredeyse çay içmeye başlayacağım :)

    YanıtlaSil
  2. Çayı sevmeseniz bile her gün 2 fincan içmenizde yarar var. İçerisindeki tein sinirleri gevşetir :)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019