Ana içeriğe atla

Diş Ağrısını Ne Geçirir?

Diş Ağrısını Ne Geçirir?
Diş ağrısını ne geçirir? Sorusu diş ağrısından muzdarip olan birçok insanın kendisine sorduğu bir sorudur. Aniden başlayan diş ağrısı, özellikle geceleri, kişiyi oldukça zor durumda bırakabilen bir rahatsızlıktır. Diş ağrısında en büyük etkenlerden biri düzenli olarak dişlerin fırçalanmaması, diş ipi kullanmamak ve ağız sağlığına yeterince özen göstermemekten kaynaklanmaktadır. Kişiyi oldukça rahatsız eden ve hatta bazı durumlarda katlanılmaz dereceye ulaşabilen diş ağrılarını geçirmek için bazı yöntemler bulunmaktadır. Ancak bu yöntemlerin anı kurtarmak amaçlı olduğu unutulmamalı ve en kısa sürede bir diş hekimine gidilmelidir. Dişin durumuna göre dişe dolgu ya da çekim işlemi yapılabilir.
Diş ağrısını ne geçirir? Sorusuna verilebilecek bazı hızlı yanıtlar mevcuttur. Bunlardan bazıları şöyledir:
Karanfil: Karanfil doğada bulunan ağrı kesicilerden biridir. Diş ağrısı esnasında ağza bir karanfil atılması ya da bir pamuğa karanfil yağı damlatıldıktan sonra ağrıyan dişin üzerine bastırılması diş ağrısını bir süre önleyecektir.
Kurutulmuş Nane Yaprakları: Bir miktar kurutulmuş nane yaprağı, ağrıyan dişin üzerine yerleştirildikten sonra 10-15 dakika kadar ağızda tutulmalı ve ardından ağızdan çıkarılmalıdır. Bu işlemin günde 10-15 kez tekrarlanması diş ağrısını kısmen kesecektir.

Diş çürüğü
Kâfur: Küçük bir parça kâfur, ağrıyan dişin üzerine yerleştirilmeli ya da kâfur yağı ağrıyan dişin üzerine uygulanmalıdır. Bu işlem ağrıları yavaşça azaltacaktır. Ancak bu işlemde fazla kâfur kullanılmamalı ve fazla tekrarlanmamalıdır. Bunun nedeni, kâfurun 1-2 gramdan fazla kullanılmasının bilinç kaybı, bulantı ve kusma gibi yan etkilerinin oluşabilecek olmasıdır.
Buz: Ağrıyan dişin üzerine dıştan buz torbası uygulanması en yaygın evde tedavilerden biridir. Buz içten de uygulanarak ağrıyan dişin uyuşması sağlanabilir.
Taze Nane: Taze nane 5 dakika kadar tuzlu suyla kaynatılır ve ardından ılıyana kadar bekletilir. Ağrı kesilici olarak kullanılan bu karışımın ılıdıktan sonra içilmesi ağrının biraz yatışmasına yardımcı olur.
Kekik Otu Yağı: Kekik otu yağı muhteşem antibiyotik özelliklere sahiptir. Bölgesel olarak uygulandığında, diş çürüklerinden korunmaya yardımcı olur.
Ilık Tuzlu Su: Ağzın ılık tuzlu su ile çalkalanması bakterilerin yok edilmesine yardımcı olur ve diş ağrılarını azaltır.
Viski: Bir yudum viski, lokal anestezik ajan olarak çalışır ve diş ağrısının azalmasına yardımcı olur.
Sarımsak Ve Soğan: Tercihen biraz tuz ile sarımsağın ağrıyan dişe yapıştırılması ya da bir dilim soğanın ağrıyan dişe uygulanması diş ağrısını hafifletir.
Salatalık: Kalın dilimlenmiş bir salatalığın ağrıyan dişin üzerinde bir süre tutulması, ağrının bir miktar yatışmasına yardımcı olur.  

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019