Ana içeriğe atla

Dişçiniz Tarafından Dişlerinizle İlgili Söylenmeyen 5 Şey

Dişçiniz Tarafından Dişlerinizle İlgili Söylenmeyen 5 Şey
Dişçiniz tarafından söylenmeyen 5 şey üzerine konuşmadan önce diş sağlığımızla ilgili en güvendiğimiz kişilerin dişçilerimiz olduğunu ifade etmemiz gerekmektedir. Ancak dişçimizin de, gerek yoğunluktan gerekse de bizim sormamamızdan dolayı, bize dişlerimizle ilgili söylemediği bazı önemli gerçekler bulunmaktadır. Şimdi hep birlikte dişlerimiz için oldukça önemli olan bu 5 maddeye daha yakından bakalım.

Çok Fazla Florid Dişlerimize Zarar Verebilir
Güçlü dişler ve diş sağlığı için floridli diş macunu yazılması dişçiler için genel bir uygulama gibidir, fakat gereğinden fazla miktarda florid dişlere yarardan çok zarar vermekte ve diş minesinin zayıflamasına neden olmaktadır.

Diş Beyazlatma İşlemi Dişlere Zarar Verebilir
Dişçilerin büyük kısmı, yan etkilerini göz ardı ederek bu pahalı süreci önermektedir. Fakat diş parlatma işleminin düzenli aralıklarla yapılması diş etlerinde tahrişe neden olabilmektedir.

Karbonatlı Ve Şekerli İçecekler Dişlere Zararlıdır
Dişçilerin büyük kısmı hastalarına içerdiği şekerden dolayı karbonatlı içeceklerden sakınılması gerektiğini hatırlatırken, yapay tatlandırıcıların zararlarını hatırlatmayı atlamaktadırlar. Asitli içecekler de karbondioksitin suda çözünmüş halidir ve asiti zamanla diş minesini aşındırmaktadır.

Mide Üzerine Yatarak Uyunmaması Gerekir
Çoğu insan yatış pozisyonuna dikkat etmez ve bazen midenin üzerine yatarak uyur. Mide üzerine yatarak uyumak, rahat nefes almayı engeller ve uzun dönemde solunum problemlerine neden olur. Bu nedenle uyunulacağı zaman sağ yana ya da sırt üstü yatılmaya özen gösterilmelidir.

Sakız Çiğnemek Ağızdaki Kötü Bakterileri Azaltır
Dişçilerin büyük kısmının söylemeyi atladığı bir konu ise, özellikle ksilitol (xylitol) içeren sakızların çiğnenmesinin ağız içinde oluşan bakteri gelişimini kontrol altında tuttuğu gerçeğidir

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019