Ana içeriğe atla

Domates Suyunun Faydaları

Domates Suyunun Faydaları
Domates suyunun faydaları uzun yıllardır birçok araştırmada ileri sürülmüş, kanser ve şeker hastalığı gibi hastalıklara karşı koruma sağlayıcı bir özelliğe sahip olduğu iddia edilmiştir. Domates, tüm dünyada ekilen ve kırmızı, yeşil ve sarımsı türleri olan bir bitkidir. Domates yıl boyunca bulunabilen bir bitkidir ama en lezzetli olduğu dönem temmuz ile eylül ayları arasıdır. Kırmızı domates en popüler türüdür ve neredeyse tüm salata ve çorbalarda kullanılmaktadır. Birçok yemek tarifinde farklı uygulamalar için de kullanılmaktadır. Aslında meyve olmasına rağmen, genellikle bir sebze olduğu düşünülen bir bitkidir. Solanaceae ailesine aittir ve bilimsel adı Solanum lycopersicum’dur. Bu popüler meyve ile ilgili olarak çok sayıda çalışma vardır ve bu çalışmaların hemen hepsinde içerdiği zengin likopenden dolayı çeşitli faydaları olduğu öne sürülmektedir.

Domatesin Besin Değeri

Domates suyunun faydalarına değinmeden önce domatesteki kalori değerine ve domates suyunun besin çizelgesine bakmak gerekir.

Domates besin değerleriDomates Suyunun Faydaları 

Domates düşük oranda sodyum ve doğmuş yağ içerir ve neredeyse hiç yan etkisi yoktur. Birçok uzman, antioksidan özelliğinden dolayı her gün bir bardak domates suyu içilmesini tavsiye etmektedir. Domates, vücudun toksinlerinden arınmasına yardımcı olan bir meyvedir. Cilt için faydalarından en iyi bilineni ise, domates suyu uygulamasının güzel ve pürüzsüz bir cilde kavuşmaya yardımcı olması ve aknelere karşı savaşmasıdır. Domates suyunun faydalarına şimdi maddeler halinde bakalım.

 • Domates düşük karbonhidrat değerlerine sahiptir ve bu yüzden diyabet hastaları için oldukça faydalıdır.
 • Güçlü bir antioksidan olan likopen yönünden oldukça zengindir. Ayrıca kan lenfositlerinden korunmaya yardımcı olur ve bu nedenle de yüksek tansiyonu düşürmede yararlıdır.
 • Domates, atardamar tıkanmalarına neden olabilen kırmızı et, peynir ve yumurta gibi hayvansal yağları çözmede etkilidir. Bu durum, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Domates, insan beslenmesinde tamamlayıcı bir mineral olan potasyum açısından da oldukça zengindir.
 • Domatesteki yüksek C vitamini, bağışıklık sistemini desteklenmesine yardımcı olur ve virüs ve enfeksiyonlarla savaşır.
 • İçerisinde bulunan A vitamini görme gücünü geliştirir ve kan damarlarının beslenmesine yardımcı olur. Çin tıbbı ise domates kabuklarını gözler için maske yapımında kullanılmak için önermektedir.
 • Domateste A, K, B1, B3, B5, B6, B7 ve C vitaminleri ile demir, potasyum, magnezyum, folik asit, krom, kolin, çinko ve fosfor gibi doğal mineraller bol miktarda bulunmaktadır.
 • Domateste bulunan kumarinik ve klorogenik asit vücudun, sigara içilmesine bağlı olarak duman yolu alınan, kanserojenlerden korunmasına yardımcı olur.
 • Domatesin pişirilmesi C vitamini özelliğini yitirmesine neden olsa da, besinsel ve kanser önleyici özelliğini arttırmaktadır. Yani domatesin pişirilmesi hem sağlığa çok faydalı, hem de oldukça lezzetlidir.
 • Domates ayrıca karaciğer fonksiyonları, sindirim ve bağırsak hareketlerine oldukça faydalıdır.
 • Domatesin faydalarından bir diğer ise, tüketim sıklığına bağlı olarak, kolesterolü düşürmeye yardımcı olmasıdır. Bu sayede de reçeteyle satılan tehlikeli lipit düşürücü ilaçların kullanımına karşı da korumaktadır.
 • Domates suyunun tüketimi saçların yapısına, uzamasına ve görünümüne canlılık katmaktadır.
 • Bu meyvenin doğal bir antioksidan olması, kemiklere gerekli olan kalsiyum oranında artışa yardımcı olur ve kemiklerin kuvvetlenmesine katkı sağlar.
 • Domates suyunun faydaları arasında gösterilebilecek son madde ise, vücudun daha hızlı yağ kullanımına yardım eden karnitin üretimini teşvik ederek kilo vermeye yardımcı olmasıdır.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019