28 Haz 2016

Dünyanın En Ölümcül Salgını: İspanyol Gribi

İspanyol Gribi Nedir
Dünyanın en ölümcül salgını olan İspanyol gribi, I. Dünya Savaşı’nın henüz devam ettiği bir yıl olan 1917 yılında Avusturya’da başlayan insanlık tarihinin en fazla can alan salgınıdır. Salgına, Avusturya’da başlamasına rağmen, “İspanyol Gribi” adı verilmesinin nedeni o dönemde birçok devlet bu salgını kendi halkından saklarken, salgının sadece İspanya’da medya üzerinden halka duyurulması salgının bu adı almasına neden olmuştur.


İspanyol gribi öylesine çok insanın ölümüne yol açmıştır ki yapılan bazı çalışmalarda I. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden insan sayısından daha fazla insanın İspanyol gribi neticesinde öldüğünü ortaya koymaktadır. İspanyol gribi, yaklaşık olarak 1,5 yıl sürmüş ve bu süre zarfında 50-100 milyon arasından insanın hayatına mâl olmuştur.  Dünya tarihinin ilk büyük salgını sayılan bu grip salgını, ilk yayılmaya başladığında bazı hayvan türlerinden insanlara bulaştığı sanılmış, ancak salgının hava yoluyla insandan insana geçtiği çok geçmeden anlaşılmıştır. Bazı tarihi kaynaklarda ise salgının 1918 yılında A.B.D.’de, bazı kaynaklarda ise aynı yılda Çin’de başladığı iddia edilmektedir. Ancak kesin olan şu ki o sırada yaşanmakta olan I. Dünya Savaşı salgının tüm dünyaya yayılmasında etkili olmuştur. Salgın Avrupa’nın ardından Amerika ve Asya kıtalarına da hızla yayılmıştır. Hatta birçok izole haldeki yerleşim birimi bile salgından etkilenmiştir.


İspanyol Gribi Virüsü
Gribin hızla yayılması başta A.B.D. olmak üzere dünyanın farkı noktalarında maske kullanımının yaygınlaşmasına neden olmuş ve insanlar salgın hastalık korkusundan sokaklarda bile maske ile gezmeye başlamışlardır. 1922 yılının sonbaharında hastalık maske kullanımı sayesinde düşüş eğilimine girmiştir. Hastalığın düşüşe geçmesi, zaten maske takmaktan bıkan insanlar için de bir mazeret olmuş ve birçok kişi maske takmadan yeniden toplu alanlara girmeye başlamıştır. Bunun ardından salgın yeniden hızla yayılma eğilimine girmiştir. Hastalığın özelikle A.B.D.’de yeniden yayılmasından ötürü, kalabalık toplantılar düzenlemek ve dükkânların saat yediden sonra açık tutulması yasaklanmıştır. Hatta ölenler için toplu cenaze töreni düzenlenmesi bile yasaklanmıştır.

Geçmişten Günümüze En Ölümcül 10 Salgın Hastalıkİspanyol Gribi Virüsü
İspanyol gribinin belirtileri ise şöyledir: Yüksek ateş, nefes alıp vermede zorlanma, halsizlik, eklem ve kas ağrılarıdır. İspanyol gribinin etkisi özellikle A.B.D.’de ortalama ömür üzerinde şiddetli bir etki göstermiştir. Grip virüsü, daha önceki yıllarda yaşanan grip salgınlarıyla kıyaslandığında %2.5 öldürme oranıyla yüksek bir öldürme oranına sahipti. 1918 yılı öncesinde zaatürre ve gripten ölenlerin oranı %0.1 iken, 1918’de İspanyol gribinde bu oranın %2.5 olması İspanyol gribinin daha önceki salgınlardan 20-25 kat daha öldürücü olduğunu anlamak için yeterlidir. İspanyol gribi çocuklardan daha çok 20-50 yaş aralığındaki yaş grubu üzerinde daha öldürücü olmuştur.Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Takip Edin!

2 yorum:

  1. İspanyol gribini hep filmlerde falan duyardım ama adının sebebini yada detayını bilmezdim. Sayenizde öğrenmiş oldum. Teşekkürler...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Faydalı olabildiysek ne mutlu bize. Biz teşekkür ederiz. İyi Okumalar.

      Sil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2018