Ana içeriğe atla

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamur nasıl hazırlanır?
Ihlamurun faydaları genellikle kış aylarında daha fazla önemsense de aslında ıhlamur çayı dört mevsim tüketilebilecek çok faydalı bir çaydır. Özellikle siyah çayın fazla tüketilmesi durumunda çarpıntı yapmasından dolayı, siyah çay içemeyen kişiler genellikle onun yerine ıhlamur çayı tüketmektedirler.

Ihlamur çayı, çok güzel kokulu bir ağaç olan ıhlamur ağacının yapraklı çiçeğinin kurutulmasının ardından hazırlanabilen basit ve lezzetli bir içecektir. Aşırıya kaçmadan içildiğinde, günde 3-4 bardak kadar, oldukça yararlı bir çaydır. Ihlamur marketlerde hazır olarak satılsa da en doğal ıhlamur, ıhlamur ağacının çiçeğinin kurutulmasıyla elde edilmektedir.

Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanır?
Ihlamur çayının hazırlanışı esasında oldukça kolaydır. Ancak dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Bu önemli noktalardan biri ıhlamurun kaynatılmaması gerektiğinin bilinmesidir. Sırasıyla şu adımlar uygulanmalıdır: Önce bir demlikte su iyice kaynatılır. Demlik fokurdamaya başladıktan sonra üzerine bir tutam kadar kurutulmuş ıhlamur çiçeği eklenir. Ardından ocağın altı açık olacak şekilde 3-4 dakika kadar kısık ateşte bekletilir. Ardından ocağın altı kapatılır ve 5 dakika demlenmeye bırakılır. Son olarak demlenen ıhlamur bir süzgeçle süzülerek içime hazır hale gelir. Afiyet olsun.

Ihlamurun Faydaları Nelerdir? 

 • Ihlamurun faydalarından ilki sinirleri gevşetmesi ve gün içinde rahatlık sağlamasıdır. Diğer faydaları ise şöyle sıralanabilir: 
 • Migrenin neden olduğu ağrıların azaltılmasına yardımcı olur. 
 • Uyuyamama sorunu olan kişilerin uyumasına yardımcı olur. 
 • Cilde parlaklık verir. 
 • Şeker yerine bal ile içildiğinde mide rahatsızlıklarına iyi gelir. 
 • Ihlamur iyi bir idrar söktürücüdür ve düzenli tüketilmesi idrar sorunu olanlara iyi gelir. 
 • Solunum yollarını rahatlatır ve balgamı söktürür. 
 • Sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Hazmı kolaylaştırır. 
 • Terlemeye yardımcı olur. Bu sayede vücudun ürettiği zararlı toksinlerin atılmasını sağlar. 
 • Romatizmal ağrıların azaltılmasına katkı sağlar. 
 • Kalp çarpıntısı olanların bu sorununu azaltır. 
 • Kan dolaşımındaki sorunları giderir ve düzenler. 
 • Ihlamurun faydalarından sonuncusu ise böbrek taşı olanların bu taşları düşürmesini kolaylaştırmasıdır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019