Ana içeriğe atla

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlık nasıl geçer?
Kabızlığa ne iyi gelir? Sorusu modern yaşamı birebir tadan birçok insan için artık sıkça sorulan bir soru haline gelmiştir. Kabızlık, en kısa tanımıyla, bağırsak hareketlerinde yavaşlama ve tuvalete çıkmada azalma anlamına gelen bir sağlık sorunudur. Kabızlığın birçok nedeni olabilirken, birçok durumda kabızlık bir hastalık olarak ifade edilmemektedir. Kabızlığın bir hastalık olarak nitelendiği durumlar genellikle hafta 3 kereden daha az tuvalete çıkmanın gerçekleşmesi halinde yapılmaktadır. Tuvalete her gün çıkmanın yapılamaması kabız olunduğu anlamına gelmemektedir. Normal bağırsak hareketi günde 3 kez olabileceği gibi, haftada 3 kez de olabilir ve bu durum gayet normaldir.

Kabızlığın belirtileri nelerdir? Şeklinde bir soru sorulduğunda buna verilebilecek en kısa cevap, haftada 3 kereden daha az, genellikle kuru, sert, küçük parçalar halinde ve aşırı zorlanarak dışkılamanın gerçekleşmesi genellikle kabızlığın belirtileridir. Herkes hayatında en az bir kez kabız olmaktadır.

Kabızlığın Nedenleri

Kalın bağırsak kanalıyla hareket eden yediklerimizin, kalın bağırsak tarafından besin ve suyu emildikten sonra geriye sadece dışkı kalır. Kas yoğunluğu, dışkının daha ileri doğru hareket etmesine yardımcı olur ve böylece dışkının vücuttan atılımı gerçekleşir. Kabızlık çoğunlukla, kalın bağırsak tarafından çok fazla su emilimi yapıldığına ve dışkı kuruduğunda gerçekleşmektedir. 
Kabızlıkta esas suçlu genellikle kötü beslenme ve yaşam şeklidir. Ancak kabızlığın birçok nedeni bulunmaktadır.

·         Lifli gıdaların yeteri kadar tüketilmemesi
·         Yeterince sıvı alınmaması
·         İshale neden olabileceğinden dolayı süt ve süt ürünlerinin aşırı tüketimi
·         Kullanılan ilaçlar
·         Kabızlık giderici ilaçların aşırı kullanımı
·         Gebeliğin ileri evrelerinde olunması
·         Sık yolculuk edilmesi ve düzensiz yaşamdan dolayı vücut saatinin değişmesi
·         Yeterince fiziksel etkinlik yapılmaması
·         Vücutta normalden fazla su kaybı
·         Acil bir durum meydana geldiğinde bağırsak faaliyetlerinin yavaşlaması

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlığı doğal tedaviler kullanarak çözmek belki de en iyi yöntemdir. Kabızlık sağlıklı beslenme ve günlük egzersizlerle düzelebilen bir rahatsızlıktır.

·   Lifli Gıdalarla Beslenmek: Lif, kabızlığın doğal yollarla giderilmesine yardımcı olan en önemli bileşendir. Bu nedenle yenilebildiği kadar lifli besin tüketilmesi gerekmektedir. Lifli gıdaların tüketilmesi, dışkının iri ve yumuşak formda olmasına yardımcı olur. Lif içeren besinler çoğunlukla meyveler ve yapraklı sebzelerdir. Brokoli, lahana, havuç, karnabahar ve kabak mükemmel birer lif kaynağıdır. Ispanak, fasulye ve pişirilmiş tane tahıl da oldukça yeterli düzeyde lif içeren besinlerdir. Meyvelerden ise elma, şeftali, mandalina ve ahududu yüksek oranda lif içermektedir. İşlenmiş gıdalar, dondurma, et ve peynirde ise lif bulunmamaktadır.
·       Su Tüketimini Arttırmak: Lifli yiyeceklerin yanında bu yiyeceklerin bol suyla tüketilmesi çok önemlidir. Yeterli su miktarı için öncelik her zaman normal içme suyu olmalıdır. Bunun yanı sıra taze meyve ve sebzelerden de su ihtiyacı giderilebilmektedir. Yemeklerden önce taze sebze çorbası tüketmek de sindirime yardımcı olacaktır. Kaçınılması gereken içecekler ise aşırı kafein içeren içecekler ile alkollü içeceklerdir. Günde bir fincan kahve içilmesi faydalıdır ama aşırıyı kaçıldığında bu durum mide asidini arttıracak, bu da hazmı güçleştirirken bir yanda da kabızlığa neden olacaktır.
·     Sınırlı Şeker Tüketmek: Herhangi bir yiyeceği veya içeceği şekerli olarak tüketmeyi seven kişiler çoğu zaman kendilerini kabızlık rahatsızlığıyla yüz yüze bulurlar. Bu nedenle şeker alımını minimum seviyede tutmak kabızlıkla mücadelede oldukça önemli bir noktadır. Eğer bir kişinin diyabet gibi rahatsızlığı yoksa şeker kullanması normaldir; ama buradaki tek koşul şeker tüketiminin sınırlı tutulmasıdır.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019