Ana içeriğe atla

Keçiboynuzu Pekmezi Faydaları


Keçiboynuzu pekmezi
Keçiboynuzu pekmezi faydaları özellikle kış aylarında daha fazla kendini hissettirmektedir. Bunda ana etken soğuk algınlığı, bronşit ve astım gibi hastalıkların kış aylarında diğer aylara göre daha sık görülmesidir. Keçiboynuzu ve keçiboynuzu pekmezi her ne kadar daha çok kış aylarında tüketilse de diğer aylarda da sıkça tüketilmektedir. Keçiboynuzu, az miktarda yağa sahip olduğundan ve aynı zamanda yenildiğinde tokluk hissi vermesinden ötürü zayıflamak isteyenler için de oldukça yararlı bir bitkidir. Bunun yanı, sıra keçiboynuzu pekmezi oldukça yüksek enerji değerlerine sahip bir bitkidir. Özellikle cinsel kuvveti arttırıcı etkisinden dolayı birçok kişi tarafından da tercih edilen çok faydalı bir besindir.

Keçiboynuzu pekmezi birçok faydasına rağmen, içerdiği doğal şekerden dolayı, diyabet hastalarının doktor kontrolünde kullanması gereken bir bitkidir. Keçiboynuzu pekmezi güçlü antioksidan özelliklere sahiptir ve vücuda zararlı olan toksinlerin temizlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu özelliği sayesinde güçlü bir kanser önleyicidir.

Keçiboynuzu Pekmezi Faydaları

  • Keçiboynuzu pekmezi, içerisinde bulunan E vitamini ve kalsiyum sayesinde kemikler için oldukça faydalı olduğu gibi bronşit, nefes darlığı, balgam ve soğuk algınlığına karşı da koruyucu bir etkiye sahiptir.
  • Keçiboynuzu sindirim ve boşaltım sistemi için oldukça faydalı bir bitkidir. Mide ve bağırsaklarda bulunan zararlı parazitleri öldürerek mide ve bağırsakların daha sağlıklı çalışmasına katkı sağlar.
  • İçeriğinde bulunan doğal şeker ve A, B, D gibi vitaminler sayesinde gün içinde oldukça yüksek enerji sağlar.
  • Keçiboynuzunun kötü kolesterolü düşürücü bir özelliği olmasının yanında, HDL kolesterolü de makul seviyede tuttuğu yapılan bazı bilimsel araştırmalar neticesinde ortaya konmuştur.
  • Keçiboynuzu pekmezi tıpkı keçiboynuzu gibi güçlü bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde özellikle akciğer hastalıklarıyla savaşır ve akciğer kanserine karşı koruyucu bir etkisi vardır.
  • Bu pekmezin bir diğer faydası ise, ciltte yaşlanmaya bağlı oluşan etkileri azaltır ve cilde canlılık verir.
  • Keçiboynuzu özellikle 40 yaşından sonra görülmeye başlanan iktidarsızlığı önleyici ve erkeklerde sperm sayısını arttırıcı etkilere sahiptir.
  • Keçiboynuzu pekmezi faydaları üzerine son söylenebilecek şey ise, kalp ve damar hastalıklarıyla mücadelede çok önemli bir rol oynadığıdır. Keçiboynuzunun, kanı temizleyerek damarların tıkanmasına karşı koruyucu bir etkisi vardır. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019