5 Haz 2016

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil, yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.
küçük dilin faydaları
Küçük dil ne işe yarar

Bu yazımızda küçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.
 • Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.
 • Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.
 • Sesin titremesine yardımcı olur.
 • Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.
 • Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.
 • Küçük dil doğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.
 • Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi oldukça önemlidir.
 • Araştırmalar neticesinde ortaya çıkan bir gerçek ise, küçük dilin fazla tükürük salgılama gibi bir işlevinin de olduğunu da göstermektedir.
 • Küçük dilin görevleri arasında sayılabilecek bir nokta ise bademcik ve üst damak ile birlikte vücudumuzun bakteri ve virüslere karşı ilk savunma hattı olmasıdır. 
 • Küçük dilin bağışıklık hücreleri eğer oluşan enfeksiyonu gideremezse, ağrılı yutkunma görülmeye başlar. 
 • Şişmiş küçük dil, genellikle tıkayıcı uyku apnesi ya da horlayan kişilerde olur. Bu durum gece boğazımızdaki hava akışı kestiği için uykunun bölünmesine yol açabilir. Bundan dolayı mutlaka tedavi edilmelidir.

Özetlemek gerekirse, küçük dil görünümü gibi küçük işlevlere sahip değildir. Vücuttaki her bir organ gibi vücudun sağlıklı şekilde çalışmasındaki rolü oldukça büyüktür. 


Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Takip Edin!

6 yorum:

 1. Hiç aklıma gelmemişti küçük dil bu türden görevleri olduğu. Diğer makaleler gibi kısa ancak çok faydalı bir bilgi paylaşmışsınız.

  YanıtlaSil
 2. Küçük dilimde 2 gündür şişlik var. Sizce neden olabilir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mikrobik bir durum olabilir. İvedi bir doktora görünmenizi öneririm. Geçmiş olsun.

   Sil
 3. ben küçük dilimi burun ameliyatında aldırdım uykumda ağzımdan nefes zorluğu çekiyordum ben küçük dilin sağı ve solundaki perde etlerini al dedim doktor hepsini almış.nefes alışım çok rahat ama kuru yemiş yerken yüzerken dikkatli oluyorum yemek yerken panikle konuşacak olursam genzime yemek kaçabiliyor Başka hiç bir sorun yok her şey normalve rahat

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için öncelikle teşekkürler. Küçük dilin alınması durumu ancak gerekli olan durumlarda gerçekleştirilen bir cerrahi müdahaledir. Eğer nefes almanıza, özellikle uykunuzda, engel oluşturuyorsa küçük dilin alındığı ameliyatlar olabilmekte. Ancak siz dikkatli yemek yemeye devam edin. Küçük diliniz olmadığı için yemek yerken gülmemek ve konuşmamak sizin için önemli. Bunlara dikkat ederseniz sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Geçmiş olsun. Sağlıklı bir ömür dilerim :)

   Sil

Copyright © 2016-2018 Tüm Hakları Saklıdır. Her türlü iletişim için: news.saglik@yandex.com