Ana içeriğe atla

Limon Suyunun Faydaları Nelerdir?

Limon Suyunun Faydaları
Limon suyu limonun özelliklerini yansıttığı için, limon suyunun faydalarından önce limondan kısaca söz etmek doğru bir başlangıç olacaktır. Limon, özellikle güçlü antioksidan özelliğiyle bilinen C vitamini açısından zengin bir meyvedir. Bilim insanları bu meyvede eşsiz bir flavanoid bileşen bulunmasının yanında, limonun hem iyi bir antioksidan hem de kanser önleyici özelliğinin bulunduğunu keşfetmişlerdir. Bunlara ek olarak bu lezzetli meyve, düşük kaloriye ve yüksek potasyum değerlerine sahiptir. Şimdi hep birlikte limon suyunun faydaları nelerdir? Sorusunu yanıtlandıralım.

Limon Suyunun Faydaları Nelerdir? 

Mide Bozulması İçin
Midemiz bozulduğunda çoğu zaman ya ishal ya da kabız oluruz. Bu tür problemler tüm gün berbat hissetmemize ve günlük programımızı bozmamıza neden olur. Bu yüzden bu tür durumlarla karşılaştığımızda bu sorunların nasıl hızlıca üstesinden geleceğimizi bilmek işimizi kolaylaştıracaktır. Bir bardak ılık saf suya yarım limon sıkın ve 1 tatlı kaşığı da bal atıp karıştırın. Ardından bu karışımı için. Midenize iyi gelecektir.

Karaciğer İçin
Limonun özelliklerinden birisi de vücudumuzdaki toksinleri ve zararlı maddeleri söküp atması ve bu sayede karaciğer fonksiyonlarının daha düzgün çalışmasını sağlamasıdır. Ayrıca limon yağ ve yağ benzeri maddeleri çözebilen safra üretimine de yardımcı olur.

Enfeksiyonlarla Baş Etmek İçin
Limon suyu, soğuk algınlığı ve grip gibi salgınlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Limonun güçlü antioksidan özelliği bağışıklık sistemini güçlendirir ve bu tür enfeksiyonların iyileşme süresini kısaltır. Su katılmış limon suyu, idrar yolu enfeksiyonları tedavisine de yardımcı olur.

Cilt İçin
Limon toksinleri yok ettiği için, daha sağlıklı bir cilt bakımından oldukça önemlidir. İnsanların çoğu ciltlerini hafifletmek veya siyah noktalarını azaltmak için limon suyundan yararlanmaktadır.

Yüksek Tansiyonlu İnsanlar İçin
Potasyum eksikliği olan insanların birçoğu yüksek tansiyon riski taşımaktadır. Üstelik bu durum felç ve kalp problemlerine bile neden olabilmektedir. Limon, potasyum açısından zengindir ve bu tür hastalıklara yakalanma riskinin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019