Ana içeriğe atla

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide Ağrısına iyi gelen yiyecekler
Mide, vücudumuzun karın bölgesinin sol üst yanında yer alan bir organdır. Mide ağrıları birçok insanda görülebilir ve çoğu durumda mide ağrısının sebebi fazla yemek ya da mideyi üşütmektir. Özellikle hızlı yemek ve yemeklerin yeterince çiğnemeden yenmesi, dişlerimizin yapması gereken işi mideye yükleyeceğinden bu durum mide ağrısına neden olabilir. Bunun dışında midedeki bakteriler de zaman zaman şiddetli ağrıların oluşmasına neden olabilirler. Buna ek olarak, düzensiz beslenme alışkanlığının olduğu kişilerde kabızlık sorunu sıkça görülen bir durum olduğundan, kabızlık da midede ağrının meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Mide ağrısının sebepleri hakkında söylenebilecek noktalardan bir diğeri ise stres ve depresyondur. Aşırı stresli olunan durumlarda vücut normalden fazla stres hormonu salgılar ve bu da midede ağrıların oluşmasına neden olabilir. Sözünü ettiğimiz bu nedenler ciddi olmayan nedenlerdir. Mide ve karın bölgesindeki ağrının uzun süre geçmemesi, daha ciddi hastalıkların habercisi olabileceğinden dolayı vakit kaybetmeden uzman bir hekime gidilmelidir.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide ağrısı çeken birçok kişi, midesi ağrıdığında bu ağrıyı geçirmenin yollarını aramaktadır. Mide ağrısı çekilirken bazı katı ve sıvı gıdaların alınması mide ağrılarını, eğer midede ciddi bir rahatsızlık yoksa, hafifletmek için etkili olabilir. Öncelikle mide ağrısı yaşanırken ağır yağlı yiyeceklerden ve mideye gaz yapabilecek besinlerden uzak durulmalıdır. Bu yiyeceklerin dışında mideyi rahatlatan ve mide asidini dengeleyebilecek olan ekmek içi, haşlanmış patates ve muz gibi yiyecekler tüketilebilir. Bunların yanında aşağıdaki maddelerde mide ağrısını yatıştırmada yardımcı olabilir:
Mide ağrısına eğer ishal de eşlik ediyorsa bu, vücudun normalden çok daha fazla su kaybedeceği anlamına gelmektedir. Bu nedenle bol bol su içilerek bu kayıp kapatılmalıdır.

Mide ağrısı eğer bir hazım sorunundan kaynaklanıyorsa, yenilen yiyecekler ağızda iyice çiğnendikten sonra yutulmalıdır. Yiyeceklerin bu şekilde tüketilmesi mideye binen yükü azaltacaktır.
Yoğurt ya da kefir yenmesi, içerisinde bulunan probiyotikler sayesinde midede ağrıya yol açan iltihabı yok edeceğinden, mide ağrısının azaltılmasında etkili olabilir.
  • Mide ağrısına eğer ishal de eşlik ediyorsa bu, vücudun normalden çok daha fazla su kaybedeceği anlamına gelmektedir. Bu nedenle bol bol su içilerek bu kayıp kapatılmalıdır.
  • Mide ağrısı eğer bir hazım sorunundan kaynaklanıyorsa, yenilen yiyecekler ağızda iyice çiğnendikten sonra yutulmalıdır. Yiyeceklerin bu şekilde tüketilmesi mideye binen yükü azaltacaktır.
  • Yoğurt ya da kefir yenmesi, içerisinde bulunan probiyotikler sayesinde midede ağrıya yol açan iltihabı yok edeceğinden, mide ağrısının azaltılmasında etkili olabilir.
  • Mide ağrısı sırasında karnabahar, brokoli ve kuru fasulye gibi midede gaza neden olabilecek sebzeler yenmemelidir.
  • Kabızlığın neden olduğu rahatsızlık da zaman zaman mide ağrısının oluşmasına sebep olabilir. Kabızlığın neden olduğu mide ağrılarını azaltmak için öğütülmüş keten tohumu biraz yoğurtla karıştırılıp yenilebilir.
  • Eğer hazımsızlık nedeniyle mide ağrısı çekiliyorsa yağlı et ürünleri, aşırı baharatlı yemekler ve süt ürünlerinden, midede gaza neden olacağından, uzak durulması oldukça önemlidir.
Eğer mide bulantısıyla ilgili bilgi almak istiyorsanız şu bağlantıya göz atınız.
    Sorumluluk ReddiBu makale yalnızca bilgi vermek amacıyla yazılmıştır ve uzman bir tıbbi tedavinin yerine geçme amacını gütmemektedir. Sağlık sorunlarınız için lütfen uzman bir hekime gidiniz.   
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019