25 Haz 2016

Oruç Tutmanın Faydaları

Orucun Faydaları
Vücudun dinlenmesini sağlar:
Oruç ibadetini gerçekleştirirken uzun bir süre yemek yiyemeyiz. Yani   gün içinde yediğimiz yemek miktarından daha az yemek yeriz. Bu ibadetin en önemli faydası nefsimizi kontrol etmek olsa da bunun yanında daha az yiyecek yediğimiz için, fazla yemenin yol açtığı obezite gibi sorunların azalmasına katkı sağlamış oluruz. Ayrıca çok yemek yediğimiz zaman gün içinde vücudumuz bu yiyecekleri sindirmeye çalışırken yorulur. Oruç ibadetinde ise bir süreliğine vücut sindirim yapmadığı için dinlenir. Bu da ömrümüzün uzamasına yardımcı olur.
Yağ yakımına yardımcı olur:
Oruç tutarken vücudumuzdaki yağ enzimlerinin harekete geçmesi, egzersiz yapıyormuş gibi bir etki oluşturarak yağ yakımını hızlandırır.
Sabırlı olmamızı sağlar:
Oruç tutarken her ne kadar acıksak da kendimizi bir şekilde engeller ve yemek yememeyi başarırız. Yani uzun süreli bir sabır gösteririz. Bu şekilde sabırlı olmayı öğreniriz. Sabırlı olmak hayatta karşılaştığımız zorluklar karşısında daha az zorlanmamızı sağlar.
Elimizdekilerin kıymetini anlamamızı sağlar:
Oruç tutarken uzun bir süre her gün sıklıkla yediğimiz yiyecek ve içeceklerden uzak dururuz. Bu durum aslında her gün yediğimiz ve içtiğimiz şeylerin aslında hayatımızda ne kadar büyük bir yer kapladığını görmemize yardımcı olur. Yani nimetlerin kıymetini anlamamızı sağlar. Aynı zamanda açlık çeken insanların ne kadar zor durumda olduklarını da anlarız. Böylece yardım etme duygularımız da gelişir.
Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Takip Edin!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2018