15 Haz 2016

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atak anından yapılması gerekenler
Panik atak belirtileri nelerdir? Sorusunu yanıtlamadan önce panik atak rahatsızlığının ne olduğu, neden yaşandığı gibi durumların da değerlendirilmesi panik atağın tam olarak anlaşılması için oldukça önemlidir. Panik atak hastalığı, genetik yatkınlıklar kadar kişinin yapısı ve yaşam tarzıyla da yakından ilişkilidir. Bu hastalığın özellikle aşırı stresli işlerde çalışan kişilerde ve takıntılı bir karaktere sahip mükemmeliyetçi kişilerde daha sık görülmesi de bunu doğrular niteliktedir. 
Panik atak belirtileri aslında bir anda ortaya çıkmaz. Panik atak, hastalığı geçiren hastalar tarafından çoğunlukla önceden fark edilmese de aslında en az 1 yıllık geçmişi olan bir hastalıktır. Bu bir yıl içerisinde birçok kişide panik atak belirtileri, kişi fark etmeden ve bir krize neden olmadan, oluşabilmektedir. Örneğin aşırı heyecanlanıldığında kulak hizasından göğüs bölgesine doğru sıcak su dökülmesi hissi, yine heyecanlı bir esnada aşırı terleme, geceleri uykuya dalarken bir anda irkilerek uyanma ve bu sırada kalpte çarpıntının olması sayılabilir. Bunun yanı sıra, bazı kişilerde ilk panik atak krizinin öncesinde strese bağlı olarak saçkıran ya da sakal kıran rahatsızlığı da görülebilmektedir. 

Panik atak krizi anında en yaygın görülen belirtiler, kollarda ve ellerde karıncalanma, göğüste basınç hissi ve kalpte çarpıntı, nabzın yükselmesi, titreme, nefes alamama ve boğulma hissidir. Yapılan güncel bir araştırmanın sonuçlarına göre panik atağın görülme sıklığı geçmiş yıllara göre hızlı bir artış eğilimindedir.

Panik Atak Nedir?
Panik atak öncelikle beyinde başlayan ve etkileri zamanla vücutta ortaya çıkan kaygıya bağlı bir rahatsızlıktır. Beyinde başlayan panik atak, beyindeki nöronların heyecan hormonlarını anormal şekilde salgılamasından kaynaklanmaktadır. Panik atağa yakalanan kişiler tedaviye başladıktan 4-5 ay sonra bile, panik atak krizi geçirmeseler de, zaman zaman sebepsiz heyecan oluşumu hissetmeye devam edebilirler. İlk kez panik atak krizi geçiren kişiler genellikle ‘kalp krizi geçiriyorum’ düşüncesiyle hastanelerin acil servislerine başvururlar. Acil serviste yapılan tetkiklerde, hastaların sadece binde 3-4’ünün kalbinde bir sorun tespit edilebilmektedir. Panik atak hastalığı genellikle 20 ile 40 yaşları arasında sık görülen bir hastalık olarak dikkat çekmektedir.

Panik Atak Anında Yapılması Gerekenler
Panik atak anında yapılması gerekenler üzerine konuşmadan önce panik atak krizi sırasında hastanın heyecanına engel olamamasından dolayı hızlı nefes alıp vermesi durumunun söz konusu olduğunu hatırlamak oldukça önemlidir. Kriz anında heyecanın kontrol edilememesinin yarattığı hızlı soluma, kalbin daha hızlı atmasına neden olduğu için ilk bir dakikada bunun önüne geçilememesi halinde bu durum kollarda, ayaklarda ve ellerde 1 dakikanın sonunda karıncalanma ve akabinde de hastanın kasılıp kalmasına neden olabilmektedir. Panik atak anında yapılması gerekenler öncelikle rahatlama ve bunun gerçek bir korku olmadığı tezi üzerine olmalıdır. Kriz anında hastanın mümkün olduğunca az yalnız bırakılarak, sürekli telkin edilmesi gerekmektedir. Panik atak anında yapılması gerekenleri 2 ana başlık altında incelemek mümkündür:

1. Yavaş Ve Derin Nefes Almak: Panik atak anında en önemli husus kişinin sakin kalabilmesidir. Ancak yukarıda saydığımız birçok etken buna izin vermez. Bu nedenle hastanın yakınları, hastanın ellerinden tutarak onu yavaş ve derin nefes almaya teşvik etmelidirler. Bunu yaparken, hasta nefesini içine çekerken içinden 1,2,3,4 diye saymalı ve nefesini verirken ise bin 1, bin 2, bin 3, bin 4 diye sayarak nefesini yavaşça vermelidir. Bu işlem en az bir dakika tekrarlanmalıdır.

2.      Poşete Solumak: Panik atak anında en son çare olarak uygulanabilecek yöntem ise, hastanın kontrolsüz ve hızlı nefes almasını önlemek için başvurulan ‘poşete soluma’ yöntemidir. Kişi poşete solurken kendi kirli oksijenini soluduğundan kısa süre sonra sakinleşecek ve nefes alıp vermesi düzene girecektir. Ancak bu yöntem, kirli oksijen solunduğundan, 1-2 dakikadan uzun süre yapılmamalıdır.  

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?
Panik atak krizi 1-2 dakikadan 30 dakikaya kadar uzayabilen bir süreçtir. Bu sürenin daha uzun bir zaman dilimini kapsaması kişide ‘panik bozukluk’ olduğu anlamına gelebilir. Panik atağın çok tipik belirtileri vardır. Bu belirtiler şöyledir:
·         Nefes alamama ve göğüste baskı hissi
·         Baştan aşağıya doğru sıcak su dökülmesi hissi
·         Ölecekmiş gibi hissetmek
·         Delirme korkusu
·         Terleme ve titreme
·         Kalp çarpıntısı ve kalp krizi geçirdiğini sanma (en yaygın belirtisi)
·         Göz kararması ve bayılacak gibi olma
·         Baş dönmesi


Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Takip Edin!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2018