Ana içeriğe atla

Psikoz Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Psikoz belirtileri nelerdir?
Psikoz, pek çok belirtinin bir arada görülmesinden oluşan bir hastalıktır. Psikoz krizindeki bir kişinin gerçeklik duygusu yok olmakta ve çeşitli kişilik değişimleri meydana gelmektedir. Psikoz belirtileri gösteren bu kişiler yaşadıklarının farkında olmazlar. Psikoz olan kişilerin gerçek ile hayal dünyaları birbiriyle iç içe girmektedir.
Psikozun Belirtileri Nelerdir? 
Saplantılı şekilde var olmayan şeyleri görmek, hissetmek ve duymak başta olmak üzere kişiler zaman zaman hayal görebilir, kafalarının içinde sesler duyabilirler. Sanrılar değiştirilmesi zor ve yanlış inanışlar olduklarından psikozu olan kişiler, kendilerini bazen bir film yıldızı sanabilir, toplumsal lider gibi görebilir ve bazen kendilerini Allah dahi zannedebilirler. Okudukları şeylerde ya da şarkılarda gizli mesajlar arayabilirler. Bunlara ek olarak, başkaları tarafından kontrol edildiklerini ve takip edildiklerini dahi düşünebilirler.
Psikozlar herkeste farklı görülürler. Her belirtinin kendine özel bir gelişimi de bulunabilir.
Şizofrenik Ve Duygusal Psikozlar
Şizofrenik Psikozlar: Önce algılama, dil ve düşüncelerin değişmesi durumunu ifade eder.
Duygusal psikozlar: Motivasyon ve yaşam şeklindeki değişimi ifade eder.

Psikoz türleri
Şizofreni: En çok bilinen psikoz türüdür. Genç yaşlarda yoğun olarak başlama özelliği vardır. Kişinin duyduğu sesler, gördüğü hayaller ve garip düşünceler belirtiler arasındadır. Bazı kişilerde bazı durumlarda heykel gibi durma, amaçsız ve bilinçsiz hareketler görülebilmektedir.
Paranoya: Bu ruhsal bozukluk sorununda çok aşırı şüphecilik bulunmaktadır. Daha ileri yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Kişilerin yaşamı genelde gerçek dışı ve saçma düşüncelerle doludur.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019