Ana içeriğe atla

Türk Kahvesinin Faydaları

Türk Kahvesinin Yararları
Türk kahvesinin faydaları birçok kişi tarafından yeterince bilinmeyen bir konudur. Türk kahvesi kemik sağlığından astıma, karaciğerden cilt sağlığına kadar birçok hastalığa iyi gelmektedir. Kimi insan için bir keyif kimileri içinse bir müptelalık olan Türk kahvesinin faydalarına şimdi daha yakından göz atalım.

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?
Türk kahvesi içilmesinin ardından kısa sürede etkisini gösterir ve bu etki 7 saat kadar devam eder. Türk kahvesinin en çok bilinen faydası, günde 2 fincanı geçmemek kaydıyla, sinirleri rahatlatması ve etkili bir uyarıcı olmasından ötürü zihne uyanık tutmasıdır. Türk kahvesinin diğer faydaları ise şu şekildedir:
  • Türk kahvesinin migren ağrılarını azdırdığı bilinen bir gerçektir. Ancak bunun aksine normal baş ağrıları üzerinde ise oldukça olumlu bir etkisi de bulunmaktadır.
  • Türk kahvesi özellikle karaciğer için çok faydalı bir içecektir ve siroza hastalığına yakalanma olasılığını kayda değer biçimde düşürmektedir.
  • Yapılan bazı bilimsel araştırmalarda Türk kahvesinin kolon kanserine yakalanma riskini % 25 oranında azalttığı keşfedilmiştir.
  • Türk Kahvesinin yararları arasında sayılabilecek bir diğer özellik ise vücuttaki kan akışını arttırarak yağ yakılmasına yardımcı olmasıdır.
  • Bir diğer faydası ise yemeklerin ardından hazmı kolaylaştırarak sindirimi hızlandırmasıdır.
  • Bazı araştırmalar neticesinde Türk kahvesinin etkili bir antioksidan olmasından dolayı, vücudun kanserle mücadelesine katkı sağlamaktadır.
  • Türk Kahvesi özellikle sabah saatlerinde içildiğinde uyarıcı etkisinden dolayı zindelik verir.
  • Türk Kahvesinin son yıllarda ortaya çıkarılmış bir faydası ise astım hastalığı üzerine olumlu etkileri olmasıdır. Kahve nefes açıcı özelliği sayesinde astım krizlerini azaltır ve solunumu rahatlatır.
  • Kahvenin etkilerinden bir diğeri ise Parkinson hastalığına karşı koruyucu etkisinin olmasıdır.  
  • Türk Kahvesinin faydalarından sonuncusu ise pankreas kanserine karşı koruyucu bir etkisinin olmasıdır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019