Ana içeriğe atla

Unutkanlık Neden Olur?

Bunamanın nedenleri nelerdir?
Unutkanlık neden olur? Sorusu aslında en ufak bir unutma vakasında birçok insanın korkarak kendisine sorduğu bir sorudur. Ancak her unutkanlık bunama ya da hafızaya bağlı bir hastalığın habercisi de değildir. Örneğin yaşa bağlı olarak birçok kişide beyindeki hücrelerin kendilerini yenileyememesinden kaynaklanan unutkanlık görülebilir ve normaldir. Genç yaştaki kişilerde de çeşitli nedenlere bağlı olarak unutkanlık oluşabilmektedir. Bunun nedenleri arasında stres, depresyon, B12 vitamini eksikliği sayılabilir. Unutmamak gerekir ki unutkanlığın tekrarlayıp tekrarlamadığı, tekrarlıyorsa kaç kez ve ne sıklıkta tekrarladığı da unutkanlığın ciddi bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklamadığının göstergesi olabilmektedir.

Unutkanlık neden olur? Sorusuna bir yanıt verirken klinik bir vakadan ziyade daha çok kontrol ve müdahale edilebilir nedenlerin üzerinde duracağız. Bu nedenle eğer aşağıda sözü edilecek olan hususlara rağmen unutkanlığınızda herhangi bir değişim olmuyorsa, acilen uzman bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Unutkanlığın nedenleri arasında ilk sıraya konabilecek madde yetersiz uykudur. Unutkanlığın oluşmasında büyük etkiye sahip olan uykusuzluk, aslında yaşam şekli ya da çalışma şeklinden kaynaklanmaktadır. İnsanoğlunun binlerce yıldır gece uykusuna alıştığı düşünülürse, gecenin tamamında ya da bir kısmında uykuda olmamak hafıza üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Gece uyunmaması, vücudun sirkadyen saatini bozmakta ve gece uykusunda salgılanması gereken hormonların salgılanmamasına neden olmaktadır. Bu durumun uzun süre devam etmesi ise unutkanlığa neden olabilmektedir.   

Unutkanlığın nedenlerinden bir diğeri ise, stres ve kaygıdır. Uzun süreli stresin ve kaygı bozukluğunun hafıza üzerinde son derece olumsuz etkileri olduğu yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda ortaya konmuştur. Stres ve kaygının, unutkanlığın yanı sıra, yapılan işe yeterice odaklanamama ve yeni şeyleri öğrenmede güçlük yaşama gibi etkileri de bulunmaktadır. 

Unutkanlığın nedenlerinden bir diğeriyse tiroid yetersizliğidir. Vücutta tiroid hormonunun yeterince üretilememesi sonucunda, bu durum vücudun diğer kısımlarını da etkilemektedir. Bu sorunlardan biri uyku bozukluğuyken, diğeri ise depresyondur. Basit bir kan testi neticesinde tiroid bezlerinizin uygun şekilde çalışıp çalışmadığı test edilebilmektedir. Unutkanlığın nedenlerinden bir diğeri ise, kullanılan bazı ilaçların hafıza üzerinde olumsuz etkilerinin bulunmasıdır. Bu ilaçlar genellikle antidepresan ve sakinleştirici etkisi olan ilaçlardır.


Unutkanlık neden olur? Sorusuna verilebilecek cevaplardan sonuncusu ise depresyondur. Depresyonla ilgili yapılan bazı araştırmalarda kişinin sürekli bunalımlı bir ruh halinde olmasının, içe kapanıklık ve karamsarlığın hafıza üzerinde negatif etkileri olduğu saptanmıştır. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019