Ana içeriğe atla

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çay Faydaları
Yeşil çayın faydaları üzerine konuşurken öncelikle bu popüler bitki çayının Çin kökenli bir çay olduğunu ifade etmek gerekir. Geçmişi günümüzden yaklaşık 4500 yıl öncesine kadar uzanan bu yararlı çayın ortaya çıkışıyla ilgili birçok rivayet olsa da, aslında nasıl ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir.  Çaygiller ailesinin bir üyesi olan yeşil çayın birçok farklı türü bulunmaktadır. Güçlü köklere sahip olan ve 10 metreye kadar uzayabilen ağacın ana vatanı Güneydoğu Asya bölgesi olsa da, tropik ve tropik altı bölgelerde de rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. Dünyanın en büyük çay üreten ülkesi Çin Halk Cumhuriyeti iken, Türkiye ise 5. sırada yer almaktadır. Türkiye her ne kadar beşinci sırada yer alsa da, tropik altı bir ülke olmasından dolayı ve çaylarında zirai zararlı olmaması, zirai ilaç kalıntısının da olmadığı anlamına gelmektedir. Bu durum Türkiye’yi dünyanın en önemli çay üreticisi ülkelerinden biri haline getirmektedir.     

Yeşil çayın faydalarından en önemlisi kanser önleyici özelliği ve antioksidan özelliğidir. Özellikle antioksidan özelliğinden dolayı son 10 yıldır tüm dünyada daha da popüler bir içecek haline dönüşmüştür. Bunun yanı sıra, kötü kolesterol üzerinde de etkili bir içecek olması bu çayı tüketenlerin tercih nedenleri arasında yer almaktadır.

Yeşil Çayın Hazırlanışı

Yeşil çayın hazırlanışı oldukça kolaydır. Öncelikle bir cezvede bir fincanlık su ısıtın. Ardından suyu iyice kaynatın ve su kaynayınca ocağın altını kapatın. Ocağın altını kapattıktan sonra, 5-6 dakika kadar suyun biraz soğumasını bekleyin. Çayınızı bir süzgecin içine koyduktan sonra fincanınıza koyun ve üzerine suyu ilave edin.  Suyu ilave ettikten sonra 3 dakika kadar bekleyin.  Çayınız içime hazır. Afiyet olsun.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

  • Yeşil çay, içinde bulunan fenolik bileşenler sayesinde güçlü bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde de daha hızlı yağ yakılmasına yardımcı olarak kilo vermeyi hızlandırır.
  • Yeşil çayda bulunan bir diğer madde ise teanindir. Bu madde siyah çayda da bulunur. Gevşetici ve odaklanmayı arttırıcı bir maddedir.
  • Bu bitki çayında bulunan kateşinler sayesinde, uzun vadede Alzheimer gibi beyindeki nöronların yenilenmemesiyle ilgili hastalıklara yakalanma riski de düşebilmektedir.
  • Yeşil çay, içinde bulunan kafein sayesinde fiziksel ve psikolojik yorgunlukları azaltmaktadır. Kafein, ayrıca metabolizmayı da hızlandırıcı bir etkiye sahip olduğu için yağ yakımını da hızlandırmaktadır.
  • Bu çay aynı zamanda damarlardaki kötü kolesterolün etkilerini azaltarak, damar tıkanıklıklarının ortaya çıkma riskini de azaltmaktadır.
  • Kanseri önleyip önlemediği üzerine yapılan bilimsel araştırmaların sayısı henüz yeterli olmasa da, yapılan bazı çalışmalar yeşil çayın kanserin oluşma riskini azalttığı yönündedir.
  • Yapılan bazı araştırmalarda yeşil çayın hipertansiyonu oluşturan nedenlerden bazılarının oluşmasını engelleyerek kan basıncını dengelediğini ve bu durumunda kalp krizi ve felç geçirme riskini azalttığını ortaya koymaktadır.
  • Yeşil çayın faydaları üzerine son söylenebilecek madde ise bu bitki çayının ağızda oluşan birçok zararlı bakteriyi öldürerek, ağız ve diş sağlığının korunmasına katkıda bulunmasıdır.  

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019