Ana içeriğe atla

Biberiye Çayının Hazırlanışı Ve Faydaları

Biberiye Çayının Faydaları
Biberiye, bilimsel olarak ‘Rosemaryinus officinals’ adıyla bilinmektedir. Biberiye bitkisi yemeklerde de sıkça kullanılan popüler bir süs bitkisidir. Bitki, sürekli yeşil kalan iğnemsi yapraklara ve beyaz, pembe, mor ve mavi gibi çeşitli renkleri olan çiçeklere sahiptir. Biberiye yüzyıllar boyunca hem çeşitli mutfaklarda kullanılmış hem de tıbbın farklı alanlarında yaygın şekilde kullanılmıştır. Biberiye, yoğun fundalıklarda yetişir ve biberiye ağaçlarının boyu 60-120 cm arasındadır.

Biberiye Çayının Hazırlanışı
  • Biberiye çayının hazırlanışının diğer çayların hazırlanışından bir farkı yoktur. Biberiye çayını hazırlamak için aşağıdaki adımların izlenmesi yeterlidir:
  • Bir demlik ya da cezvede bardağınızın alabileceği kadar su kaynatın.
  • Su kaynadıktan sonra bardağınıza dökün ve üzerine 1 çay kaşığı biberiye atın ve 8-10 dakika kadar bekletin.
  • Son olarak bardağınıza isteğinize göre bal ya da limon ekleyin. Çayınız hazır. Afiyet olsun.


Biberiye Çayının Faydaları
  • Biberiye çayının konsantrasyon ve hafızayı geliştirdiğine inanılmaktadır. Bitki ayrıca, beyindeki kan sirkülâsyonunu arttırarak, beyin fonksiyonlarının gelişmesini sağlar.
  • Rutgers’deki Kanser Araştırmaları Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre, biberiyenin kanser önleyici özelliği olan ve vücutta kansere neden olan bileşenlerin oluşumunu azaltan bir özellik keşfedilmiştir. Bu keşif biberiyenin kansere karşı koruma sağladığını desteklemese de biberiye çayının her gün düzenli olarak tüketilmesinin, kanser olma riskini azalttığını ortaya koymaktadır.
  • Biberiye çayı sindirimi kolaylaştırır ve ishal, kabızlık, şişkinlik ve hatta huzursuz bağırsak sendromu gibi hastalıkların oluşumunun önüne geçilmesine yardımcı olur.
  • Bu bitki çayı içerdiği spazm önleyici özellik sayesinde bağırsak spazmlarının rahatlatılmasına da yardımcı olur.
  • Biberiye çayı saç köklerini uyarır ve saç dökülmesinin azalmasına yardımcı olur. Buna ek olarak, saçı besler ve saç gelişimini teşvik eder.
  • Biberiye çayının faydalı kullanım şekillerinden bir diğeriyse yıkanırken kullanmaktır. Banyo esnasındaki ılık suya 5-6 fincan biberiye çayı eklenmesi ve 15 dakika boyunca, su soğuyana kadar, bu suyla vücudun yıkanması cilt tahrişi ve cildin rahatlaması için oldukça faydalıdır.  

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019