Ana içeriğe atla

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma Sirkesinin Yararları
Elma sirkesi, birçok evde hem mutfakta hem de temizlikte çeşitli faydalarından ötürü sıkça kullanılan bir sirke türüdür. Çoğu kişi dışarıdan satın aldığı elma sirkelerini kullansa da, elma sirkesi elma kabukları, biraz su, şeker ve tuz yardımıyla evde yapımı da mümkün olan bir ekşi meyve suyudur. Evde elma sirkesi yapmak için 2-3 adet elma kabuğu birer çay kaşığı tuz ve şeker ve 1 litreden biraz az içme suyu bir kavanoza konulup iyice karıştırılır. Kavanozun kapağının altına hava almaması için ince bir bez ya da tülbent konur ve kapatılır. Ardından kavanoz karanlık bir ortamda 10-12 gün kadar bekletilir. 

Elma sirkesi soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir. Kolesterolü düzenler ve hazımsızlık için de oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra kemik sağlığı ve kilo vermek için de çok faydalıdır. Şimdi elma sirkesinin faydalarına daha yakından bakalım.

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesi beta karoten ve pektin gibi vitaminleri potasyum, sodyum, magnezyum, kalsiyum, fosfor, klor, demir, sülfür ve flor gibi minareleri içermektedir.

Soğuk Algınlığı Ve Öksürük
Elma sirkesi ve balın ılık suyla karıştırılması boğaz ağrısı, öksürük ve soğuk algınlığına çok iyi gelir. Bu karışımın hazırlanması ise oldukça basittir. 1 çay kaşığı elma sirkesi, 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı ılık su karıştırılır. Bu karışıma biraz ezilmiş zencefil katılması karışımı daha da faydalı hale getirir. Bu karışımdan, her seferinde 1 çay kaşı olacak şekilde, günde 3 defa alınması geniz akıntısı, öksürük ve kan toplanmasına iyi gelmektedir.

Hazımsızlık
Hazımsızlık, midedeki asidin azalmasından dolayı meydana gelir. Yemek esnasında ya da yemeklerden önce bir bardak ılık suya 1 çay kaşığı elma sirkesi eklenip içilmesi, hazmı düzeltir ve asit dengesinin yenilenmesini sağlar. Elma sirkesi, ayrıca mide ekşimesi ve reflünün üstesinden gelmede de oldukça faydalıdır.  

Kolesterol
İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar elma sirkesinin antiglisemik etkilerinin olduğunu göstermektedir. Elma sirkesi özellikle insülin direnci olan insanlarda kan şekeri seviyesini düzelten insülin duyarlılığını geliştirmektedir. Fakat esas çalışmalarda çelişkiler de olduğundan, elma sirkesinin kolesterol üzerindeki faydaları tartışmalı bir konudur.

Kilo Kaybı
Elma sirkesi, sağlıklı bir kilonun sürdürülmesine yardımcı olur ve ayrıca tokluk hissini arttırarak kilo kaybına katkı sağlar. Bir bardak suya 1 çay kaşığı elma sirkesi ilave edilip tüketilerek, elma sirkesinin bu özelliğinden yararlanılabilir.

Kemik Sağlığı
Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve diğer minerallerin elma sirkesinde bol miktarda bulunması, onu kemik sağlığının devamlılığı için iyi bir aday yapmaktadır. Elma sirkesi, kemik erimesi ve diğer dejeneratif kemik hastalıkları için önleyici tedbir olarak hizmet eder.

Enfeksiyon
Elma sirkesi, antiseptik özellikleri sayesinde, mantar enfeksiyonları ve bakterilere karşı oldukça etkilidir. Bu nedenle mesane, kulak, pamukçuk gibi enfeksiyonların üstesinden gelmek için kullanılabilir.

Kramplar
Zengin mineral içeriğinden dolayı kas ağrıları ve gece kramplarının önlenmesine yardımcı olur. Bir sofra kaşığı elma sirkesi ılık bir bardak suya atılır. Bu karışım bacak kramplarının ve ağrılarının yoğunluğunu ve sıklığını azaltmaktadır.

Saç Sağlığı
Eşit miktardaki elma sirkesi ve suyla hazırlanmış bir solüsyon, saçların doğal bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Bu karışım ayrıca saçı besler ve saçların arzu edilen yumuşaklık ve parlaklıkta olmasını sağlar.

Cilt Sağlığı

Yarısı su yarısı ise elma sirkesinden oluşan bir karışım yanmış ve yumuşak ciltler için etkili bir tonik görevi görür. Bu tür bir toniğin düzenli şekilde kullanımı, cildin pH dengesinin devamlılığını sağlayarak cildin akne ve cilt enfeksiyonlarından korunmasına yardımcı olur. 

Yorumlar

 1. Sirke sirke değil ilaç :) Bilgi için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba, sirkenin gerçekten de bu kadar faydalı olduğuna, yerli ve yabancı sitelerden araştırdıktan sonra ben de emin oldum ve sonucunda bu yazıyı hazırladım. Umarım herkese faydalı olur :)

  YanıtlaSil
 3. Merhaba, Konya da eskiden Mevleviler Sirkencibun şerbeti yaparmış. Sirke, bal ve su ile yapılan bu şerbet her yıl kutlamalarda hala yapılıyor. Adamlar işi biliyormuş. Ayrıca sirke her türlü temizlikte kullanılabiliyor. Allahın hikmeti... Ne faydalı şey :) Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sirkencibun şerbetini ilk kez duydum. Oldukça ilginç bir adı var. Bu şerbeti araştıracağım. Bilgi için teşekkürler:)

   Sil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019