Ana içeriğe atla

Fazla Mutluluk Öldürüyor

Fazla Mutluluk Öldürür Mü?
Fazla mutluluk öldürüyor cümlesi her ne kadar çılgınca gibi gelse de İsviçreli bilim insanları tarafından yapılan bir araştırma aslında fazla üzüntü gibi fazla mutluluğun da insan yaşamını kısaltabileceğini ortaya koymaktadır. Özellikle Avrupa ülkelerinde son yıllarda görülen kırık kalp sendromuna yakalanan hastalarda, kalp krizini andıran şekilde göğüs ağrısı ve nefes alıp vermede sıkıntı yaşama gibi belirtiler görülmektedir. Genellikle duygusal bir çöküntünün ardından yaşanan ve nadiren ölüme sebep olan bu sendromun etkileri fazla mutlu olunduğunda da görülebilmektedir.

“Fazla mutluluk öldürüyor” düşüncesinin doğmasına yol açan çalışma, aslında İsviçreli bilim insanlarının kırık kalp sendromu için yaklaşık 1800 hasta üzerinde yaptıkları bir araştırma neticesinde oluşmuştur.  Hastaların 485’inde duygusal bir olayın ardından bu sendrom yaşanmış ve bu hastaların %95’ini sıkıntı ve stres tetiklemişken, kalan %5’inde ise mutlu bir olayın ardından kırık kalp sendromunda ortaya çıkan sağlık sorunlarının oluştuğu tespit edilmiştir. Bu sendromu tetikleyen olumlu olayların spor karşılaşmaları, kutlamalar ve çeşitli başarılar sonucu oluştuğu saptanmıştır.


Kırık kalp sendromu üzerine yapılan araştırma sonucunda, aslında kişi üzücü bir olay yaşamasa bile bu sendromun oluşabileceği anlaşılmıştır. Araştırmayı yapan uzmanlardan biri olan Jelena Ghadri, gerek üzücü olayların gerekse de mutlu olayların merkezi sinir sisteminde birbirine çok benzeyen etkileri olduğunu belirtmektedir. Sendrom hangi nedenle oluşursa oluşsun kalbin sol karıncığında kısa süreli balon oluşturmakta, bu durumun sonucunda da kalp kaslarında pompalama işlemi geçici süreyle bu durumdan etkilenerek kalp kasının zayıflamasına yol açmaktadır.          

Yorumlar

  1. Fazla mutlu olamıyoruz ki fazla mutluluktan ölelim. Fazla mutlu olan varsa sıkıntıdan ölüyordur heralde :) Elinize sağlık yazı için ...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Haklısınız ancak yine de insan her koşulda mutlu olmaya çaba sarf etmeli... Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederiz.

      Sil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019