Ana içeriğe atla

Gut Hastalığı

Gut Hastalığı
Gut hastalığı halk arasında zengin hastalığı olarak bilinen ve genellikle tek nedeninin aşırı et tüketimi olduğu düşünülen bir hastalıktır. Et tüketimi gut hastalığındaki etkenlerden biri olsa da bunu tek neden olarak göstermek mümkün değildir. İnsanın bütün yaşantısını alt üst edebilen bir hastalık olan gut hastalığı, tarihte de birçok Osmanlı padişahının da yakalandığı bir hastalık olarak dikkat çekmektedir. Peki, gut hastalığı nedir? Neden olur? Belirtileri nelerdir? Şimdi bu soruların yanıtlarına tek tek değinelim.

Gut Hastalığı Nedir?

Gut hastalığı kandaki ürik asit seviyesinin yükselmesi ve birikmesinden dolayı eller, ayaklar ve eklem bölgelerinde oluşan ağrılı şişliklerdir. Gut hastalığı, seviyelerden meydana gelmektedir ve her seviye kendini belli eden belirtiler vermeyebilir. Ancak hastalığın ağrılı evresi olan kronik gut evresinde belirti görülmeme olasılığı yoktur. Bu evrede gut hastalığının neden olduğu şişlikler yer yer kırmızımsı ya da mor renkte olabilir ve şiddetli eklem ağrıları kişinin yaşamını olumsuz etkileyebilir. Gut hastalığının ilk evresi ise, genellikle hastalar tarafından fark edilmeyen bir evredir. Gutun en belirgin belirtisi ayak başparmağının eklemini etkilemesidir. Bunun sonucu olarak öncelikle ayak başparmağında şişme ve morarma görülebilir. Ayak başparmağının ardından el parmakları ve bileklerde de şişme ve morarmalar ortaya çıkar.
Gut Hastalığı Belirtileri

Gut Hastalığı Neden Olur?

Gut hastalı neden olur? Sorusunun bir tek yanıtı yoktur. Kandaki ürik asit seviyesinin sürekli yüksek olması ve ürik asitin kristalleşerek eklemlerde birikmesini tetikleyen birçok faktör olabilir. Vücutta normalden çok daha fazla ürik asit üretimini tetikleyen etkenlerden bazıları asitli alkollü içecekler tüketilmesi, erkek olmak, 30-50 yaş aralığında olmak, kalıtımsal yatkınlıklar, kırmızı et, kabuklu deniz ürünleri ve sakatatlar gibi pürin açısından zengin besinlerin tüketilmesidir.

Gut Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Gut hastalığı bir romatizma türü olduğu için en yaygın belirtisi özellikle ayak başparmağında şiddetli ağrılardır. Gut ataklarının bir özelliği ise genellikle geceleri meydana gelmeleridir. Şiddetli ağrının yanında vücuttaki birçok eklemde şişme, kızarma, morarma ve kemik yapısında bozulmalar görülür. Ayaklar diğer eklemlere göre daha çok ağrır ve bu ağrılar kişinin günlük yaşamını idame ettirmesinin bile önüne geçebilecek düzeye varabilir. Diz, bacak ve dirsek gibi eklemlerde görülen ağrılara zaman zaman yanma hissi de eşlik edebilir. Atakların etkisi bazen kısa sürebilirken, hastalığın seyrine göre 7-10 gün arasında da sürebilmektedir.

Gut Hastalığı Tedavisi
Gut Hastalığı Tedavisi


Öncelikle belirtmek gerekir ki gut, evde üretilen yöntemlerle tedavi edilebilecek bir hastalık değildir. Hastalığın tedavisi için mutlaka uzman bir doktora gidilmelidir. Gut hastalığı, böbrekleri etkileyen bir rahatsızlık olmasından dolayı böbrek yetmezliği sorunuyla karşılaşmamak için evde yapılabilecek tek şey günde 2,5-3 litre arasında su tüketmektir. Gut tedavisinde öncelikle ürik asit seviyesini normal düzeye çekecek ilaçlar kullanılmaktadır. Hastalığın hangi aşamada olduğu da önemlidir. İlerlemiş gut vakalarında daha uzun dönemli ilaç kullanımı gerekebilmektedir. Gut hastalığının tedavisindeki önemli noktalardan bir diğeri ise, hastanın düzenli bir şekilde kendisine verilen diyet programını uygulamasıdır. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019