Ana içeriğe atla

İshale Ne İyi Gelir?


İshale ne iyi gelir? Sorusu bu hastalıktan muzdarip olan birçok insanın kendisine sorduğu sorulardan biridir? Birçok farklı nedenden dolayı görülebilen ishal, eğer bağırsaklarda meydana gelen bir enfeksiyon neticesinde oluşmuşsa çoğunlukla birkaç günde düzelir. Enfeksiyon dışında ayakların ya da midenin üşütülmesi durumunda da ishal görülebilir. Üşütmeden kaynaklanan ishaller ise 1-2 gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Bazı durumlarda ishal hem yetişkinlerde hem de çocuk ve bebeklerde 1 hafta kadar uzun bir sürede geçmeyebilir. Eğer ishali geçirecek gıdalar tüketilmesine rağmen ishal geçmiyorsa ivedilikle uzman bir doktora gidilmelidir.

İshale Ne İyi Gelir?
İshali ne geçirir? Sorusunun ishal olunduğunda sıkça sorulması birçok kişinin ishali hangi gıdaların keseceğini araştırmasına neden olur. İshali kesen ya da etkisini yavaşlatan gıdalardan söz etmeden önce ishal hastalığının nedenlerine daha yakından bakmakta fayda vardır.

İshal Neden Olur?
İshal, dışkının cıvık ve sıvı halde yapılması durumudur. İshal, bir bağırsak enfeksiyonundan kaynaklanabileceği gibi bir gıdanın aşırı tüketilmesi ya da üşütme gibi nedenlerden dolayı da görülebilmektedir. Bunların dışında kirli su içilmesi veya bozulmuş besinlerin tüketilmesi de bu besinlerdeki zararlı virüslerin vücuda girmesine neden olabileceğinden ishalin oluşmasına zemin hazırlayabilir. Şimdi ishal nedenlerine daha yakından bakalım:

 • İshalin en yaygın nedenlerinden biri mide üşütmesidir. Genellikle aşırı soğuk içecekler veya ayakların soğuğu çekmesi mide üşütmesine neden olur. Bu ishal türü 1-2 gün içerisinde kendiliğinden geçer.
 • Aşırı alkol tüketimi ishale yol açabilir.
 • Bağırsaklarda oluşan enfeksiyonlardan dolayı ishal meydana gelebilir.
 • Bozuk, son kullanma tarihi geçmiş gıdalar ve içecekler vücuda zararlı virüslerin girmesine yol açarak gıda zehirlenmesine ve ishale neden olabilirler.


İshale Ne İyi Gelir?
İshali ne keser?

İshal olunduğunda vücut su ve tuz kaybına uğrar. Bu kayıp çok fazla olursa dehidrasyon denilen tehlikeli durum ortaya çıkabilir. Bunun önüne geçmek için bol miktar ve yavaş yavaş su tüketilmeli ve tuzlu yiyecekler yenmelidir. Hafif ve orta şiddetteki ishal vakaları evde beslenmeye dikkat edilerek düzelebilirken, yüksek şiddetteki vakalarda antibiyotik tedavisi gerekebileceğinden mutlaka uzman bir doktora gidilmelidir.
 • İshal olunduğunda ishalin şiddetini ve zararlı etkilerini en aza indirmek için bolca su tüketilmelidir. Bunun yanı sıra vücut tuzda kaybedeceğinden dolayı tuzlu gıdalar tüketilebilir.Ayrıca dışarıda paket halinde satılan şeker ve tuzun bir arada olduğu karışımlar bulunmaktadır. Bunlar da satın alınıp suyla karıştırılarak tüketilebilir.
 • İshal olunduğunda beslenme de çok önemlidir. Vücut ishalle vitamin kaybına uğrayacağından dolayı muz ve pirinç gibi gıdalarla beslenilmelidir.
 • Aşırı yağlı yiyecekler, kızartmalar, kola vb. içeceklerden uzak durulmalıdır. İshal olunduğunda dışkı sıvımsı olarak vücuttan atıldığından dolayı alınacak bazı gıdalarla dışkının yeniden katılaşması sağlanmalıdır. Bunun için haşlanmış patates ya da patates püresi yemek dışkının tekrar katılaşmasına yardımcı olabilmektedir
 • Bunlara ek olarak leblebi, demli çay ve kuru kahvede ishalin etkilerinin daha hızlı ortadan kaldırılmasına yardımcı olurlar.

İshalken Kaçınılması Gereken Gıdalar Nelerdir?

 • Yüksek oranda lif içeren brokoli, lahana, karnabahar, Brüksel lahanası ve soğan gibi sebzeler
 • Yüksek orada lif içeren kivi, avokado ve guava gibi meyveler
 • Portakal, limon, greyfurt ve mandalina gibi narenciye meyveler
 • Peynir, dondurma ve puding gibi süt ve süt ürünleri
 • Peynir, yağlı et, tereyağı, kızartma yemekler ve tatlılar gibi yağlı yiyecekler
 • Armut, elma ve vişne suyu gibi meyve suları
 • Karbonatlı içecekler

Yorumlar

 1. Final ve vize haftasında bende çok sık oluyor bu durum sanırım stresten ama verdiğiniz bilgilerin rahatlamama yardım edeceğini düşünüyorum. Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yardımcı olabildiysek ne mutlu... Yorumunuz için biz teşekkür ederiz.

   Sil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019