Ana içeriğe atla

Kefirin Faydaları

Kefir Nasıl Yapılır?
Kefir nedir? Sorusuna verilebilecek en kısa yanıt fermantasyon işleminden geçirilmiş süttür. Kefirin içerisinde bol miktar probiyotik, vitamin ve mineral bulunmaktadır. Sağlık için oldukça faydası olan bir içecek olan kefirin kökeni Kafkas bölgesine dayanmaktadır. Bazı kaynaklarda kefir kelimesi Türkçe bir sözcük olan ‘keyif’e dayandırılırken, bazı kaynaklarda ise Farsça ‘kef’ kelimesinden türediği iddia edilmektedir. Kefir proteinler, lipit, maya, polisakkaritler, mikroorganizmalar ve yararlı bakterileri içeren bir içecektir. Kefir sağlığa çok sayıda faydasından ve eşsiz mikrobiyolojisinden dolayı, mucizevî bir içecek olarak tasvir edilmektedir.

Kefir Nasıl Yapılır?

Kefir yapımına başlamak için öncelikle kefir taneleri gerekmektedir. Mahallenizde kefir mayalayan birinden ya da aktarlardan kefir tanesi alabilirsiniz. Aslında kefir yapımı oldukça basit bir işlemdir:

 • Öncelikle bir kavanoza biraz süt koyup ardından kefir tanelerini ekliyoruz.
 • Sonrasında kavanozun üzerine streç film gerip, hava alabilmesi çatal ucuyla birkaç tane delik açıyoruz.
 • Daha sonra bu kavanozu oda sıcaklığında olan ve karanlık bir dolaba koyun ve 24 saat bekletiniz.
 • 24 saat sonra kefiri açtığınızda kefir tanelerinin üste çıktığını göreceksiniz. Bir süzgeç yardımıyla kefiri başka bir kavanoza süzün.
 • Ardından kavanozu buzdolabına koyup soğuttuktan sonra kefiriniz içime hazır hale gelecektir.


Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefir, yararlı bakteriler açısından çok zengin bir içecektir ve bu bakterilerin büyük çoğunluğu hazımsızlığa ve kabızlığa birebirdir. Kefir, ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve midedeki zararlı bakterilerin öldürülmesine de yardımcı olur. Kefirin diğer faydaları ise aşağıdaki gibidir:

 • Kefir mantar önleyici ve antibiyotik özeliklere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde pamukçuk, AIDS ve kalp hastalıkları gibi rahatsızlıklar için oldukça faydalıdır.
 • Kefir, sindirimi kolaylaştıran yararlı mikroorganizmalara sahiptir. Bu özelliği sayesinde şişkinlik, gaz ve hazımsızlık gibi genel sindirim sorunlarının azaltılmasına yardımcı olur.
 • Bu mucizevî içecek ayrıca bağırsak hareketlerine hız kazandırarak kabızlık tedavisine de yardımcı olmaktadır. Kefirde bulunan bazı enzimler, özellikle laktoz intoleransı olan kişiler için oldukça faydalıdır.
 • Çok sayıda temel vitamin ve mineral içermektedir. Özellikle A, D, B12 gibi vitaminler açısından kefir çok zengin bir kaynaktır. Kefirde bulunan en önemli mineraller ise magnezyum, kalsiyum ve fosfordur.
 • Kalın bağırsak ve herhangi bir bağırsak probleminin tedavi edilmesine yardımcı olur. İnflamatuvar bağırsak iltihabının yatıştırılmasında da oldukça faydalıdır.
 • Kefir, pankreas yangısı, gastrit, egzama, mide ülseri, sedef hastalığı, romatizma, eklem iltihabı, gut, kemik erimesi, kansızlık ve sızıntılı bağırsak sendromu gibi çok sayıda sağlık sorununun tedavisine yardımcı olur.
 • Kanserli hücrelerin büyümesini önleyerek, kolon kanserini de içeren birçok kanser türünde kanser riskini düşürmektedir.
 • Kefirin faydalarından sonuncusu ise sinirleri gevşetmesidir. Bu sayede sağlıklı bir sinir sisteminin devamına yardımcı olur. Kefire bu özelliği veren, içerisinde bulunan triptofan aminoasididir.

Yorumlar

 1. Yazınıza denk geldiğim iyi olmuş :) Bu kadar faydası olduğunu bilmiyordum. En kısa zamanda edineceğim. Umarım tadı güzeldir :) Yazı için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 2. Kefirin tadı ayrana benzer. Ancak ayrana göre daha mayhoştur ve kıvamı da daha yoğundur. Umarız beğenirsiniz... Yorumunuz için biz teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
 3. Kefirin tadı maalesef hoşuma gitmiyor ve ayrana da pek benzemiyor. Boza kıvamında zor içiyorum ama çok faydalı olduğu kesin. Kefir için bir arkadaşım gençlik iksiri demişti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, tadı her ne kadar herkese hitap etmese bile çok faydalı bir içecektir.

   Sil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019