Ana içeriğe atla

Lotus Doğum Nedir?

Lotus Doğum Nedir?
Lotus Doğum Nedir?

Bebeği plasentadan ayırmadan ve göbek kordonunu kesmeden yapılan doğumdur. Bebek anne karnındaki gibi bütünüyle çıkartılır, yani bebek kordon ve plasenta ile birlikte anne karnından alınır veya doğar. Bebek dünyaya geldikten sonra da bir süre kordon ve plasenta ile birlikte yaşar. Lotus doğumun çıkış kaynağı hinduiz’me dayanır. Bu şekilde doğumdan sonra bebeğin doğası bozulmayarak bebekte oluşabilecek enfeksiyon ve yara oluşumunun önüne geçilmiş olunur. 
Lotus Doğum Bebekleri Neden Ağlamaz?

Bebeklerin doğumdan sonra ağlama sebebi, kordonun kesilmesi ile oksijen azalmasına bağlı panik halidir. Kendileri için gereken oksijeni sağlamak için bütün güçleri ile ağlarlar. Oysaki lotus doğum bebekleri ağlamaz, çünkü plasenta ve kordondan ayrılmayan bebek, doğumdan sonra birkaç dakika daha plasentadan oksijen alır, bu arada nefes alma yeteneğini kazanma vakti olur ve yaşama yumuşak bir geçiş yapar, bu nedenle de ağlamasına gerek kalmaz.  
Bebeğin Göbek Bağı Neden Kesilir?

Hastane ortamında doğan bebek, işlemin bir an önce bitmesi ve doktorların diğer hastalarla ilgilenebilmeleri açısından pratik olan seçilir ve göbek bağı kesilir. Ayrıca bebeğin plasenta ile taşınmasının ve bakımının zorlukları açısından da tercih edilir. Aslında doğumun doğasında göbek kordonunun kesilmesi değil, kuruyarak kendiliğinden kopması vardır.  
Lotus Doğumda  Ve Sonrasında Göbek Kordonunun Korunması Nasıl Olur?

Kök hücresinin bulunduğu kordon, tamir etme yeteneğinden dolayı oldukça kıymetlidir. Bebeğin doğumunu ardından plasenta temiz bir beze sarılarak keseye konur. Ağzı açık bırakılan kese bebeğin ve annenin hizasına gelecek şekilde bir yere konumlandırılır. Hava ile temas eden kordon çok kısa sürede kurur ve düşer. Bu sırada bebeğin plasentasını da biberiye ve lavanta gibi bitkilerle korumak gerekir. Plasentanın üstüne deniz tuzu serpiştirilir ise kuruma daha çabuk ve kokusuz olur. Lotus doğum bebekleri bu sürede dikkatli bir şekilde yıkanabilir.  Kordonun ıslanmasının bebek sağlığı açısından hiçbir sakıncası yoktur. Plasenta bebekle aynı ısıda tutulmaya devam edilmelidir. Ancak bu şekilde bebeğe hormon ve kan akışı sağlanır. 
Lotus Doğumun Yararları Nelerdir?

Lotus doğum bebekleri doğum sırasında çok az efor harcarlar, buda dünyaya adaptasyonlarını hızlandırarak kolaylaştırır.
Bebeklerin ilerleyen yıllarda metabolizması güçlü ve hızlı olur.
Diş çıkarma dönemleri çok daha rahat geçer. Ayrıca diğer bebeklerden daha sağlıklı olurlar.

Lotus Doğuma Uygun Doğum Yöntemi Hangisidir?

Lotus doğum için en uygun yöntem suda doğumdur. Ancak normal doğum, erken doğum  ve sezaryende de lotus doğum şansı vardır. Doğum anında plasenta, bebek ile birlikte doğurtulduğu sürece problem yoktur. 

Yorumlar

 1. Cok ilgiç bir bilgi. Böyle bisey olduğunu bilmiyodum. Bu faydalı bilgi ıçin tesekkur ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydalı olabildiysek ne mutlu bize. Biz teşekkür ederiz.

   Sil
 2. Eskiden hiç böyle şeyler yoktu. 2 çocuğumda sezaryan ile doğdu. Bakalım teknoloji bize daha neler gösterecek.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019