Ana içeriğe atla

Sarımsağın Faydaları

Sarımsağın Faydaları
Sarımsak, 500 yıldan daha uzun bir süredir araştırma altında olan ve insan sağlığı için aşırı faydalı bir bitkidir. Sarımsak üzerine yapılan araştırmalar günümüzde de sürmekte ve her geçen gün sarımsağın insan sağlığı için yeni bir faydası keşfedilmektedir. Sarımsak birçok dünya mutfağında yemeklere ve tabaklara lezzet ve hoş koku vermek amacıyla sıkça kullanılmaktadır. Birçok kişi tarafından da, ağızda neden olacağı kötü koku göz ardı edilerek, çok lezzetli ve faydalı olduğu için, çiğ halde de tüketilmektedir. Sarımsak ister yağ formunda, ister diş olarak ve ister toz halinde kullanılsın sağlık için benzer faydaların alınabildiği bir bitkidir. Sarımsağın çeşitli tıbbi, besinsel ve bitkisel özellikleri bu bitkiyi birçok açıdan oldukça yararlı hale getirmektedir. Şimdi sarımsağın faydalarına hep birlikte daha yakından göz atalım.

Sarımsağın Faydaları

Sarımsağın Besinsel Faydaları
Sarımsağın sağlığa çeşitli faydaları içerisinde barındırdığı manganez, çinko, C vitamini, B6 vitamini, potasyum, selenyum, fosfor ve kalsiyum gibi mineral ve vitaminlerden kaynaklanmaktadır. Sarımsak ona hoş kokusunu veren ve allicin olarak da bilinen sülfür bileşeni açısından zengin bir bitkidir. Sarımsakta mevcut olan diğer sülfür bileşenleri arginin, saponin, beta karoten, ferülik asit ve çeşitli polifenollerdir. Bunun yanı sıra sarımsak antiviral, mantar önleyici, antibakteriyel, ağrı kesici, anestezik gibi çeşitli tıbbi özelliklere de sahiptir. Sarımsağın en faydalı hali çiğ olarak tüketildiği halidir.

Sarımsağın Sağlığa Faydaları

Antioksidan
Sarımsağın sağlık için en önemli faydalarından biri vücuttaki zararlı serbest radikallerin gelişimine karşı mücadele etmesi ve vücudu korumasıdır. Sarımsağın bu yeteneği, özellikle aşırı güçlü antioksidan özelliklere sahip olan yaşlı (bekletilmiş) sarımsak tarafından sergilenmektedir.

Soğuk Algınlığı ve Öksürük
Bir diş sarımsak yemek, alerjinin neden olduğu nezle, öksürük ve soğuk algınlığının evde tedavisi için bilinen en iyi yoldur. Sarımsağın içerisinde bulunan zengin C vitamini ve güçlü antiviral ve antibakteriyel özellikler sarımsağı öksürük ve soğuk algınlığının tedavisinde önemli bir bitki haline getirir. Sarımsak ayrıca şiddetli üst solunum yolu enfeksiyonlarının etkisini de azaltabilmektedir.

Enfeksiyonların Tedavisi
Allicin, antibakteriyel, antiviral, mantar önleyici ve antiparaziter özelliklere sahip olan sarımsak, çeşitli tipteki enfeksiyonlarla savaşmak için çok faydalı bir bitkidir. Bu, sarımsağın en önemli tıbbi özelliklerinden biridir.
Sarımsağın yararları

Kanser Önleyici
Sarımsakta bulunan bileşenler üzerinde yürütülen birçok bilimsel çalışma, sarımsağın kanserle mücadelede yardımcı bir rolü olduğunu göstermektedir. Sarımsağın içindeki bileşenler kanserli hücrelere karşı vücudun savunmasında önemli bir yeri olan akyuvarlara yardım ederler ve kanserli hücrelerin gelişimini ve büyümesini yavaşlatırlar.

Şeker Hastalığının Yönetimi
Günlük olarak sarımsak tüketimi, şeker hastalarındaki kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olmak için insülin salgısının seviyelerini yükseltir.

Kolesterol ve Tansiyon Düzenlenmesi
Sarımsağın en önemli faydalarından bir diğeri, günlük düzenli tüketimiyle, içerisindeki mineral ve besinler sayesinde tansiyon ve kolesterol seviyesinin düşürülmesine yardımcı olmasıdır.

Cinsel İktidarsızlık Tedavisi
Sarımsağın afrodizyak özellikleri cinsel güçsüzlüğün tedavisinde oldukça faydalıdır ve antik çağlardan veri bu amaçla da kullanılmaktadır. Sarımsak, ereksiyona yardımcı olan ve nitrik oksit sentezi olarak bilinen bir enzim içerir. Bu sayede iktidarsızlıkla mücadelede önemli bir rol oynar.

Bağışıklık Sisteminin Güçlendirilmesi
Sarımsağın düzenli olarak tüketilmesi, bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını geliştirir. Sarımsak, kandaki akyuvar üretimini arttırır ve bağışıklık sistemi fonksiyonlarını yükselten ve interferon olarak bilinen bir enzimin salgılanmasını sağlar.

Eğer keçiboynuzu pekmezinin faydalarını merak ediyorsanız lütfen şu yazımıza bakınız...

Yorumlar

 1. Sarimsagin faydaları arasında kanseri önledigini bilmiyordum. Cok faydali bir yazı. Elinize saglik

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sarımsaktan çok kaçılıyor ancak çok faydalı bir besin. Herkese mutlaka tüketilmesi önerilir...

   Sil
 2. Çok faydalı da keşke kokusuna da bir çözüm olsa... Sırf o koku yüzünden yemiyorum :( Bilgilendirici güzel yazılarınızın devamını dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, sarımsak kokusu mideden geldiği için dişleri fırçalamak kokuyu gidermez. Bu kokuyu gidermek için biraz maydanoz çiğneyip yutulabilir ya da karanfil ağızda iyice ezildikten sonra yutulabilir. Bu şekilde sarımsağın midedeki kokusunu gidermek mümkün. Biz teşekkür ederiz.

   Sil
 3. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Deneyip sonucu göreceğim. Belki sayenizde sarımsağı sevmeye başlarım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz teşekkür ederiz. Umarız bu yararlı bitkiden herkes daha çok faydalanır.

   Sil
 4. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Belki sarımsağı bana siz sevdirirsiniz :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019