Ana içeriğe atla

Sinüzite Ne İyi Gelir?

Sinüzite Ne İyi Gelir?
Sinüzite ne iyi gelir? Sorusu bu hastalıktan muzdarip olan birçok insanın sıklıkla sorduğu bir sorudur. Sinüzit, özellikle uzun dönem süren ve tam olarak tedavi edilmeyen nezle ve gribe bağlı olarak ortaya çıkan bir sorundur. Zaman zaman ağrılı ve nefes alışverişini zorlaştıran sinüzitin sebepleri arasında, geniz boşluğunda hava alışverişi olmadığında  bakteri veya mantarların neden olduğu enfeksiyonların meydana gelmesi olarak bilinmektedir.
Bir aydan daha kısa süren sinüzit akut, daha uzun süren sinüzit ise kronik sinüzit olarak bilinmektedir. Sinüzitin en çok görülen belirtileri burun tıkanıklığı, sarı-yeşil ya da kanlı burun akıntısı, göz çevresi ve yanaklarda ağrı ve baş ağrısı olarak bilinmektedir. Sinüzit için farklı tedavi programları olmakla birlikte uzman bir hekim kontrolünden geçilmesi önemlidir. Tıbbi tedaviye yardımcı olarak evde yapılabilecek  bazı alternatif tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.
Sinüzitin Evde Tedavisi
Buhar Soluma: Bu yöntem, nefes ve burun tıkanıklığını giderdiği gibi sinüzite de çok faydalıdır. Aynı zamanda solunum yollarında meydana gelen enfeksiyonları da giderir. Yüzünüzü çok yakmadan kaynayan suyun içine bir miktar nane yaprağı atarak ve kafanıza bir havlu örterek buhar 10-15 dakika teneffüs edilmelidir. 
Tuz: Deniz tuzu veya sofra tuzu karıştırıldıktan sonra burna hafifçe çekilebilir.
Elma Sirkesi: Bağışıklık sistemini destekleyen elma sirkesi, sinüzit tedavisinde de sıkça kullanılmaktadır. Bir bardak suya bir iki kaşık elma sirkesi atmanız oldukça yararlıdır.

Yorumlar

  1. 3 yıldır Sinüzit var ne yaptıysam gecmedi. Bu yazidakileri de deneyecegim. Cok sagolun.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. İnşallah rahatsızlığınız bir an önce iyileşir. Biz teşekkür ederiz.

      Sil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019