Ana içeriğe atla

Spor Yapmak Ruhumuzu Nasıl Etkiler?

sporun insana etkileri?
Spor yapmak ruhumuzu nasıl etkiler? Sorusuna bilimsel yanıtlar verebilmek adına ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde çok sayıda araştırma yapılmaktadır. Ancak araştırmalar kadar aslında geçmişten beri süregelen pratikler de bizlere spor yapmanın ve hareketli olmanın her zaman beden sağlığımız için iyi olduğunu söylemektedir. Spor yapmak vücudumuz için olduğu kadar ruhumuz için de oldukça faydalı etkileri olan bir eylemdir. Şimdi hep birlikte spor yapmak ruhumuzu nasıl etkiler? Sorusunu cevaplandırmaya çalışalım.

Spor yapmak ruhumuzu nasıl etkiler? Sorusunu yanıtlarken unutulmaması gereken bir nokta daha vardır. Bu nokta, insanlık tarihidir. İnsan, binlerce yıldır sürekli hareket halinde olan bir canlıdır ve bu hareket halinde olma hali, insanın olması gereken yaşam modelidir. Bu alanda yapılan çalışmaların birçoğu da aslında spor ile kendini iyi hissetme arasındaki ilişkiye odaklanmıştır. Ruhsal değişimlerin en çok yaşandığı dönemlerden biri olan ergenlik dönemini temel alan ve ülkemizde yapılmış bir araştırmada, yetiştirme yurdunda kalan 13-17 yaşları arasındaki 180 ergenin fiziksel hareketi ile psikolojik durumları arasındaki bağıntı araştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda spor yapanların yapmayanlara göre depresyona girme, sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımının daha az olduğu saptanmıştır. Avrupa’da 15-19 yaş aralığındaki 10.000 öğrencinin katıldığı bir araştırmaya göre ise spor yapanlarda depresyon, intihar eğilimi ve umutsuzluk gibi ruh halleri spor yapmayanlara göre daha düşüktür. İki araştırmanın sonucundan da anlaşıldığı gibi kendini iyi hissetme ve spor arasında pozitif bir ilişki vardır. Şimdi bu pozitif ilişkinin nasıl ortaya çıktığına kısaca değinelim.


Spor yaptığımızda neden kendimizi iyi hissederiz? Sorusuna verilebilecek en kısa cevap, spor yaptığımızda beynin hafıza ve öğrenme merkezi olan hipokampüste yeni nöronların oluşmasıdır. Bu nöronların oluşmasının ana nedeni ise strestir. Hareket ederken vücudumuz bir miktar strese girer nabzımız yükselir. Beyin bu durumda nöronları geliştiren bir protein olan BDNF’yi salgılar. Özellikle 30’lu yaşlarda sinir dokularının üretimi azaldığından, spor yardımıyla, BDNF proteini üretilerek hafıza ve öğrenme bağları güçlü tutulabilir. Bu da Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini düşürür. Son olarak spor esnasında BDNF proteini salgılandığında bu, serotonin salgılanmasını tetikler ve depresyon ile kaygı bozukluklarına yakalanma riski azalır.    

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019