Ana içeriğe atla

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku Apnesi Nedir?
Uyku apnesi, uyku sırasında nefes alıp vermede zorlanma ve solunumun durmasından dolayı ortaya çıkan bir uyku bozukluğudur. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen uyku apnesinde solunum durması 10 saniyeden 1-2 dakikaya kadar süren bir zaman dilimini kapsayabilmektedir. Uyku apnesi sendromunda, genellikle hastalığın seviyesine göre solunum durmaları yaşanır. Bu hastalığı olan birçok kişi,  böyle bir hastalıkları olduğunu fark etmezler. Bu hastalıktan muzdarip olan kişiler, uyku sırasında nefes alıp verebilmek için ekstra bir çaba içerisinde olduklarından dolayı horlarlar. İstem dışı gerçekleşen bu solunum durmaları bir gecede yüzlerce kez tekrarlanabilir.

Uyku apnesi belirtileri arasında en belirgin olanı, gündüz aşırı uyku isteği ve gece farkında olunmadan uykunun bölünmesinden dolayı yorgunluktur. Ancak her uyku hali ve yorgunluğunu da uyku apnesine bağlamamak gerekmektedir. Uyku apnesi kalp krizi, felç, kalpte ritim bozukluğu gibi hastalıklara neden olabileceğinden erken tanı konması çok önemli ve hayatîdir.

Uyku Apnesi Nedenleri

3 tip uyku apnesi vardır. Engelleyici (obstruktif) uyku apnesi, uyku sırasında boğazdaki kaslar kasılıp gevşediğinde, çökebilir yumuşak dokunun oluşmasından kaynaklanmaktadır. Merkezi sinir sistemindeki problemler ise merkezi uyku apnesi denilen uyku apnesinin oluşmasına neden olur. Bu uyku apnesi türünde beyin, merkezi solunum sistemine (boğazlara) yanlış komut gönderir. Bu durum soluk borusunun bloke olmasına neden olur ve bu da uyku apnesi oluşturur. Karışık uyku apnesi ise sürekli devam eden ve tekrarlayan engelleyici uyku apnesi ve merkezi uyku apnesinin bir arada görüldüğü türdür. Uyku apnesinin nedenleri ise şöyledir:

Obezite
Vücudun ekstra yağlı olması ve özellikle akciğer bölgesinin yağlı olması solunan havanın rahatça geçişini engeller. Ayrıca uyku apnesi, kilo vermeye çabalayan bir kişinin bu çabasını da zorlaştırdığı gibi obeziteyi de ağırlaştırır. Böylece, hem obezite hem de uyku apnesinden muzdarip olan bir kişi kısır bir döngüye sürüklenir.

Gastroözofageal Reflü Hastalığı
Midedeki asitin yemek borusuna geri gelmesinden dolayı yemek borusunun dokusu zarar görür. Eğer reflü daha şiddetli olursa, ses tellerinin dokusu da zarar görebilir. Eğer bir kişi kronik reflü hastalığından muzdaripse, bu kişinin boğazında yaralar oluşabilir ve bu nedenle de uyku apnesine neden olan solunum yollarında tıkanma meydana gelebilir.

Astım
Astım, uyku sırasında hava kanallarının kıvrılmasına neden olduğu için büyük bir solunum engelleyici etkiye sahiptir.  Bu durum kolayca hava kanallarında çökmeye ve bu da uyku apnesine neden olabilir. Diğer alerjiler de, uyku apnesine neden olabilen, boğazlarda iltihap gibi durumların oluşmasına neden olabilir.

Uyku Apnesi Belirtileri

Uyku apnesinin en bilinen belirtisi solunum durması ya da solunum güçlüğünden kaynaklanan horlamadır. Ancak her horlama uyku apnesi olduğu anlamına gelmez. Birçok kişi sırt üstü uyurken horlayabilir. Fakat uyku apnesi olan kişiler genellikle her pozisyonda horlarlar.

Uyku apnesi belirtileri arasında en belirgin olan bir diğer belirti ise, nefes alıp vermenin en az 10 saniye durmasıdır. Bir kişide uyku apnesi olup olmadığının anlaşılabilmesi için “uyku apnesi testi” yapılmalıdır.  

Bu belirtilerin yanı sıra uyku apnesi olan kişilerde ayaklarda şişme, uyku esnasında aşırı terleme, göğüs üzerinde baskı hissetme ve gündüzleri aşırı uyku hali gibi belirtiler de görülür.
Uyku Apnesi Tedavisi

Uyku Apnesi Tedavisi


Uyku apnesi tedavisi için hastalığın anatomik bir bozukluktan mı yoksa genetik bir yatkınlıktan mı kaynaklandığının tespit edilmesi gerekir. Bunun için hastane ortamında uyku apnesi testi yapılmalıdır. Bu test sırasında uyku kalitesi, solunum durması süreleri, beyin aktivitesi ve EKG gibi birçok ölçüm yapılarak hastalığın olup olmadığı ve varsa hangi seviyede olduğu teşhis edilir. Hastalık eğer ağız ve çene yapısından kaynaklanıyorsa buna yönelik bir tedavi uygulanırken; hastalığın başka bir nedeni var ise buna yönelik ilaç tedavisi ya da cerrahi bir işlem gerebilir. Bunların dışında uyku esnasında takılan ve nefes alıp vermeyi kolaylaştıran bazı cihazlarda uyku apnesinin tedavi yöntemleri arasında sayılabilir.

Yorumlar

 1. Merhaba, benim de annemle babam uykuda bazen kısa süreli nefessiz kalıyor. Acaba hastanenin hangi servisine gitmek gerekiyor bu durumda?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, önemli olan ne kadar süre nefessiz kalındığı. Bunun için öncelikle hastanelerin nöroloji bölümlerine başvurmanız ve şikayetlerinizi doktorunuza iletmeniz gerekir.

   Sil
 2. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019