Ana içeriğe atla

Ayrılıkla Nasıl Başa Çıkılır?

Eski sevgiliyi unutmak
Ayrılık bir çok kişinin başına gelen üzücü bir olaydır. Atlatmak oldukça zor ve güçtür. Bu dönemi geçirirken ruh sağlığı için dikkatli olunması gerekir. Özellikle ayrılıkla nasıl başa çıkılır konusunda bilinçli olmak lazım. Önemli olan geri dönüşü olmayan bu ayrılığı, en az yara ile atlatmaktadır. Bu konuda neler yapılabileceğini ve ayrılıkla başa çıkmanın yollarını yazımız içerisinde paylaştık.
Ayrılıkla Nasıl Başa Çıkılır?
1-Şoka girmeyin: Vücut acıya karşı bir tepki verir buna şok denir. İlişkinin bittiğini fark eden bireyler, korku, yalnızlık, panik, kafa karışıklığı gibi duygular hissederler. Karşı taraftan ayrılık isteği gelmiş ise, haftalar belki de aylar süren bir inanmama dönemi başlar. Hislerde bulanıklıklar yaşanır. Tam manasıyla ne düşünüldüğü, ne hissedildiği bilinmez. Uyumak zorlaşır ve uyanıldığında her şey eskisi gibi olacağı düşünülür.
Ayrılıkla başa çıkmanın yolları arasında en etkili olanı şoke girmemek için yapılan aktivitelerdir. Bu konuda size önerimiz, uzun yürüyüşler yapın. Meditasyon yaparak kendinizi sakinleştirin. Hayaller kurmayın, geriye bakıp da neden, niçin diye kendinizi sorgulamayın.
2-İnkar etmeyin: Ayrılıkla beraber kalbinizin kırıldığını kabullenmek istemezsiniz. Her şey normalmiş gibi davranabilirsiniz. Kırılan kalbinizi hiçe sayarak bir şekilde görüşmek isteyebilir var olan gerçekle bir türlü yüzleşmek istemezsiniz.
Burada yapmanız gereken güvenilir arkadaşlar edinmek, günlüğünüzü yazmak, korkularınızla yüzleşmektir. Durumunuzu önemseyip acı çekmek yerine unutmaya çalışın.
3-Kitap okuyun: Kafa dağıtmak için kitap okuyup faydalanın. Kitap okumak, ayrılıkla başa çıkmanın en etkili yolu olacak, ayrılığı kolay unutmanızı sağlayacak ve onunla ilgili yaşamış olduğunuz anıları düşünmenizi engel olacaktır. Böylece huzurlu zaman geçirebilirsiniz.
4-Spor yapın: Spor yaparak içinizdeki enerjiyi boşaltın ki sakin kalın. Sürekli kendinize yemeğe, çikolataya kaptırmayın. Ayrılıkla nasıl başa çıkılır diye sorguladığınız an çeşitli aktiviteler yapmayı düşünün. Örneğin; bir konsere yalnız gidin, yeni arkadaşlar edinin. Böylelikle bir an olsun geçmiş anılarınızı hatırlatmaktan kurtulun.
5-Depresyona girmeyin: Depresyonu var eden acı hissetme, çaresizlik, umutsuzluk, hüzün gibi düşüncelerdir. Bu durumu atlatamayacağını, derin üzüntü, yataktan bir türlü kalkamama gibi durumlar yaşayabilirsiniz.
Ayrılıkla nasıl başa çıkılır konusunda önerimiz: Pozitif insanların çevrenizde olmasına izin verin ve güneş ışığından yararlanın, sağlıksız davranışlarda bulunmayın.
6-Tatil yapın: Kendinizi tamamen yenilemek için tatil yapın. Döndüğünüzde yepyeni bir hayata başlayın. Ayrılıkla başa çıkmanın yolları içerisinde görüldüğü gibi birçok alternatif bulunur. Ancak bu alternatiflerin işe yaraması ve geçmiş anıların unutulması için öncelikle ayrılığı kabul etmeniz gerektiğini unutmayınız! 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019