Ana içeriğe atla

Ağrıkesiciler Ve Alkol

Ağrı kesiciler
İlaç kullanımı ile ilgilenen birçok şirket ağrı kesicileri iki ana başlık altında değerlendirir: Reçetesiz satılan ağrıkesiciler ve reçeteyle satılan ağrıkesiciler. Dünya genelinde özellikle reçetesiz ağrıkesicilerin zararsız olduğu ve güvenli bir şekilde kullanılabileceği yönünde bir kanı vardır. Hâlbuki bu iki ağrıkesici türü de eğer alkol ile kullanılırsa eşit derece de tehlike arz etmektedir.

Ağrıkesici İle Alkol Kullanmak Güvenli midir?

Eğer güçlü ya da sadece reçete ile yazılabilen bir ağrıkesici kullanılıyorsa, alkol tüketilmemesi birçok uzman tarafından belirtilmektedir. Reçetesiz satılan bir ağrıkesici kullanılıyor ise, mutlaka bir eczacı ya da doktora danışılmalı ya da ilacın prospektüsü dikkatlice okunmalıdır. Bunun yanı sıra ilacın doğru dozda alındığından emin olunmalı ve önerilen alkol limitleri aşılmamalıdır.

Etkileri Nelerdir?

Ağrıkesiciler ile alkolün karışımının etkileri her ağrıkesici için oldukça çeşitli olabilir ve kişi tarafından tüketilen alkolün miktarına göre de etkileri değişebilir. Özellikle antidepresan ilaçlar ile alkol aynı anda kullanılmamalıdır. Bu ikisinin aynı zamanda kullanımı sinir sistemi üzerinde etkiye sahiptir. Sinirler gevşer, rahatlama gelir ve solunum azalır. Bunun sonucunda ise vücuda giren oksijen seviyesi düşer. İkinci bir etki ise ağrıkesiciler ve alkolün birlikte kullanımı sonucu oluşan maddelerin sindirim sistemi ve karaciğeri de etkilemesidir.

Antikonvülsanlar
Antikonvülsanlar, duygudurum dengeleyiciler olarak, nöronları ve sinir sistemini rahatlatan ağrıkesicilerdir. Antikonvülsanlar felç gibi durumlarda kullanılmaktadır; ancak alkol ile birlikte alınırlarsa, vücut nöbet ya da kriz geçirebilir. Bu durumun oldukça belirgin belirtilerinden bazıları aşırı umursamazlıkla birlikte görülen şiddetli sersemlemedir.

Opioidler                                      
Opioidlerin alkol ile birlikte kullanılması aşırı derecede ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu karışım, eğer zamanında önlem alınmazsa, ani kalp durmasına neden olabilecek olan solunum problemleri ve şiddetli baş dönmesine neden olur.

Reçetesiz Kullanılabilen Ağrıkesiciler
Yukarıda da belirtildiği gibi reçetesiz kullanılabilen ağrıkesiciler insan vücudu için pek tehlikeli sayılmazlar. Kısa süreli olarak solunum yavaşlaması gibi risklerin dışında, geniş çaplı karaciğer hasarı ve ülser gibi uzun dönemde gelişebilecek yan etkilere sahiptirler.

Anti Depresanlar
Anti depresanlar, insan vücudu için normalde de bir tehdit oluştururlar. Eğer alkol ile kullanılırlarsa intihar düşüncesi gibi yan etkilere neden olabilirler.


Ağrıkesiciler ile birlikte alkol kullanılması oldukça riskli sonuçlar doğurabilir. Ayrıca diğer ilaçlarla birlikte alkolün kullanılması da alkolizm tehlikesini içerisinde barındırır. Bazı durumlarda her iki madde birlikte kullanılsa bile kısa dönemde olumsuz bir etki görülmeyebilir. Ancak uzun dönemde kalıcı hasar ve rahatsızlıklara neden olabilir. 

Alkol ile ilgili daha fazla bilgi almak için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019