Ana içeriğe atla

Ruj Kansere Neden Olur Mu?

ruj ve kanser
Ruj günümüzde birçok kadın tarafından günlük hayatta sıkça kullanılan ve içerisinde çok sayıda kimyevi madde bulunan bir kozmetik ürünüdür. Peki, dünya genelinde çok popüler bir güzellik malzemesi olan bu ürün insan sağlığı için zararlı mıdır? Bu yazımızda ruj kansere neden olur mu? Sorusunu yanıtlayarak bu konuyu aydınlatmaya çalışacağız.

Ruj, çoğunlukla zararsızdır; fakat içeriğinde bulunan bazı bileşenler deri hastalıkları ve kanser riskini yükseltebilir. Tabii bu şu an için bir iddianın ötesinde değildir ve henüz somut delillerle desteklenmemektedir. Şimdi ruj ve kanser riski arasındaki ilişkiye daha yakından göz atalım.

Ruj Ve Kanser Riski

Rujda Bulunan Toksik Metaller Nelerdir?

Kaliforniya ve Berkeley Üniversiteleri tarafından yapılan son çalışmalarda araştırmacılar, süpermarketlerde bulunan 32 adet farklı ruju test etmişlerdir. Araştırmanın sonucunda araştırmacılar rujların büyük kısmında krom, kurşun, kadmiyum ve alüminyum gibi toksik metallerin bulunduğunu tespit etmişlerdir. Ayrıca bu metallerin yoğunluğunun da dikkatlerden kaçmayacak kadar yüksek olduğu görülmüştür. Şayet bu toksiklere uzun süre maruz kalınması halinde, bu maddeler özellikle cildin çeşitli metallere maruz kalmasına neden olabilirler. Örneğin kanserojen bir madde olan krom mide kanserine neden olabilir. Kadmiyum ise, akciğer kanseriyle ilişkilendirilebilir. Bunun yanı sıra, rujlarda en çok bulunan madde olan kurşunun ise vücut için tehlikeli bir madde olduğu düşünülmektedir.

Rujda Bulunan Kurşun Önemli Bir Sorun mudur?

Kurşun, rujlarda bulunan baskın metallerden biridir. Bu alanda yapılan bazı çalışmalar birçok rujda normal miktardan daha yüksek miktarda kurşun bulunduğu yönündeki bulgulardan söz etmektedir. Miktarların bu şekilde yüksek olması ise haklı olarak birçok insanın aklına “ruj güvenli midir?” Sorusunu getirmektedir. Fakat öte yandan ise FDA, rujlarda bulunan yüksek miktarda kurşunun, bir güvenlik sorunu oluşturacak kadar yüksek miktarlarda olmadığını belirtmektedir.

Ruj Dudak Kanserine Neden Olur mu?

Rujların, şu an, dudak kanserine neden olabileceğini kanıtlayacak yeterince kanıt bulunmamaktadır. Ancak aşırı derecede sert güneş ışınlarına maruz kalmak bu tip bir kanser türüne neden olabilmektedir. Ayrıca çalışmalar göstermiştir ki aşırı alkol, sigara ve iş ile ilgili olarak güneş ışınlarına maruz kalınmasından dolayı kadınlardan daha çok erkekler dudak kanserine yakalanma riski taşımaktadırlar. Aslında birçok doktor ve dermatolog kadınlara, içeriğinde güneş kremi olan rujları kullanmalarını önermektedir. Bu kremler dudakları güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından koruyarak dudak kanseri riskini azaltabilirler.

Ruj Kullanmaktan Kimler Kaçınmalıdır?


Ruju her gün kullanan bayanlarda kurşun çeşitli sorunlara neden olabilir. Kurşun, kansere neden olmasa bile diğer sağlık sorunlarına yakalanma ihtimalini yükseltme potansiyeli olan bir maddededir. Bunun yanı sıra, çocukların ruj kullanımına kesinlikle izin verilmemelidir; çünkü rujun içerisinde bulunan maddeler çocukların sinir sistemini etkileyebilir. Ayrıca, hamile ve emziren anneler de ruj kullanımından kaçınmalıdırlar. Çünkü anneler farkında olmadan bu kimyasalları yutabilir ve anne karnındaki bebek bu maddelerden zarar görebilir.   

Yorumlar

  1. Vallahi bilseydim eşime kullanmamasını söylerdim. Faydalı bir yazı olmuş..

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019