Ana içeriğe atla

Hamileyseniz Sakın Bunları Yapmayın!

Hamilelerin kaçınması gereken şeyler konusu açıldığında bunun içerisine çok fazla madde girebilir. Özellikle beslenme, sigara kullanımı ve ağır kaldırma gibi konular çok fazla bilindiği için bunlara değinmeyeceğiz. Ancak bunların dışında da hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken davranışlar vardır. Bunlar bebeğin sağlıklı bir şekilde doğması için çok büyük önem taşıyan maddelerdir. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan bu maddelere tek tek değinelim.

hamile bakımı

Hamilelerin Kaçınması Gereken 10 Şey

 1. Hamilelerin aklında bulundurması gereken önemli maddelerden ilk sıraya, hamilelik döneminde diyet ya da yetersiz beslenme gibi davranışlardan uzak durulması gelebilir. Hamile, ne aşırı ne de çok az yemek yemelidir. Bu dönemde özellikle vücut su kaybetmemelidir. Bu yüzden yeterli miktarda sıvı tüketilmelidir.
 2. Hamilelerin dikkat etmesi gereken bir diğer önemli madde ise, bu dönemde asla çok sıcak suyla banyo yapmamak veya saunaya girmemektir. Çünkü sıcak su çeşitli riskler doğurabilir.
 3. Tüketilmemesi gereken gıdaların başında ise çiğ yumurta gelmektedir. Çiğ yumurta, hamilenin salmonella virüsü kapmasına neden olabilir. Ancak içerisinde çiğ yumurta bulunan dondurma ve sos gibi ürünler pastörize edilmiş olduğundan herhangi bir sağlık riski oluşturmaz.
 4. Cilt nemlendiriciler, şampuanlar ve saç boyaları kullanılmadan önce mutlaka kontrol edilmeli ve içeriğinde toksik madde olanları hamileler kullanmamalıdırlar.
 5. Hamilelik süresinde köpekbalığı, uskumru, kılıçbalığı ve derin deniz balıkları tüketilmemelidir. Bunun dışında suşi ve kabuklu deniz mamulleri de fazla yenmemelidir.
 6. Bazı ilaçlar gebelikte zararlı olabileceğinden dolayı, uzman bir hekime danışmadan ilaç kullanılmamalıdır.
 7. Dokuz ay boyunca fast food ve abur cuburların tüketimi de yanlıştır. Ayrıca 12 saatten uzun zamandır buzdolabında kalan gıdaları da tüketmek doğru olmayacaktır.
 8. Hamilelikte egzersiz yapmak oldukça önemlidir. Ancak aşırı sıkı ya da zıplanarak yapılan egzersizlerden uzak durulmalı ve egzersiz yapmadan önce doktor ile mutlaka konuşulmalıdır.
 9. Bu dönemde kaçınılması gereken en önemli nokta, özellikle ev hanımları için, temizlik maddeleri kullanımıdır. Bu maddeler toksinler içerdiği için zararlı olabilirler. Ayrıca fırınlar da karbon monoksit yayabileceklerinden hamileler için risk oluşturabilirler. Son olarak boyaların saldığı gazlar da hamile için çok zararlıdır. Bu yüzden hamilelik döneminde badana işleri ertelenmeli ya da hamile o ortamda kalmamalıdır.
 10. Hamilelikte kaçınılması gereken son madde ise, kafein ve alkol tüketiminden kesinlikle uzak durulması gerektiğidir. Bu yüzden mutlaka bu konuda bir doktorun fikirleri öğrenilmelidir.

Yorumlar

 1. Muhteşem bir yazı elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli yorumunuz için çok teşekkürler.

   Sil
 2. Merhaba, hamile bir kadinin boya ile ugrasmasi zorunlu ise su bazli boyalari tercih edebilir. Eger kullanacagi boya tiner, terebentin turuyle inceltilen bir boyaysa cok iyi havalandirilan bir ortamda kisa surelerle calisma yapabilir. Bu tabiki durumun zorunluluguna baglidir. Ellerinize sağlık güzel yazı...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Melis hanım değerli yorumunuz için çok teşekkürler.

   Sil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019