12 Oca 2018

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

kalp sağlığı

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmı bazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri

  • Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissi
  • Vücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rahatsızlık
  • Terleme, mide bulantısı, kısa kısa nefes almak
  • Bayılma hissi ya da dengeyi kaybetme

Kalp krizi geçirmeden önce bu belirtiler ya da bu belirtilerden birinden mustaripseniz, Bir şey olmaz! Yoktur bir şey demeyin!  Unutmayın hiçbir şey sağlığınızdan daha değerli değildir. Bu yüzden acilen bir kalp doktoruna gidin.

Peki, Kalp Spazmı Nedir?


Kalp spazmı da denilen koroner arter ya da koroner atardamar, aslında kişinin kalbindeki damar veya damarlardan bazılarının büzülmesi ya da damarın daralması durumudur. Bu durumda vücudumuz bize tıpkı kalp krizinde de görülen bazı tepkiler verir:

  • Göğüsün sol tarafında yanma veya ağrı
  • Göğüste sıkışma ya da daralma hissi
  • Nefes alırken daralma hissi

Bu belirtilerden göğüsteki ağrı göğüsten yayılarak boyun, sırt ve çene altına vuruyorsa;

  • Göğüs ağrıları sadece dinlenirken oluşuyorsa
  • Ağrılar 5 dakikadan 30 dakikaya kadar uzuyorsa
  • Ve ağrı/yanma hissi daha çok gece ve sabahın erken saatlerinde oluyorsa kalp spazmı olasılığı normalden daha yüksektir.
Özellikle yüksek tansiyonu ve kolesterolü olanlar ile kalp damar ya da damarlarında tıkanıklık olan hastaların kalp spazmı geçirmesi çok daha yüksek bir ihtimaldir. Bu hastalıklar, damarların iç kısmındaki duvarlarda plag oluşmasına ve bu plaglar da kalbe taşınan kanın bloke olmasına yol açar.

Kalp spazmı, görüldüğü gibi kalp krizine benzeyen belirtilere sahiptir. Ancak yaşanılan vak'anın kalp krizi mi yoksa kalp spazmı mı olduğu hastanede yapılan bir takım testler sonucunda anlaşılabilir. Hastalığın kronik bir hastalık olduğu düşünülmektedir. Ayrıca uzun dönemli bir hastalıktır. Yani, geçmesi mümkün değildir ve hastalık dikkat edilmezse tekrarlayabilir. Bu nedenle, aksatmadan doktor kontrolüne gidilmeli ve tetikleyicilerden sakınılmalıdır. Bunun yanında yağsız et yenmeli, sigaradan uzak durulmalı, yüksek kolesterol ve tansiyona dikkat edilmeli ve de son olarak aşırı stresli işlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. 

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Takip Edin!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Copyright © 2016-2018 Tüm Hakları Saklıdır. Her türlü iletişim için: news.saglik@yandex.com