Ana içeriğe atla

Aşılama Tedavisi Nedir?

Tüp bebek
Aşılama tedavisi çocuk sahibi olmak isteyip de korunmadığı halde çocuğu olmayan çiftlere uygulanan bir yöntemdir. Kısırlık tedavilerinde kullanılan aşılama, tüp bebek tedavisi öncesinde yapılan bir uygulamadır. Bu yöntemin amacı hamilelik için gerekli hormonların uygulanması ve yumurtanın gelişimini sağlamaktır. Bunun yanı sıra erkekten alınan spermler de yıkanarak hazırlanır ve daha kaliteli bir hale getirilir. Böylece gebelik şansı arttırılmaya çalışılır. Aşılama tedavisi nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız konu hakkındaki tüm detayları yazımızı devamında bulabilirsiniz. Aşılama, hazırlanan üreme hücrelerinin rahim içine yerleştirilmesi işlemidir. Bu yöntem sayesinde en iyi hareketli üreme hücreleri rahim içine bırakılarak hastanın hamile kalması sağlanmaya çalışılır.

Aşılama Tedavisi

Aşılama tedavisi sadece ülkemizde değil tüm dünyada uygulanan bir yöntemdir. Aşılama yöntemi en fazla 4 defa denenmelidir. Yapılan araştırmalar dörtten fazlasının hamilelik oranını arttırmadığını göstermiştir. Aşılama yöntemi genelde hafif sperm bozuklukları, sebebi bilinmeyen kısırlık durumları, çiftlerin cinsel ilişkide bulunamama sorunu ve yumurtlama bozukluğu olması halinde uygulanmaktadır. Bu yazdıklarımızdan da anlaşılacağı gibi aşılama yöntemi her çift için uygun bir tedavi yöntemi olmayabilir. Bu konuda en doğru kararı konunun uzmanları verebilir. İlk olarak bir uzman tarafından çiftin kısırlık sorununun tespiti için gerekli tetkikler yapılmalıdır. Bunun sonucunda aşılama yönteminin çift için uygun olup olmadığına karar verilerek gerekli tedaviye başlanabilir. Aşılama yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftler bu konuda uzman bir kuruluşa baş vurmalıdır. İşinde uzman bir doktor sayesinde çiftlerin çocuk sahibi olma şansları artar. Aksi halde sonuç hayal kırıklığı olabilir.
Bu konuda en çok merak edilen konulardan birisi de; aşılama tedavisi kaç gün sürer? sorusunun cevabıdır. Hastaya aşılama yapılması uzun sürmez fakat yöntemin uygulanma süreci biraz zaman alır. Bu yöntem belirli aşamalardan sonra uygulanmaktadır. İlk olarak aşılama öncesinde adetin ikinci günü ultrason ile yumurtalıklar ve rahim iç zarı kontrol edilir. Bu ultrason sonucunda aşılamaya engel bir durum tespit edilmezse tedavi uygulanmaya başlanır. Adetin ikinci ya da üçüncü gününden itibaren hastaya yumurtaları geliştirecek ilaçlar verilir. Bu yalaşık 10 gün sürmektedir. Sürenin sonunda gelişen yumurtaların çatlamasını sağlayacak bir ilaç daha uygulanır. Bu aşamada erkekten alınan spermler de gerekli işlemden geçirilirler. En son olarak kaliteli spermler rahim içine transfer edilmek için hazır bir hale getirilir. Aşılama tedavisi ortalama olarak 15 gün kadar sürmektedir. Aşılama tedavisi adetin kaçıncı günü başlar? sorusunun cevabını da böylece vermiş olduk.
Aşılama yaptıracak olan bayanlar bu uygulamanın ağrılı ve acılı olup olmadığını da merak ediyor olabilirler. Bu konu hakkında da biraz bilgi verelim. Uzmanların bu konuda yaptığı açıklamalardan yola çıkarak aşılama esnasında herhangi bir ağrı ya da acı olmadığını sadece adet döneminde olduğu gibi hafif kramplar ve biraz da vajinal kanama olabildiğini söyleyebiliriz. Aşılama yapıldıktan sonra hasta 15 dakika kadar dinlenip ardından evine gidebilir. Yani bu yöntem hastanede yatmayı gerektirmemektedir. Aşılama sonrasında kişi günlük yaşantısına normal bir şekilde devam edebilir.
Aşılama tedavisi fiyatları konusunu da merak edenler olabilir fakat burada bir fiyat vermemiz pek doğru olmaz. Aşılama fiyatları uygulamanın yapıldığı yere, hastanın durumuna ve kullanılan ilaçlara göre değişiklik gösterebilir. Aşılama 4 kere yapıldıktan sonra başarılı bir sonuç elde edilmemesi halinde tüp bebek tedavisine başlanması gerekir. Aşılama yönteminin başarılı olması için uygulamanın öncesinde ve sonrasında doktorun verdiği tüm talimatlara eksiksiz olarak uyulmalı, sağlıklı beslenmeye ve zararlı alışkanlıklardan uzak durulmaya da dikkat edilmelidir.

Yorumlar

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Diş Kırılması Neden Olur?

Diş kırılması neden olur? Sorusu diş kırılması sorunu yaşamış birçok insanın zamanı geldiğinde nedenlerini merak ettiği soruların başında gelir. Özellikle neden olduğu kötü görünümden dolayı diş kırılması sosyal yaşantımızı da bir süre olumsuz etkileyebilen ağız sağlığı sorunlarımızdandırlar. Özellikle bazı kişilerde diş kırılması dişin kaybedilmesi durumuna kadar gidebilmektedir.

Diş Kırılması Nedenleri

Diş neden kırılır? Sorusuna verilebilecek yanıtlardan bazıları sert yiyecekleri çiğnemek, gece dişleri gıcırdatmak ya da bruksizim hastalığı ve yaşa bağlı olarak dişlerin kırılması ilk olarak sayılabilir. Ancak diş kırılması nedenleri arasında girebilecek başka maddeler de vardır. Şimdi bu maddelere kısaca bakalım.
🔴 Diş sıkma ya da gıcırdatmadan dolayı oluşan basınç ve aşınma
🔴 Dolgulu diş sayısının fazla olmasının dişlerin sağlamlığına zarar vermesi
🔴 Şeker, buz, fındık gibi sert gıdaları ısırmak
🔴 Dişlerin bir kaza, kavga ya da spor yaparken çok sert bir darbe alması
🔴 Ağız içinde…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019