Ana içeriğe atla

Düz Bir Karına Sahip Olmanın Yolları

karın egzersizleri

Karın bölgemizde 6 adet kas bulunur. Bu kaslar vücudumuzun hareketini destekler, nefes alıp vermemize yardımcı olur ve organlarımızı hasarlara karşı korur. Abs olarak bilinen bu karın kaslarımız ne kadar güçlüyse biz de daha düz bir karına sahip oluruz.
Karın kaslarını güçlendirerek düz bir karına sahip olmanın beslenme ve egzersiz olmak üzere iki anahtar unsuru vardır. Egzersiz, düz bir karın için temel unsur gibi görünse de tek başına asla yeterli değildir. Saatlerce egzersiz yapsanız bile doğru beslenmediğiniz sürece istediğiniz sonucu elde etmeniz imkânsızdır. Aynı şekilde, sadece doğru beslenerek, hiç egzersiz yapmadan düz bir karın bölgesine sahip olamazsınız.

Egzersiz

Düz bir karın için karın kaslarını güçlendiren egzersizler yapmalısınız. Karın bölgesindeki kasları çalıştırarak karnı düz bir görünüme kavuşturan bu egzersizler düzenli olarak her gün yapıldığında kısa süre içinde sonuç almanızı sağlayacaktır.

1) Mide Kaslarının Güçlendirilmesi için Egzersiz

Sırt üstü uzanın. Bacaklarınızı birleştirip dizlerinizden bükerek havaya kaldırın. Ellerinizi boynunuzun arkasında birleştirin. 50 kez vücudunuzu öne doğru hareket ettirin.

2) Karın Kaslarını Şekillendiren Egzersiz

Sırt üstü uzanın. Bacaklarınızı birleştirip dizlerinizden bükerek yere koyun. Ellerinizi başınızın arkasında birleştirin. 50 kez bacaklarınızı ve gövdenizi karın bölgenize doğru aynı anda hareket ettirin.

Beslenme

Karın kaslarının düzleştirilmesinde beslenme, egzersiz kadar önemlidir. Egzersiz kasları güçlendirirken beslenme karın bölgesinde yağ birikimini önleyerek daha hızlı sonuç almanızı sağlar.
Düz bir karına sahip olmak için yüksek kalitede protein, karbonhidratlar ve yağlardan oluşan bir diyet uygulamalısınız. Uygulayacağınız diyette aldığınız toplam kalori miktarının yüzde 40’ı protein, yüzde 40’ı karbonhidratlar ve yüzde 20’si yağlardan oluşmalıdır.
* Beyaz un, işlenmiş şeker ve nişasta tüketiminden kaçının.
* Kahve ve alkol tüketiminden kaçının.
* Her gün en az 6 bardak, en fazla 8 bardak su için.
Düz bir karın için her gün yeteri kadar protein tüketmelisiniz. Karın kaslarınızı yeniden yapılandırarak güçlendirilmesini sağlayan proteini protein tozu olarak da tüketebilirsiniz.
Egzersiz ve beslenme planına uymak çoğu zaman yapması zor gibi görünse de düz bir karına sahip olacağınız düşüncesini aklınızdan çıkarmayarak kendinizi motive edebilirsiniz. Birkaç gün boyunca bu planınıza sadık kaldığınızda egzersizleri ve uygun bir beslenme programını uygulamanız çok daha kolay bir hale gelecektir. Şimdiden yaz için bir tatil planı yapmak ve yazın plajlarda bikininizle ne kadar hoş görüneceğinizi düşünmek de sizi oldukça motive edecektir. 

Yorumlar

  1. Elektronik Sigara içiyorum ama balgam var. Ne yapmalıyım?

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Diş Kırılması Neden Olur?

Diş kırılması neden olur? Sorusu diş kırılması sorunu yaşamış birçok insanın zamanı geldiğinde nedenlerini merak ettiği soruların başında gelir. Özellikle neden olduğu kötü görünümden dolayı diş kırılması sosyal yaşantımızı da bir süre olumsuz etkileyebilen ağız sağlığı sorunlarımızdandırlar. Özellikle bazı kişilerde diş kırılması dişin kaybedilmesi durumuna kadar gidebilmektedir.

Diş Kırılması Nedenleri

Diş neden kırılır? Sorusuna verilebilecek yanıtlardan bazıları sert yiyecekleri çiğnemek, gece dişleri gıcırdatmak ya da bruksizim hastalığı ve yaşa bağlı olarak dişlerin kırılması ilk olarak sayılabilir. Ancak diş kırılması nedenleri arasında girebilecek başka maddeler de vardır. Şimdi bu maddelere kısaca bakalım.
🔴 Diş sıkma ya da gıcırdatmadan dolayı oluşan basınç ve aşınma
🔴 Dolgulu diş sayısının fazla olmasının dişlerin sağlamlığına zarar vermesi
🔴 Şeker, buz, fındık gibi sert gıdaları ısırmak
🔴 Dişlerin bir kaza, kavga ya da spor yaparken çok sert bir darbe alması
🔴 Ağız içinde…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019