Ana içeriğe atla

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

kök hücre nakli
Hücreler, organlarımızın oluşumu ve sorunsuz işlemesi için gereken küçük yapılardır. Zaman zaman farklı nedenler ile bu hücreler zarar görebilir ve işlevini yerine getiremeyecek duruma gelebilir. Yerine yeni hücrelerin oluşması zaman alabilir ya da yeni hücre hiç oluşmaz. Bu durumda işlevini yitiren hücrenin yerine yenisi nakledilir. Yapılan bu yeni hücre nakline kök hücre tedavisi adı verilir. Kök hücre tedavisi, günümüzde yaygın şekilde kullanılmaya başlanan, önemli hastalıklara umut ışığı olan bir uygulamadır. Bu uygulama hakkındaki detayları ve merak edilenleri kök hücre tedavisi nedir? sorusundan yola çıkarak konunun devamında ele aldık.


Kök Hücre Nakli

Kök hücre tedavisi yani bir başka deyişle kök hücre nakli sağlık alanındaki gelişmeler ile birlikte günümüzde daha fazla uygulanmaya başlanan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem ile çoğu organ nakli gerektiren sağlık sorunun tedavisi mümkündür. Kök hücre tedavisinin uygulandığı hastalıkların başında diyabet hastalığı, böbrek yetmezliği, böbrek kanseri, karaciğer kanseri, siroz, koroner rahatsızlıklar ve farklı kanser türleri gelmektedir. Büyük çoğunluğu ciddi sorunlara neden olan bu hastalıklar, sağlam hücrelerin nakledilmesi ile tedavi edilerek hastanın sağlığına kavuşması sağlanır.
Kök hücre nakli zarar gören hücrelere göre iki farklı şekilde nakil edilir. Birinci yöntemde hastanın kendisinden alınan sağlıklı hücreler, sağlam olmayan hücrelerin yerine nakledilir. Bu uygulamada tedavi için hastanın kendisinden başka birine ihtiyaç yoktur. İkinci yöntemde ise zarar gören hücrelerin yerine nakil başka bir sağlıklı kişiden yapılır. Bu nakil sırasında alınacak yeni hücrelerin hastaya uygun olması için bazı testlerden geçmesi gerekir. Testler sonucunda uygun olan ve hastaya hücrelerini verecek olan kişiye donör denir. Donörler aileden içinden bireyler olabileceği gibi tamamen yabancı kişiler de olabilir. Nakil hakkında hiç bir bilgisi olmayan donörlere nakilden önce kök hücre tedavisi nedir, nakil sırasında yapılacak olan işlemler gibi bilgilerin detaylı bir şekilde verilmesi gerekir.

Kemik İliği Nakli

Kemik iliği, kan pulcukları ile kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin yapıldığı yapıdır. Kemik iliğinde meydana gelen her hangi bir işlev bozukluğu vücut genelinde hayati tehlikeye varan sorunlara neden olur. Bu durumda kemik iliği nakli gerekebilir. Günümüzde kemik iliği nakli en fazla lösemi ve lenfolama tedavisinde uygulanmaktadır. Lösemi gibi yoğun kemoterapi ve radyasyon tedavisine gerek duyulan hastalıklarda kemik iliği nakli bu uygulamalardan sonra yapılır. Aksi halde sağlıklı olarak kana verilen kemik iliği hücreleri de zarar görüp tedavide sonuç vermeyebilir.
Kemik iliği nakli de diğer kök hücre nakillerinde olduğu gibi hastanın kendinden hücrelerin alınması ile ya da bir başka sağlıklı kişiden hücrelerin alınması ile yapılabilir. Hastanın kendisi dışında kemik iliği nakli yapılacağı zaman ilk olarak uygunluğu için aileye, kardeşlere bakılır. Yapılan testler sonucunda uygun donör bulunmazsa uzak akrabalara bakılır. Yine uzak akrabalardan da ilik için uygun donör bulunmadığında İzmir, Ankara ve İstanbul'da bulunan ilik bankalarından uygun donör bulunabilir. Kök hücre örneği verilmesi, kan vermek kadar basit bir işlemdir. Donör olan kişiler için hiç bir zararı olmayan bu işlem, hastaların sağlıklarına kavuşması için çok önemlidir. Bu nedenle ülkemizde de son dönemlerde ilik nakli ve kök hücre tedavisi hakkında halkın bilinçlendirilmesi çalışmaları yapılmaktadır.

Yorumlar

  1. Bu tedavi hangi hastalık için ve hangi hastanelerde yapılıyor.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bu tedavi genellikle kanser özellikle kemik iliği kanseri gibi kanserler için çok etkili bir tedavidir. İsim veremem ancak büyük ve ünlü hastanelerde bu tedavi yapılmaktadır.

      Sil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Diş Kırılması Neden Olur?

Diş kırılması neden olur? Sorusu diş kırılması sorunu yaşamış birçok insanın zamanı geldiğinde nedenlerini merak ettiği soruların başında gelir. Özellikle neden olduğu kötü görünümden dolayı diş kırılması sosyal yaşantımızı da bir süre olumsuz etkileyebilen ağız sağlığı sorunlarımızdandırlar. Özellikle bazı kişilerde diş kırılması dişin kaybedilmesi durumuna kadar gidebilmektedir.

Diş Kırılması Nedenleri

Diş neden kırılır? Sorusuna verilebilecek yanıtlardan bazıları sert yiyecekleri çiğnemek, gece dişleri gıcırdatmak ya da bruksizim hastalığı ve yaşa bağlı olarak dişlerin kırılması ilk olarak sayılabilir. Ancak diş kırılması nedenleri arasında girebilecek başka maddeler de vardır. Şimdi bu maddelere kısaca bakalım.
🔴 Diş sıkma ya da gıcırdatmadan dolayı oluşan basınç ve aşınma
🔴 Dolgulu diş sayısının fazla olmasının dişlerin sağlamlığına zarar vermesi
🔴 Şeker, buz, fındık gibi sert gıdaları ısırmak
🔴 Dişlerin bir kaza, kavga ya da spor yaparken çok sert bir darbe alması
🔴 Ağız içinde…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019