Ana içeriğe atla

Anti TPO Nedir?


Guatr
Anti tpo, tiroid hastalığıyla ilgili bir terimdir. Ancak bu terimi tam olarak anlayabilmemiz için öncelikle tiroid nedir? buna bakmamız daha doğru olacaktır. Tiroid’in ne olduğunu anladığımızda zaten otomatik olarak anti tpo nedir? sorusuna verilecek yanıt kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Tiroid bezi, yani tiroid, boğazımızda, adem elmasının alt bölümünde bulunmaktadır. Bu bezin görevi en kısa tanımıyla, tiroid hormonu üretmektir. Bu hormonun görevi ise, metabolizmamızı düzenlemek ve örneğin üretilen enerjinin ne hızda tüketileceğini belirlemektir. Tiroit hormonu, vücut dokularımızın büyümesi ve olgunlaşması, vitamin ve diğer hormonların vücudumuz tarafından kullanımı, vücut ısımız ve bedenimizdeki tüm enerjinin düzenlenmesi için çok önemlidir.

Tiroid bezi hastalıkları, hem aşırı tiroid çalışması ya da hipertiroidi hem de çok az çalışması anlamına gelen hipotiroidizmi, tiroid nodülü ve guatra neden olabilir. Ayrıca eklemek gerekir ki tiroit hastalıkları erkeklere göre daha çok kadınlarda görülen bir hastalıktır.

Tiroit Hormonunun Üretimi


Hormon sentezinin üretim süreci beynimizin hipotalamus adı verilen bir bölümünde başlar. Hipotalamus, TRH adı verilen tirotropin salgılar. Bu sentez, yani TRH beyinde ve hipofiz bezi sapında konumlanmış olan venöz sinir örgüsü boyunca seyahat eder. Buna karşılık olarak ise, hipofiz bezi kanımıza TSH adı verilen, tiroid uyarıcı hormon, hormonu salgılar. TSH tiroid bezlerine giderek T3 ve T4 adı verilen her iki hormonu tiroid üretimi için uyarır. Tiroid bezi, T4 ve T3 hormonlarını üretilebilmesi içinse yeterli miktarda besinsel iyota ihtiyaç duyar. Tiroit hormonu üretimi kısaca bu şekildedir.

Haşimato Nedir?


Haşimato hastalığı ya da hashimato tiroiditi otoimmün bir rahatsızlıktır. Yani bilinmeyen bir nedenden dolayı haşimato tipi tiroid bezlerinde iltihabın oluşmasıdır. Bu iltihaptan dolayı ise tiroid bezi yetmezliği görülmektedir. Tiroid bezi yetmezliğine ise hipotiroidi adı verilmektedir.   

Haşimato’nun bir bağışıklık ya da otoimmün sistem hastalığı olduğunu belirtmiştik. Otoimmün tanımını biraz açacak olursak şöyle demek mümkündür:  Bilinmeyen bir sebepten dolayı bedenimizin kendi dokularını düşman olarak algılaması ve bu dokularla vücudumuz içinde bir mücadeleye girerek onları yok etmeye çalışmasıdır. Yani aslında tiroid bezlerimiz kendi kendilerini yok etme savaşına girişirler. İşte vücudumuz tiroid bezimizi yok etmeye çalışırken Anti TPO ve Anti TG üretir. Bu antikorlar tiroid bezimiz üzerinde son derece yıkıcı etkilere sahip antikorlardır.

Anti TPO, tiroid bezimize nüfuz ettikten sonra onun iltihaplanmasına neden olur. Bu iltihap zamanla daha kötü hale gelir. Tiroid bezimiz bu durumdan iyice hasar gördükten sonra boyutu küçülmeye başlar. Bu noktada da tiroid bezlerimiz artık tiroid hormonu üretemediklerinden dolayı tiroid yetmezliği durumu oluşur. 

Kısacası şöyle demek mümkündür: Haşimato’nun ilk aşamalarında tiroid bezi iltihaptan ötürü büyür ve şişer. Bu durum guatr hastalığını oluşturur.

Guatr Belirtileri Nelerdir?


 • Makyaj yaparken ya da tıraş olurken gözle görülür şekilde boğaz bölgesinde şişlik
 • Boğazda daralma veya sıkışma hissi
 • Ses kısılması ya da sesin boğuk çıkması
 • Öksürük
 • Yutkunmada ve nefes alıp vermede zorlanma


Guatr Nedenleri


 • İyotlu beslenme yönünden eksiklik
 • Kadın olmak
 • 40 yaşının üzerinde olmak
 • Ailede kalıtımsal olarak guatr ya da haşimato hikâyesinin olması
 • Hamilelik ve menopoz dönemleri
 • Bazı kalp ve psikiyatri ilaçlarının kullanımları
 • Boyun ve göğüs bölgesinin aşırı şekilde radyasyona maruz kalması  


Haşimato Diyeti


Haşimato hastaları özellikle beslenmelerine çok dikkat etmelidirler. Bundan dolayı da ilk görevleri ilaçlarını düzenli kullanmaları olacaktır. Özellikle alınması gereken 3 besin bulunmaktadır. Bunlar:

 • İyot
 • Selenyum
 • Çinko

Bu besinlerle optimize edilmiş bir diyet, haşimato hastasının yaşam kalitesi için son derece hayati bir beslenmedir. Bu besin ve minerallerin günlük gereksinimleri en iyi dengeli beslenme yoluyla giderilebilir. Eğer bu mümkün değilse besin takviyesi alınmalıdır.

İyot

İyot minerali, Batı beslenmesinde yaygındır. Çünkü tuz ve ekmek gibi gıdalar vardır. Bundan dolayı gelişmiş ülke toplumlarında iyot eksikliği olağandışı bir durumdur.

Ancak hala birçok ülkede bilinçli iyot tüketimi çok önemlidir. İyot azlığı bazı insanlarda guatra neden olabilirken; iyot fazlalığı ise hipotiroidizme neden olabilir. Çünkü iyot tiroit hormonunun üretimi için hayati bir mineraldir. Bu nedenle haşimatosu olanlar iyot açısından zengin gıdalarla beslenmelidirler. Bunlar:

 • Deniz mahsulleri
 • Sofra tuzu
 • Yumurta
 • Patates
 • İnek sütü

Selenyum

Haşimato hastalığının tedavisi için selenyum kullanımının sağlam bir bilimsel kanıtı yoktur. Ancak selenyum takviyesi alan hastalarda tiroide saldıran antikorların sayısının azaldığını görülmektedir.
Selenyum Bakımından Zengin Gıdalar:

 • Yumurta
 • Yerfıstığı ve soya gibi bakliyatlar
 • Brezilya fındığı
 • Ton balığı ve sardalya
 • Sığır eti
 • Tavuk

Çinko

Çinko, tiroid hormonu üretiminde kullanılan temel elementtir. Guatrı olan hastaların çinko takviyesi almaları tiroid hormonunun seviyesini yükselttiğini göstermiştir.

İyot gibi çinko eksikliği de özellikle gelişmiş ülkelerde olağandışı bir durum olarak karşılanmaktadır. Eğer beslenmenize çinko ilave etmek istiyorsanız aşağıdaki besinler bunun için mükemmeldir:

 • İstiridye ve kabuklu deniz mahsulleri
 • Sığır eti
 • Tavuk
 • Mercimek ve fasulye gibi bakliyatlar
 • İnek sütü

Tüm bu söz ettiklerimizin ardından anti tpo üzerine daha çok şey söylemek mümkündür. Ancak konunun daha fazla dağılmaması için burada konumuzu noktalamak daha doğru olacaktır.  


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Diş Kırılması Neden Olur?

Diş kırılması neden olur? Sorusu diş kırılması sorunu yaşamış birçok insanın zamanı geldiğinde nedenlerini merak ettiği soruların başında gelir. Özellikle neden olduğu kötü görünümden dolayı diş kırılması sosyal yaşantımızı da bir süre olumsuz etkileyebilen ağız sağlığı sorunlarımızdandırlar. Özellikle bazı kişilerde diş kırılması dişin kaybedilmesi durumuna kadar gidebilmektedir.

Diş Kırılması Nedenleri

Diş neden kırılır? Sorusuna verilebilecek yanıtlardan bazıları sert yiyecekleri çiğnemek, gece dişleri gıcırdatmak ya da bruksizim hastalığı ve yaşa bağlı olarak dişlerin kırılması ilk olarak sayılabilir. Ancak diş kırılması nedenleri arasında girebilecek başka maddeler de vardır. Şimdi bu maddelere kısaca bakalım.
🔴 Diş sıkma ya da gıcırdatmadan dolayı oluşan basınç ve aşınma
🔴 Dolgulu diş sayısının fazla olmasının dişlerin sağlamlığına zarar vermesi
🔴 Şeker, buz, fındık gibi sert gıdaları ısırmak
🔴 Dişlerin bir kaza, kavga ya da spor yaparken çok sert bir darbe alması
🔴 Ağız içinde…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019