Ana içeriğe atla

Astım Hastalığı Nedir? Neler Tetikler? Nasıl Tedavi Edilir?Astımı olan kişiler, diğer insanları etkilemeyen tetikleyicilere tepki gösteren, aşırı duyarlı hava yollarına sahiptirler.

Bir kişinin astım tetikleyicileri, hava yollarının sıkılaşmasına, kısmen kapanmasına ve daha fazla mukus oluşturmasına neden olur. Bu durum, kişinin nefes almasını zorlaştırır ve hatta astım nöbetleri geçirmesine sebep olabilir.

Sizde veya aile üyelerinizden birinde astım varsa, hangi ilaçların astımı kontrol altına alabileceğini ve astım atağında ne yapılacağını bilmeniz önemlidir. Bunlarla ilgili olarak doktorunuzla ayrıntılı olarak konuşmanızı tavsiye ederiz.

 

Astım NedirAstımı Neler Tetikler?


Astım aşağıdakiler tarafından tetiklenebilir:

l Alerjenler
l Soğuk algınlığı ve grip belirtileri
l Soğuk kuru hava gibi hava değişiklikleri

Bazı ilaçlar, fiziksel aktiviteler, duman, kimyasallar ve gazlar da astıma neden olabilir.

Ebeveynlerinde alerji/astım olan veya astımlı diğer yakın akrabaları olan bir çocuğun, astıma yol açabilecek bir alerjik durum geliştirmesi daha olasıdır. Her iki ebeveynde de alerjik astım varsa, çocuğun astım hastası olma olasılığı oldukça yüksektir.

Ek bir bilgi olarak ifade etmek gerekir ki astım hastalarının tütün ürünleri tüketmeleri durumunda ilerleyen yıllarda KOAH Hastalığına yakalanma ihtimalleri oldukça yüksektir. Koah ise oldukça ölümcül bir akciğer hastalığıdır.


>> KOAH ile İlgili Daha Fazla Bilgi Alın <<

 


Astım Tedavisi Nasıl Yapılır?


Astım, inhalerlerle (kırıcılar) tedavi edilir. Dört çeşit inhaler vardır:

1. Önleyiciler (her gün kullanılır) - Bunlar hava yollarının içinde şişmeyi ve daralmayı azaltır.
2. Semptom kontrolörleri (günde iki kez kullanılır) - Bunlar uzun süre etkilidir (12 saat) ve solunum yollarınızı rahatlatır.
3. Kombinasyonlar - Bunlar hem önleyici hem de semptom kontrol edici ilaçları içerir.
4. Kesiciler / Hava Tüpleri (astım atakları sırasında kullanılır) - Bunlar rahatlatır ve solunum yollarınızı açar.

İnhalerler genellikle ilacı akciğerlerinize çekmenize yardımcı olan bir aralayıcı (şeffaf plastik tüp) ile kullanılır. Aralayıcı, inhalerin kullanımını kolaylaştırır.

Doktorunuz, sizin için doğru tipte inhalasyon cihazlarını tavsiye eder ve bunları nasıl kullanacağınızı gösterir. Astım kontrolünüzdeki değişiklikleri ölçmek için bir nefes ölçüm cihazı ile nefes testi de kullanılabilir.


Astım Atakları Nasıl Olur ve Atak Sırasında Ne Yapılması Gerekir?


Astım atakları hafif, orta veya şiddetli olabilir.

Hafif Atak: Kişi, normal konuşabilir. Ancak özellikle heyecanlıyken veya koşarken hafif bir hırıltı veya hafif öksürüğe neden olabilir.

Orta Atak: Kişi, yarım cümleler kurarak konuşabilir. Nefes almaları zordur ve hırıltılarını duyabiliyorsunuzdur. Bunlarla birlikte kalıcı öksürükleri de olabilir.

Şiddetli Atak: Kişi, tek kelimeyle konuşabilir. Nefes almak için mücadele edebilirler. Kaburgaların arasındaki kasların çizimini (emme) görebiliyor olabilirsiniz ancak genellikle sessizdir (azaltılmış hava hareketi nedeniyle, hırıltı olmayabilir). Göğüsleri serttir ve muhtemelen solgun görünürler.

Tedavi, astım atağı tipine bağlı olarak yapılır.astımlı hastanın damarları

Hafif Şiddetli Astım Ataklarının Tedavisi


Hafif bir atak, sadece 1 dozluk bir rahatlama gerektirebilir. Doktorunuzun size söylemiş olduğu hava takviyesini uygulayın. Kısa bir süre içerisinde normale dönebilirsiniz.


Orta Şiddetli Astım Ataklarının Tedavisi


Astım atakları geçirme ihtimaliniz varsa, yanınızda mutlaka hava tüpü bulundurun.

Güvendiğiniz ve genellikle yanınızda bulunan bir yakınınıza da astım tüpü verin.

Siz veya aile üyelerinizden biri nefes almak için mücadele veriyorsanız veya konuşamıyorsanız vakit kaybetmeden 112'yi arayın.


Aşağıdaki adımları takip edin:

1. Dik durun. Arada öne eğilerek göğsünüzün daha kolay genişlemesine izin verin.
2. Rahatlatıcı astım inhalerinizi (hava tüpünü) kullanın (örn. Ventolin). Doktorunuz tarafından size verilen talimatları izleyin.
3. Dozdan emin değilseniz :

l Bir aralayıcı ile, her seferinde 1 olmak üzere 6 hava (yetişkin ve çocuk) alın.
l Her havadan sonra 5 veya 6 kere nefes alın.
l 6 dakika sonra hâlâ kendinizi iyi hissetmiyorsanız hava tüpünden hava almayı aynı şekilde tekrarlayın.
Semptomlarda iyileşme olmazsa, hemen bir doktora görünmeniz gerekir. Yardım gelene kadar ya da bir hastaneye ya da aile doktorunuza ulaşana kadar 6 kez 6 dozda hava almaya devam edin.


Astım İçin Kişisel Bakım Nasıl Olmalıdır?


Astım için tedavi yoktur, ancak çoğu insan astımlarını kontrol altında tutabilir ve sağlıklı yaşayabilir.

İnhaler (solunan nefes açıcı ilaç) ilaçlar ana tedavi uygulamalarıdır. Ancak kendinizi iyi tutmanıza yardımcı olacak başka yollar da vardır.

l Astımınızı neyin tetiklediğini bilin ve bu şeylerden kaçınmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.
l İlacınızı tıpkı doktorunuz tarafından belirtildiği şekilde alın.
l Hazırlıklı olun. Semptomları nasıl tanıyacağınızı ve acil durumlarda ne yapacağınızı etraflıca öğrenin.
l Bir astım özyönetim planı hakkında doktorunuzla konuşun. Bu planı takip ettiğinizden emin olun.
l Her yıl grip aşısı yaptırın.


Yorumlar

  1. Hepimizin çok duyduğu ama pek de bilgisinin olmadığı bir konu hakkında güzel bir yazı olmuş. Yakin bir arkadaşım aştım hastası. Bu makaleyi ona da okutacağım.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok teşekkürler Suat Bey değerli yorumunuz için. Astım hastalarının bol ağacın olduğu bölgelerde yaşamalarını öneriyoruz.

      Sil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019