Ana içeriğe atla

Burun Tıkanıklığına Çözüm


burun açıcı


Burun tıkanıklığına çözüm arayışı, çok farklı nedenlerden kaynaklanabildiği için, birçok kişi tarafından yılda en az birkaç kez araştırılan bir konudur. Burun tıkanıklığına çözüm, aslında düşünüldüğü kadar zorlu bir tedavi gerektirmez ancak burun spreyi kullanarak burun tıkanıklığı sıkıntısını çözmek istemeyen çok fazla insan olduğu için daha çok doğal yöntemlere başvurulmak istenmektedir.

Burun tıkanıklığı özellikle alerjisi olan kişilerde mevsim geçişlerinde hapşırıkla birlikte görülmektedir. Bunun yanı sıra grip ve soğuk algınlığı gibi nedenlerden dolayı da burunda tıkanma görülebilmektedir.  Peki, başımıza böyle bir şey geldiğinde burun tıkanıklığına doğal çözüm bulmamız mümkün mü? Ya da burun tıkanıklığına evde çözüm bulabilir miyiz?

Bu soruya evet cevabını vermek mümkündür. Burun tıkanıklığını gidermek için illaki ilaç kullanmak gerekmemektedir. Burun tıkanıklığına ilaçsız çözüm yolları da yazımızın devamında sizlere aktarılacaktır.

Bu hastalıktan sık sık muzdarip olan insanlar sürekli burun tıkanıklığı yaşadıklarından ötürü de sıkça bu konuları araştırırlar. Peki, hiç düşündünüz mü bu rahatsızlığın niçin oluştuğunu? Şimdi kısaca bu nedenlere bakalım.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri


Birçok kişinin aklından her hasta oluşunda geçen bir sorudur burun neden tıkanır? Ya da buna benzer başka bir soru olan burun tıkanıklığı neden olur? sorusu… Peki gerçekten tıkanıklığın nedenleri nelerdir? Aşağıda en yaygın nedenleri bulabilirsiniz:

 • Burun İçinde İltihap oluşması
 • Soğuk algınlığı geçirmek
 • Nazal Polipler
 • Alerjik rinitinizin olması
 • Burunda var olan deviasyon
 • Sinüzitinizin olması
 • Geniz eti büyümesi
 • Astım ya da bronşit gibi bir alerjik hastalığınızın olması
 • Burun kanaması
 • Akut frontal sinüs
 • Domuz gribi
 • Yiyecek alerjinizin olması
 • Beşinci hastalık (Özellikle çocuklarda) gibi hastalıklar burun tıkanıklığı nedenleri arasında sayılabilirler. Görüldüğü gibi çok fazla tıkanma nedeni vardır. Tıkanmanın nedeninin bilinmesi de burun tıkanıklığını rahatlatmak için oldukça önemlidir.


Burun Tıkanıklığına Doğal Çözümler


Bilindiği gibi birçok burun açıcı sprey ya da ilaç bağımlılık yaparak bir süre o ilacı kullanmadan tıkanıklık giderilememektedir. Bundan dolayı da burun tıkanıklığına doğal çözüm yolları üretmek gerekmektedir.

Burun tıkanıklığına evde çözümler üzerine daha ayrıntılı değinerek, evimizde uygulayabileceğimiz doğal yöntemlerle bu rahatsızlığı nasıl ortadan kaldırabileceğimize bakalım.

Oda Nemlendiricisi Kullanmak: Bulunduğunuz odada kullanacağınız bir nemlendirici ya da bir su ısıtıcısı havayı nemlendirerek burun tıkanıklığınıza ve sinüzite iyi gelecektir.

Duş Almak: Hiç dikkat ettiniz mi sıcak bir duştan sonra çok daha iyi nefes aldığınıza. Sıcak suyun soluduğunuz buharı, burnunuzun içindeki mukusu inceltir ve zayıflatır. Bu da en azından bir süre daha iyi nefes almanıza yardımcı olur.

Bol Su İçmek: Burnunuz tıkandığında mutlaka bol sıvı almak gerekir. Aldığınız bol sıvı burun iltihabınızı azaltacak ve sinüslerinizdeki basıncı büyük miktarda yok edecektir.

Tuzlu Su Kullanmak: Tuzlu su kullanımı ise bir sonraki adımdır. Tuzlu su, özellikle burun deliklerinizin daha nemli olmasını sağlayacaktır. Tabi bu da burun kanallarınızda var olan iltihap ve mukusun yavaşça erimesine yardımcı olacaktır.

Burun Çaydanlığı Kullanımı (Neti Pot): Neti Pot, çaydanlığa benzeyen ancak ucu burun deliğimize girebilecek kadar ufak olan plastik bir aparattır. Burun çaydanlığı da denmektedir. Neti pot, içerisine ılık içme suyu koyulduktan sonra bir burun deliğinize sıktığınızda suyun diğer delikten çıkarak burun kanallarınızı temizlemesi prensibiyle çalışmakta ve burun tıkanıklığına en iyi çözüm seçenekleri arasında yer almaktadır.

Sıcak Kompres: Sıcak bir kompres burun kanallarınızı rahatlatır ve tıkanıklığın açılmasına yardımcı olabilir. Sıcak kompres, genellikle ılık suya daldırılmış bir havlu yardımıyla yapılır. Önce havlu iyice sıkılarak suyu akıtıldıktan sonra havlu katlanarak alın bölgesine ya da burun üzerine konulur. Sıcak, mukusun yarattığı rahatsızlığın azalmasına yardımcı olacaktır. Fakat bu yöntemi biraz sıkça yapmak gerekebilir.

Zencefil Çayı: Burun tıkanıklığını açma yöntemlerinden sonuncusu ise zencefil çayıdır. Bu çay gün içerisinde 2-3 bardağı geçmeyecek şekilde tüketildiğinde burun tıkanıklığını açan şeyler arasında yeri olan bir bitkidir.  

Tıkalı burun nasıl açılır? Sorusunu cevapladık. Lakin özellikle yazın başladığı şu günler için bir uyarı daha yapmamız gerekmektedir. Havuzlarda bulunan klorlu su, burnumuzda iltihap ve mukus oluşumlarını arıttırıcı etkiye sahiptir. Bundan dolayı eğer burnunuz tıkalıysa ya da yeni iyileştiyseniz havuzlardan uzak durmanız gerekecektir.

Burun tıkanıklığına çözümlerden söz ettiğimiz yazı umarız sizin için faydalı bir makale olur. Yorum kısmında lütfen düşüncelerinizi belirtiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019