Ana içeriğe atla

Geniz Akıntısı Neden Olur?


geniz akıntısı tedavisi
Geniz akıntısı, boğazın arkasından, sinüs boşluğundan aşağı akan aşırı mukus salgısından dolayı meydana gelen bir problemdir. Geniz akıntısının oluşmasında diğer komplikasyonlar kadar bu hastalığın oluşmasına neden olan çok sayıda neden vardır. Özellikle geniz akıntısının sürekli olması zamanla boğaz ağrısına ve iltihabın akciğerlere kadar inmesine neden olarak ciddi sıkıntılara da neden olabilmektedir.


Geniz Akıntısı Belirtileri Nelerdir?


  • Geniz akıntısı süresince, aşağıdaki problemler yaygın olarak görülürler:
  • Boğazda aşırı mukus birikimi
  • İltihaplı mukusun neden olduğu boğaz ağrısı
  • Boğazlarda oluşan tahriş ya da kızarıklık
  • Aşırı mukus veya balgamdan kurtulmak için sürekli sümkürme isteği
  • Boğazları temizlemek için sürekli istek oluşumu
  • Öksürükle birlikte balgam gelmesi
  • Boğazın aşırı balgamla dolmasından dolayı nefes kalitesinin düşmesi

Geniz Akıntısı Neden Olur?


Normal durumda mukus oluştuğunda, boğazdan aşağı akar ve mide bunu farketmeden bu süreç tamamlanır. Bir saç telini andıran ve mukus zarında bulunan “cilia” denilen hücreler bu süreci normalde rahatça yürütürler. Mukus ise, nefes alırken bizleri partiküllere karşı korur ve burun membranın kayganlaşmasına yardım eder.  

Bazı durumlarda ise, mukus üretimi artar ve akış kontrol dışına çıktığı için cilia mukus ile kaplanabilir. Mukus önce birikmeye başlarken yavaş yavaş yapışkan ve kalın hale gelir. Bu durumun oluşmasıyla burun kanalları tıkanmaya başlar. Mukus, burundan dışarı çıkamadığı içinse boğazdan aşağı akacaktır. Bu durum ise geniz akıntısını oluşturur.

Birçok faktör de geniz akıntısı oluşmasına neden olabilir. Bunlardan bazılarını aşağıdaki gibi listeleyebiliriz:

Soğuk Algınlığı Ve Grip

Sık bir şekilde grip ve soğuk algınlığına yakalanmak, sinüs enfeksiyonları ve geniz akıntısı oluşmasına neden olur.

Alerjiler

Hava kirliliği ve toza karşı alerjisi olan insanlar geniz akıntısına daha fazla eğilimlidirler. Alerjinin tipine bağlı olarak geniz akıntısının da şiddet seviyesi tanımlanabilir.

Sinüzit

Burun kanallarının şişmesi veya sinüsler de geniz akıntısına neden olabilirler. Toz, kirli hava, sis gibi kirli partiküller de sıklıkla burun kanalının şişmesine ve geniz akıntısına sebep olabilirler.

Burun Tıkanıklığı

Burnun iç dokusundaki iltihap oluşumu burun kanalında tıkanmaya neden olur. Burun polipleri ise geniz akıntısı oluşumuna neden olabilen bir burun tıkanıklığı türüdür.  

Geniz Akıntısı İlaçsız Nasıl Önlenir?


Geniz akıntısı tedavisi, doktor tarafından yazılmış olan bir antibiyotik yardımıyla kolaylıkla yapılabilir. Bunun dışında evde yapılabilecek bazı uygulamalarla da geniz akıntısının olumsuz etkilerini azaltmak mümkündür.

Genzimizi Durulamak

Genzimizi durulamak, hem en basit hem de geniz akıntısı için en etkili tedavilerden biridir. Özellikle geniz akıntınız hava kirliliği ya da alerjik nedenlerden kaynaklanıyorsa daha da etkilidir. Bunun için eczanelerde satılan bir Neti Pottan yardım alabilirsiniz. Bir miktar tuz eklediğiniz Neti Potu burnumuzun bir deliğine sıkarak tuzlu suyu veririz. Su diğer burun deliğimizden çıkacaktır. Bu sayede iltihap ve alerjenler genzimizden temizlenmiş olacaklardır.

Bol Su İçmek

Bol miktarda su içmek rahatsız edici mukusu incelterek dışarı atılımını kolaylaştırmaktadır. Eğer yeterince su alınmazsa, balgam çok daha dirençli olarak kalacaktır. Ayrıca su içmenin yanı sıra, sıcak çorba ya da bitki çaylarını da deneyebilirsiniz. Kafeinden ise uzak durmak gerekmektedir. Çünkü kafein vücuttan suyun daha hızlı atılmasına neden olur.

Yüksek Yastıkta Yatmak

Geniz akıntısının farkında olmayan çok sayıda insanda gastroözofageal reflü vardır. Bunun anlamı, yattığımızda mideden gelen asidin yemek borusuna kadar kaçmasıdır. Bu köpüklü asit, göğüs yanmasına neden olur. Bazı durumlarda ise gırtlak ve boğazda iltihap oluşmasına da neden olabilir. Fakat uyurken başımız bedenimizden biraz daha yüksek seviyede olursa, mide asidi boğazımıza ulaşamayacağı için iltihaba da neden olamayacaktır.   

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Diş Kırılması Neden Olur?

Diş kırılması neden olur? Sorusu diş kırılması sorunu yaşamış birçok insanın zamanı geldiğinde nedenlerini merak ettiği soruların başında gelir. Özellikle neden olduğu kötü görünümden dolayı diş kırılması sosyal yaşantımızı da bir süre olumsuz etkileyebilen ağız sağlığı sorunlarımızdandırlar. Özellikle bazı kişilerde diş kırılması dişin kaybedilmesi durumuna kadar gidebilmektedir.

Diş Kırılması Nedenleri

Diş neden kırılır? Sorusuna verilebilecek yanıtlardan bazıları sert yiyecekleri çiğnemek, gece dişleri gıcırdatmak ya da bruksizim hastalığı ve yaşa bağlı olarak dişlerin kırılması ilk olarak sayılabilir. Ancak diş kırılması nedenleri arasında girebilecek başka maddeler de vardır. Şimdi bu maddelere kısaca bakalım.
🔴 Diş sıkma ya da gıcırdatmadan dolayı oluşan basınç ve aşınma
🔴 Dolgulu diş sayısının fazla olmasının dişlerin sağlamlığına zarar vermesi
🔴 Şeker, buz, fındık gibi sert gıdaları ısırmak
🔴 Dişlerin bir kaza, kavga ya da spor yaparken çok sert bir darbe alması
🔴 Ağız içinde…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019