Ana içeriğe atla

Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?

hibuskus çayı,
Hibiskus Çayının Faydaları Hibiskus çayı nasıl yapılır? Sorusunu yanıtlamadan önce hibiskus çayı ile ilgili bazı bilgilerden söz edelim. Tam bir C vitamini deposu olan hibiskus çayı özellikle Amerika, Kanada, Brezilya ve Jamaika gibi ülkeler başta olmak üzere dünyanın neredeyse her bölgesinde yaygın bir şekilde tüketilmektedir. İçeriğinde kafein bulundurmayan ve tansiyon düşürücü özelliğe sahip hibiskus çayı isteğe göre soğuk ya da sıcak olarak içilebilmektedir. Sağlığımız için gerekli olan çoğu vitaminleri içeren hibiskus bitkisinin yapraklarıyla yapılan bu şifalı çayın kolesterol, kan düşüklüğü, kilo problemleri, kalp ve damar rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Hibiskus çayının faydaları bölümünde, bu soruya daha detaylı yanıtlar vereceğiz.

Hibiskus Çayı Yapılışı


Hibiskus çayını yapmak için 1 bardak su ve 1,5 çay kaşığı kuru hibiskus yaprağına ihtiyacınız vardır. Bardak sayısına göre su ve hibiskus yaprağı miktarını belirttiğimiz oranlara göre arttırabilirsiniz. Suyu kaynattıktan sonra hibiskus yapraklarını içerisine ekleyin ve 15 dakika boyunca demlenmesi için bekletin. Dilerseniz çayınızı lezzetlendirmek adına içerisine bir miktar, tarçın, zencefil, bal ya da limon suyu ilave edebilirsiniz. Hibiskus çayından ihtiyacınız olandan daha fazla miktarda yaptıysanız artan çayı buzdolabında en fazla 2 gün süreyle muhafaza edebilirsiniz.

 

Hibiskus Çayının Faydaları


  • Hibiskus çayı yüksek kan basıncı ve tansiyonu düşürmede kullanılan en etkili ürünlerden birisidir.
  • Vücutta biriken fazla yağların yakılmasına yardımcı çaylardan olduğu için özellikle kilo problemi yaşayan kişilerin tüketmesi önerilmektedir.
  • Mide kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne karşı vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir.
  • Kalp yetmezliği, damar tıkanıklığı gibi çeşitli kalp ve damar rahatsızlıklarının önlenmesine yardımcı olur.
  • Hibiskus çayında bulunan faydalı mineraller yükselen kötü kolesterolü ve kan şekerini düşürmektedir.


Hibiskus Çayını Kimler İçmemeli?                                                     


Hibiskus çayının birçok sağlık problemine karşı ilaç niteliğinde bir özelliği bulunuyor olsa da bazı durumlarda tüketimi zararlı sonuçlar meydana getirebilmektedir.

Özellikle hamile bayanlarda düşüğe yol açabileceği için bu dönemlerde içilmesi kesinlikle sakıncalıdır. Bunun yanında bebek emziren bayanların da hibiskus çayı içmesi tavsiye edilmez.

Hibiskus çayının sürekli olarak kullanılan tansiyon ya da kolesterol ilacı gibi bazı ilaçlarla birlikte de kullanımı bazı yan etkilere neden olabileceği için bu çayı tüketmeden önce doktorunuza başvurmanız daha sağlıklı bir karar olacaktır.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Diş Kırılması Neden Olur?

Diş kırılması neden olur? Sorusu diş kırılması sorunu yaşamış birçok insanın zamanı geldiğinde nedenlerini merak ettiği soruların başında gelir. Özellikle neden olduğu kötü görünümden dolayı diş kırılması sosyal yaşantımızı da bir süre olumsuz etkileyebilen ağız sağlığı sorunlarımızdandırlar. Özellikle bazı kişilerde diş kırılması dişin kaybedilmesi durumuna kadar gidebilmektedir.

Diş Kırılması Nedenleri

Diş neden kırılır? Sorusuna verilebilecek yanıtlardan bazıları sert yiyecekleri çiğnemek, gece dişleri gıcırdatmak ya da bruksizim hastalığı ve yaşa bağlı olarak dişlerin kırılması ilk olarak sayılabilir. Ancak diş kırılması nedenleri arasında girebilecek başka maddeler de vardır. Şimdi bu maddelere kısaca bakalım.
🔴 Diş sıkma ya da gıcırdatmadan dolayı oluşan basınç ve aşınma
🔴 Dolgulu diş sayısının fazla olmasının dişlerin sağlamlığına zarar vermesi
🔴 Şeker, buz, fındık gibi sert gıdaları ısırmak
🔴 Dişlerin bir kaza, kavga ya da spor yaparken çok sert bir darbe alması
🔴 Ağız içinde…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019