Ana içeriğe atla

Nörovirüs Nedir, Belirtileri ve Korunma Yolları Nelerdir?


Nörovirüs Nedir


Nörovirüs belirli bir yaş grubuna bağlı olmadan büyük ya da küçük herkeste görülebilen ve gerekli müdahaleler yapılmadığında ilerleyen evrelerinde ölüme bile neden olabilen tehlikeli bir virüs hastalığıdır.


Nörovirüs belirtileri
Nörovirüs Nedir? Nasıl Bulaşır?

Özellikle kış aylarında daha kolay yayılabilen bu bulaşıcı hastalık, gastroenterit hastalığının da oluşmasını tetikleyen bir unsurdur. Diğer adıyla mide gribi olarak da adlandırılan bu hastalığa ait virüsler insan vücuduna girdiğinde hızlı bir şekilde üreyerek bulunduğu yerdeki bütün dokulara yayılmaktadır. Virüs özellikle sindirim sistemi üzerine yerleşerek faydalı vitaminleri yok etmekte ve buna bağlı olarak da bağırsaklarda ciddi sağlık problemlerinin yaşanmasına neden olmaktadır. Kontrol altına alınamadığında kişinin hayatını alt üst eden bir hastalık olan nörovirüs insanlar arasında çok kolay bir şekilde yayılabilmektedir.


Nörovirüs Nasıl Bulaşır?


Tüketilen besinlerin uygun şekilde temizlenmemesi, ortak kullanım alanları ya da solunan hava yoluyla bile bulaşabilen nörovirüs dezenfektasyonu iyi yapılmamış içme sularıyla da vücuda girebilmektedir.

Ayrıca bu tehlikeli virüs türü genellikle hastane, okul ya da insanların yoğun olarak bulunduğu diğer toplu yaşam alanlarında kendisine yayılma imkânı bulduğu için bu tür mekânlarda bulunduğumuzda gereken önlemleri almamız ileride herhangi bir sağlık problemi yaşamamak adına önemli bir konudur.

Nörovirüs kendisini yenileyebilen bir hastalık olduğu için özellikle bağışıklık sistemi çökmüş kişiler, yaşlılar ve küçük çocuklara bulaşarak hızlı bir şekilde ürer. Daha sonraki evrelerinde de vücut fonksiyonlarını bozarak mide ve bağırsaklarda kalıcı hasarların yanında şiddetli ağrılara neden olur.

 Nörovirüs Hastalığının Belirtileri Nelerdir?


Nörovirüs vücuda ilk girdiğinde genelde kuluçka süresi boyunca herhangi bir belirti ortaya çıkarmaz. Ancak vücutta üremesi için uygun bir ortam oluştuğunda hızlı bir şekilde yayılarak ishal, mide bulantısı, kusma, şiddetli karın ağrıları ve iştahsızlık gibi belirtiler ortaya çıkarır.

Hastalık belirtileri, virüs vücuda girdikten sonra 3 gün içerisinde kendisini göstermeye başlar. Bunların yanında hastada kas ve eklem bölgelerinde ağrılar, titreme, üşüme, yorgunluk hissi ve karın bölgesinin alt kısmında hissedilen ağrılar gibi bazı belirtiler de görülebilmektedir.


Nörovirüs Hastalığından Nasıl Korunabiliriz?


Nörovirüs hastalığını tam anlamıyla iyileştirecek herhangi bir aşı bulunmadığı için bu hastalığa karşı önlemlerimizi daha öncesinden almamız gerekir. Hastalıkla mücadelede dikkat edilmesi gereken en önemli konu temizliktir.

Toplu taşıma mekânlarında ve ortak kullanım alanlarında bulunduktan sonra ellerinizi güzel bir şekilde yıkamalısınız.

Ayrıca kalabalık olan bu tür ortamlardan ayrıldıktan sonra mümkünse kıyafetlerinizi değiştirmeniz de etkili bir korunma yöntemi olmaktadır. Bunun dışında tükettiğiniz sebze ve meyveleri güzelce yıkayarak toprak ve diğer artıklarını temizlemelisiniz. Sebzelerinizi dezenfekte ederken sirkeli suda bekleterek zararlı organizmaları büyük ölçüde yok edebilirsiniz.

Ayrıca her gün bol bol su içmeye özen göstermelisiniz, evinizin bütün odalarını düzenli olarak havalandırmalısınız ve enerji ihtiyacınızı karşılayabilmek için düzenli uyku alışkanlığı edinmelisiniz.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019