Ana içeriğe atla

Uykuya Dalmaya Yardımcı 5 Bitki Çayı!Uykuya dalmaya yardımcı 5 bitki çayı üzerine konuşmadan önce iyi ve kaliteli bir uykunun genel sağlığınız için oldukça önemli olduğunu söylemek gerekir. Ne yazık ki günümüzde, insanların yaklaşık olarak %30'u uykusuzluktan mustariptir. Uykusuzluk obezite, kalp hastalıkları, diyabet, depresyon gibi hastalıklara yol açabilir. Bu nedenle uykumuzun kalitesi sağlığımız için oldukça önemlidir. Şimdi hep birlikte uyku getiren çaylara bakalım.


bitki çaylarının faydalarıBitkisel çayları uykuya daha kolay dalmak için en popüler içecek seçeneklerdir. Yüzyıllar boyunca, dünya çapında doğal uyku ilaçları olarak kullanılmışlardır. Modern araştırmalar da bitki çaylarının uykuya olan etkisini desteklemektedir.
Şimdi söz daha fazla uzatmadan hangi bitki çayları uyumaya yardımcı olur? Sorusunun yanıtlarına bakalım.


uykuya iyi gelen çaylar Papatya Çayı

Papatya çayı uzun yıllardır, iltihabı ve anksiyeteyi azaltmak ile uykusuzluğu tedavi etmek için doğal bir çare olarak kullanılmıştır. Papatya çayı genellikle hafif bir sakinleştirici olarak kabul edilir. Sakinleştirici etkisi, içeriğinde bolca bulunan apigenin adı verilen bir antioksidanla ilişkilendirilebilir. Apigenin, beyninizdeki anksiyeteyi azaltan ve uykuyu başlatabilen bir maddedir.

Bir araştırmada, günlük 400 mg papatya özü alanların, hiç almayanlara göre daha iyi uyku kalitesine sahip oldukları görülmüştür. Uyku kalitesi kötü olan kadınlarla yapılan bir başka çalışmada, iki haftalık bir süre boyunca papatya çayı içenlerin papatya çayı içmeyenlere göre daha iyi uyku kalitesi bildirdikleri görülmüştür. Ayrıca, kronik uykusuzluğa yakalanan kişilerden oluşan bir çalışmada, 28 gün boyunca günde iki kez 270 mg papatya özü alanların, almayan katılımcılardan 15 dakika daha hızlı uykuya dalabildikleri tespit edilmiştir.

levanta bitkisiLavanta Çayı

Lavanta, yatıştırıcı özelliğinden dolayı sıklıkla kullanılan bir bitkidir. Antik çağlarda, Yunanlılar ve Romalılar sık ​​sık banyolarına lavanta ekler ve sakinleştirici etkisinden yararlanırlardı. Birçok insan rahatlamak, sinirlerini yatıştırmak ve uykuya kolayca dalmak için lavanta çayı içer. Lavantanın kaygı ve anksiyete ile ilişkili rahatsızlıkları olan kişilerde anksiyeteyi azaltabileceği ve uyku kalitesini arttırabileceği gözlemlenmiştir.


pasiflora çayıÇarkıfelek Çayı

Çarkıfelek çayı, passiflora bitkisinin kurutulmuş yaprakları, çiçekleri ve saplarından elde edilir. Geleneksel olarak, anksiyeteyi azaltmak ve uykuyu iyileştirmek için kullanılan bir bitkidir.
40 sağlıklı yetişkinle yapılan bir çalışmada, bir hafta boyunca her gün çarkıfelek çayı içenlerin içmeyen katılımcılara kıyasla daha iyi uyku kalitesine sahip oldukları bildirilmiştir.


uyumayı kolaylaştıran bitkilerManolya Çayı

Manolya, 100 milyon yıldan fazla bir süredir var olan çiçekli bir bitkidir. Manolya karın ağrısı, burun tıkanıklığı ve stres dahil olmak üzere çeşitli belirtileri tedavi amacıyla Çin tıbbında kullanılmıştır. Günümüzde ise bu bitki dünya genelinde daha çok çay olarak, kaygı yatıştırıcı etkileri için kullanılmaktadır.

nane uykuya iyi gelir miNane Çayı

Nane çayının sakinleştirici etkisi, uykuya geçişi kolaylaştırmaktadır ve bu nedenle uyku bozuklukları tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir. Uyumadan önce bir bardak nane çayı, huzurlu bir uykuya kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Eğer uyku problemleriniz varsa yukarıda söz ettiğimiz bitkilerden de daha kaliteli uyumak için, tabi doktorunuza da danışarak, yardım alabilirsiniz.

Yorumlar

  1. Anladığım kadarıyla uykuya yardımcı olan bitkiler aynı zamanda anksiyete içinde faydalı. Yazınızı okuduktan sonra biraz papatya toplamaya karar verdim. Teşekkürler...

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019