Ana içeriğe atla

Alkolik Nöropati Nedir?


Aşırı alkollü içki içmeye bağlı olarak ortaya çıkan alkolik nöropati, beyine ve omuriliğe bağlı bacak, kas ve organlardaki sinirlerin zarar görmesiyle ortaya çıkan bir durumdur. Sinirlerin zarar görmesi, vücut fonksiyonlarının kaybına, olağandışı duyumlara, vücutta karıncalanma hissine ve vücudun aktivitesinin azalmasına neden olur. Alkol kullanım bozukluğu tanısı alan veya alkol kötüye kullanımı bozukluğu tanısı alan insanların yüzde 65’i alkolik nöropati ile mücadele etmektedir.


alkolizm nedir
Alkol, vücuttaki temel besin maddelerinin emilimini, işlenmesini ve vücutta taşınmasını engeller. Aşırı alkol tüketimi, nöropatinin olasılığını arttıran yetersiz beslenmeye ve sinir hasarına yol açar. Aşırı alkol tüketen kişiler temel besin maddeleri dışında kalan abur cubur tüketmeye eğilimlidirler. Nöropati görülen kişilerde B6, B12, niasin, tiamin, folat ve E vitamini oldukça düşüktür. Bu vitaminlerin eksikliği sinirlerin işlevini bozar ve kişinin genel sağlık durumunu kötüleştirir.

Alkolik nöropati çeşitli şekillerde kendini gösterir. Bazılarında, sadece tek bir semptom görülebilirken bazılarında tüm semptomlar yaşanabilmektedir.

Alkolik nöropati belirtileri kas atrofisi, kramplar, hareket kaybı, kas zayıflığı ve uyuşukluk, spazmlar, karıncalanma veya iğneleme, ishal, kabızlık, idrar retansiyonu, idrar tutma, baş dönmesi, yutma güçlüğü, konuşma bozukluğu, abdominal şişkinlik, sıcaklık hassasiyeti, erkeklerde cinsel işlev bozukluğu, bulantı ve kusmadır.


Alkol Kaynaklı Nöropati Nasıl Teşhis Edilir?


Alkolik nöropati teşhisi için çeşitli testler yapılır:

Kan Testi: Kan testi, kan şekeri düzeylerini ve karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını değerlendirmek için yapılır.

Kan Sayımı: Bağışıklık sistemi ve vücuttan geçen oksijen miktarı hakkında bilgi verir.

Üst Gastrointestinal ve İnce Bağırsak Testleri: Bu testle kişinin gastrointestinal sistemi X-ray ışınlarıyla monitörde izlenir.

Nörolojik Muayene: Bir kişinin koordinasyonunu, reflekslerini, kas gücünü ve duyusal yeteneklerini analiz etmek için yapılan fiziksel bir testtir.

Sinir İletim Testi: Bu testte elektrotlar deri üzerine yerleştirilerek sinir hücrelerinin hızı ve gücü ölçülür.

Sinir Biyopsisi: Bu testte, sinirlerin gördüğü hasarı değerlendirmek için kişiden küçük bir sinir parçası alınarak biyopsi yapılır. Genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir.

Elektromiyografi: Deri ve kasların altına iğneler yerleştirilerek vücuttaki elektrik aktivitesi ölçülür.

Alkolik nöropati tedavisinde kişiye öncelikle alkol bağımlılığı tedavisi uygulanmalıdır. Alkol detoks merkezlerinde, beden alkolden arındırılarak tedavi süreci hızlandırılabilir.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019