Ana içeriğe atla

Cildimizi Güzelleştiren Besinler


güzelleştiren gıdalarSağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak, doğal güzelliğin ilk adımıdır. Pürüzsüz ve lekesiz bir görünüm, hafif pembemsi bir renk, sağlıklı bir cildin en önemli işaretleridir. Güzel bir cilt, ne çok yağlı ne de çok kurudur. Hafifi nemli bir görünümü vardır.


Cildin sağlıklı ve güzel olması, aynı zamanda vücut sağlığıyla da yakından ilgilidir. Bazı besinler, vücut sağlığını korumanın yanında, içeriğinde bulunan özel maddeler sayesinde cilt güzelliğine de katkıda bulunur. Şimdi cildimizi güzelleştiren besinlerin neler olduğuna bir bakalım.


dolmalık biber


Kırmızı Dolmalık Biber


C vitamini bakımından son derece zengin olan dolmalık kırmızıbiber, günlük vitamin ihtiyacının neredeyse tamamını karşılar. İçeriğinde bulunan karatenoid maddesi, kırışıklıkları önler, kan dolaşımını artırır ve daha genç bir görünüm kazandırır. Karatenoidler, aynı zamanda akne oluşumunu önlemede de son derece etkili maddelerdir.


çikolatanın cilde faydasıBitter Çikolata


En sağlıklı çikolata türü olarak bilinen bitter çikolata, içeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde cilde pürüzsüz ve parlak bir görünüm kazandırır. Ayrıca kakao, kan dolaşımını artırarak deri altında bulunan arterleri rahatlatır. Kusursuz bir cilde sahip olmak için, kakao miktarı yüzde 80 olan bitter çikolatalar tercih edilmelidir.


somonun faydaları


Somon Balığı


Cildi güzelleştiren besinler arasında en etkili olanı somon balığıdır diyebiliriz. Sağlıklı bir cilt için gerekli olan D vitamini ve omega3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Bu etken maddeler cilt kırışıklıklarını ve akne oluşumunu önler. Ayrıca omega3, cildin dıştan içe doğru sağlıklı bir şekilde nemlenmesini sağlar.


hindistan cevizi


Hindistan Cevizi Yağı


Cilt sağlığını bozan en önemli etkenler, deri altında yerleşen virüs ve bakterilerin yol açtığı akne ve sivilcelerdir. Hindistan cevizi yağı, içeriğinde bulunan laurik asit sayesinde cildi bu zararlı virüs ve bakterilerden arındırır. Aynı zamanda E vitamini ve doymuş yağlar bakımından da zengin olan Hindistan cevizi yağı, bu yönüyle de cilde pürüzsüz ve nemli bir görünüm kazandırır.


Çay


Yeşil Çay


Genel vücut sağlığı üzerine faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olan yeşil çay, bol miktarda antioksidan içeren bir bitkidir. Bu yönüyle vücudu zararlı maddelerden arındırır ve stresi azaltır. Gerginliği giderir, vücudu rahatlatır ve kan basıncını dengeler. İçeriğinde bulunan kateşinler sayesinde yeşil çayın, kanseri ve iltihaplanmaları önlediği kanıtlanmıştır.


ıspanak cilde faydaları

Ispanak


Sağlıklı ve güzel bir cilt için mutlaka bolca tüketilmesi gereken besinlerden biri de ıspanaktır. Cilt sağlığı için en önemli vitaminler olan C,E ve A vitaminleri bakımından oldukça zengin olan ıspanak aynı zamanda çok değerli bir mineral kaynağıdır. Bu vitaminler, cildi besler, nemlendirir, canlı ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır.


tohumların faydaları

Tohumlar


Chia tohumu, ayçiçeği çekirdeği, kabak çekirdeği ve keten tohumu, cildi güzelleştiren harika besinlerdir. Bu tohumlar, E vitamini, selenyum, magnezyum ve omega3 yağ asitleri bakımından oldukça zengin besinlerdir. E vitamini, cildin nem oranını dengeler, magnezyum stresi önler. Omega3 ise kırışıklıkların ve aknelerin oluşumunu engelleyen yağ asitleridir.
Havuç


Göz sağlığı için çok faydalı olduğu bilinen havuç, aynı zamanda cildi güzelleştiren besinlerden biridir. İçeriğinde bol miktarda bulunan A vitamini, cildin dış tabakasındaki hücrelerin aşırı miktarda çoğalmasını önler. Bu nedenle cilt kanserine yol açan hücrelerin oluşumu ve gelişimi engellenir. Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak için, her gün bir adet havuç yenmesi önerilir.

Cildinizi güzelleştiren besinler hakkındaki yazımızı bitirirken son olarak, kozmetik ürünlerin de gece yüzde bırakılmasının zamanla cildin daha cansız görünmesine neden olduğunu unutmamak gerektiğini hatırlatalım.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Diş Kırılması Neden Olur?

Diş kırılması neden olur? Sorusu diş kırılması sorunu yaşamış birçok insanın zamanı geldiğinde nedenlerini merak ettiği soruların başında gelir. Özellikle neden olduğu kötü görünümden dolayı diş kırılması sosyal yaşantımızı da bir süre olumsuz etkileyebilen ağız sağlığı sorunlarımızdandırlar. Özellikle bazı kişilerde diş kırılması dişin kaybedilmesi durumuna kadar gidebilmektedir.

Diş Kırılması Nedenleri

Diş neden kırılır? Sorusuna verilebilecek yanıtlardan bazıları sert yiyecekleri çiğnemek, gece dişleri gıcırdatmak ya da bruksizim hastalığı ve yaşa bağlı olarak dişlerin kırılması ilk olarak sayılabilir. Ancak diş kırılması nedenleri arasında girebilecek başka maddeler de vardır. Şimdi bu maddelere kısaca bakalım.
🔴 Diş sıkma ya da gıcırdatmadan dolayı oluşan basınç ve aşınma
🔴 Dolgulu diş sayısının fazla olmasının dişlerin sağlamlığına zarar vermesi
🔴 Şeker, buz, fındık gibi sert gıdaları ısırmak
🔴 Dişlerin bir kaza, kavga ya da spor yaparken çok sert bir darbe alması
🔴 Ağız içinde…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019