Ana içeriğe atla

Detoks Hakkında Merak Edilen Her şey

Detoks programıDetoks Nedir?


Detoks, en anlaşılabilir tanımıyla, vücudu toksinlerden arındırarak enerji seviyesini yükseltmeyi hedefleyen kısa süreli beslenme programıdır. Yediğimiz besinler, sindirim sisteminde ayrıştırılır. Yararlı olan maddeler, kan ve hücreler yoluyla vücuda yayılırken zararlı maddeler de karaciğer, böbrekler ve bağırsaklar yoluyla dışarı atılır. Aslında insan vücudu, terleme, idrar ve dışkı gibi doğal yollarla kendi kendine detoks yapar. Ancak bazı durumlarda bu işlemler yeterli olmaz ve toksinler vücutta birikebilir. Bu da çeşitli rahatsızlıklara yol açar. Bu gibi durumlarda belirli bir süre uygulanacak detoks programı, vücudu toksinlerden arındırır ve dolayısıyla rahatlatır.Ne Zaman Detoks Yapılmalıdır?


Özellikle mevsim geçişlerinde çoğumuzun yaşadığı halsizlik, yorgunluk, isteksizlik gibi sorunlar vücuttan atılamayan toksinlerden kaynaklanır. Bu dönemlerde uygulanacak kısa süreli bir detoks programı, enerjinin yükselmesine yardımcı olur.

Ayrıca çeşitli nedenlerle günlük beslenme alışkanlıklarının dışına çıkıldığı zamanlarda da detoks uygulanması önerilir. Son zamanlarda, aşırı yağlı ve şekerli gıdalara ağırlık verdiyseniz, sigara ve alkol tüketiminde aşırıya kaçtıysanız, birkaç günlük bir detoksla vücudunuzu toksinlerden arındırabilirsiniz.


Herkes Detoks Yapabilir mi?


Herhangi bir sağlık sorunu olmayan 20-60 yaş arası her birey, detoks programı uygulayabilir. Ancak hamileler ve emziren anneler, çocuklar ve gelişme çağındaki gençler, yaşlılar ve kronik bir rahatsızlığı olan kişilerin detoks uygulamaları önerilmez. Bu tür sorunları olan kişiler detoks uygulaması için mutlaka bir sağlık uzmanına danışmalıdır.


Detoks Programı ile Zayıflamak Mümkün mü?


Halk arasındaki yaygın olan algının aksine, detoks bir diyet programı değildir. Fazla kilolardan kurtulmak için yapılan diyetlerde amaç, vücudu fazla yağlardan arındırmaktır. Detoks programı ise, vücutta biriken toksinlerin ve fazla suyun atılımını sağlar. Ödemi azaltır, şişkinliği giderir.

Detoks programı süresince, kırmızı et, süt ürünleri ve unlu mamüllerin tüketimi yasak olduğu için, program sonunda doğal olarak kilo kaybı yaşanabilir. Ancak bu zayıflama kas kaybına bağlı bir durum olduğundan, verilen kilolar kısa sürede tekrar alınabilir. Bunun yanında, detoks programı sonrasında beslenme alışkanlıklarına dikkat edildiğinde kilo kaybını korumak da mümkündür.

kimler detoks yapmalıdır?

Kaç Çeşit Detoks Vardır?


Şu an en çok bilinen ve uygulanan dört çeşit detoks programı vardır.

Total detoks: En az 5 en fazla 21 gün uygulanan total detoks programı süresince, sadece su, bitki çayları, sebze ve meyve suları tüketilir. Total detoks yılda iki kez uygulanabilir.

Bazik detoks: Asit üreten tüm gıdaların yasak olduğu bazik detoksun uygulama süresi en az 7 gün en fazla 6 haftadır. Uzmanlar bu detoks programının, yılda dörtten fazla uygulanmamasını önerirler.

Tek yönlü detoks: Uygulanması kolay olduğu için en çok tercih edilen tek yönlü detoks programında haftanın bir günü, sadece çiğ sebze ve meyve tüketilir. Sıvı olarak su ve sebze-meyve suları içilir. Yıl boyunca her hafta rahatlıkla uygulanabilir.

Tek yönlü sıvı besin detoksu: Yine haftanın bir günü, sadece sıvı besinler tüketilmesine yönelik hazırlanmış bir detoks programıdır. Gün boyunca katı besinler kesinlikle yasaktır. Sadece sıvı gıdalar veya püre haline getirilmiş yiyecekler tüketilir. Yıl boyunca her hafta uygulanabilir.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Diş Kırılması Neden Olur?

Diş kırılması neden olur? Sorusu diş kırılması sorunu yaşamış birçok insanın zamanı geldiğinde nedenlerini merak ettiği soruların başında gelir. Özellikle neden olduğu kötü görünümden dolayı diş kırılması sosyal yaşantımızı da bir süre olumsuz etkileyebilen ağız sağlığı sorunlarımızdandırlar. Özellikle bazı kişilerde diş kırılması dişin kaybedilmesi durumuna kadar gidebilmektedir.

Diş Kırılması Nedenleri

Diş neden kırılır? Sorusuna verilebilecek yanıtlardan bazıları sert yiyecekleri çiğnemek, gece dişleri gıcırdatmak ya da bruksizim hastalığı ve yaşa bağlı olarak dişlerin kırılması ilk olarak sayılabilir. Ancak diş kırılması nedenleri arasında girebilecek başka maddeler de vardır. Şimdi bu maddelere kısaca bakalım.
🔴 Diş sıkma ya da gıcırdatmadan dolayı oluşan basınç ve aşınma
🔴 Dolgulu diş sayısının fazla olmasının dişlerin sağlamlığına zarar vermesi
🔴 Şeker, buz, fındık gibi sert gıdaları ısırmak
🔴 Dişlerin bir kaza, kavga ya da spor yaparken çok sert bir darbe alması
🔴 Ağız içinde…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019