Ana içeriğe atla

Hazanbelin Faydaları ve Zararları


Genellikle bataklık ve dere kenarlarında yetişen hazanbel boyu 1,5 metreye kadar ulaşan otsu bir bitki türüdür. Bazı bölgelerde eğir otu, azak eriği ve azak eyeri gibi isimlerle de bilinen hazanbel uçucu yağlar, nişasta, potasyum, violaksantin, zeoksantin ve çeşitli mineraller bakımından zengin olan şifalı bir bitkidir.hazanbel nedir


Hazanbelin Faydaları


🔴Hazanbel bitkisi kullanılarak akne ve çıbanların üzerine pansuman yapıldığında o bölgeyi iyileştirmektedir.

🔴Erkeklerin en büyük korkusu olan prostat hastalığına karşı etkili bir besindir.
 

🔴Mide bulantısı, ülser ve gastrit gibi çeşitli mide hastalıklarına iyi gelir.

🔴Sindirim sisteminin çalışmasını düzenler ve bağırsaklardaki hasarlı dokuları onarır.

🔴Böbrek yetmezliğine iyi gelir ve böbreklerin verimli bir şekilde çalışmasını sağlar.

🔴Sigara içme alışkanlığını önlemeye yardımcı olan hazanbeli sigarayı bırakamayan kişilerin tüketmesi önerilmektedir.

🔴Cilt hücrelerini yenileyerek cilde daha taze ve parlak bir görünüm verir.

🔴Nefes darlığı, astım ve bronşit gibi çeşitli solunum yolu hastalıklarına karşı etkili olan besinlerden birisidir.

🔴Vücutta biriken ve çeşitli hastalıklara yol açan zararlı toksin maddelerin atılmasını sağlar.

🔴Uykusuzluk, stres, aşırı sinirlilik ve bazı ruhsal problemlerin etkilerinin azalmasına yardımcı olan bir bitkidir.

🔴Damar tıkanıklığı, kalp yetmezliği, kalp krizi gibi çeşitli kalp ve damar hastalıklarını iyileştirici özelliği vardır.

🔴Grip, nezle, öksürük ve soğuk algınlığı gibi özellikle kış aylarında yaşanan rahatsızlıkların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

🔴Vücutta şiddetli ağrılara neden olan kumların kolay bir şekilde dökülmesine yardımcı olur.

🔴Akciğer kanseri başta olmak üzere bazı kanser türlerinin iyileşmesinde önemli bir rol oynar.

🔴Göğsü yumuşatır, dalak ve pankreasta oluşan rahatsızlıkları giderir.

🔴Hazanbel, hemoroit hastalığına karşı etkili besinlerden birisidir.

🔴Hafızayı güçlendirir, konsantrasyonu arttırır ve özellikle küçük yaştaki çocukların zihinsel ve bedensel gelişimi üzerinde birçok olumlu etkisi vardır.


 

Hazanbelin Zararları


Yediğimiz her besinde olduğu gibi hazanbelin de tüketiminde çok aşırıya kaçmamak gerekir. Bu bitkinin çok fazla miktarda tüketimi mide bulantısı, kusma ve yüksek ateş gibi bazı sağlık problemlerine yol açabilir. Ayrıca hamile bayanların da hazanbel tüketmeden önce doktorlarına danışmaları herhangi bir sağlık problemi yaşamamaları adına daha doğru bir karar olacaktır.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019