Ana içeriğe atla

Kedilerde Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?

kedilerde çiftleşme dönemi


Kedilerde kızgınlık dönemi ortalama 7-15 gün arasında bir zaman dilimini kapsar. Bu çiftleşme evresi, kedi 5-10 aylıkken oluşmaya başlar ve yetişkinliğe ulaşınca da tam olarak belirgin hale gelir.


Kedilerde kızgınlık dönemi, uysal kedilerini genellikle yerde oynarken ya da uzanırken gören kedi sahiplerini biraz şaşırtabilir. Kediniz bu döneme girdiğinde onun olağandışı hareketlerinden dolayı hasta olduğunu sanarak kedinizi veterinere bile götürebilirsiniz. Ama hemen telaşlanmasanız iyi edersiniz. Çünkü kedinizin bu tuhaf davranışlarının arkasında yatan neden aslında çok doğal bir neden olan üreme güdüsüdür. Özellikle kısırlaştırılmamış dişi kediler yetişkinliğe ulaştıklarında kızışma dönemine gireceklerdir.

Tabi bir kedi sahibi olarak bazı soruların cevaplarını merak ediyorsunuz: Kedilerde kızgınlık dönemi ne kadar sürer? Ya da dişi kedilerde kızışma dönemi ne kadar uzun sürer? Kedilerde kızgınlık dönemi ne zaman olur?

Yazımızın devamına göz atarak aklınızdaki pek çok soruya yanıt bulabilirsiniz. Hazırsanız başlayalım…

Kedilerde Kızışma Döngüsünü Anlamak


Bir kedi ortalama 6 aylık olduğunda kızışma döneme girmeye başlar. Eğer söz konusu olan dişi bir kediyse, bu kedinizin en doğurgan dönemi ve çoğalma sürecindeki en iyi zaman dilimidir. Bir kedinin kızışma döngüsü proestrus (çiftleşmek istemeyen dişi kedilerin erkek kedilerin ilgisini çekmesi) ile başlar ve bunu metetrus dönemi takip eder.

Üreme dönemiyle kedilerin aktif olmadıkları dönem arasında diestrus olarak bilinen dönem vardır. Yani bu dönem kedilerin çiftleşme istemedikleri anestrus dönemidir.Kedilerde Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?


Kedilerde çiftleşme dönemi en fazla 15 gün sürer. Eğer bu dönemde çiftleşme gerçekleşmemişse, normal olarak çiftleşme dönemi ocaktan ağustosa kadar olan dönemin dışında da sürecektir. Bunun anlamı şudur: Yılda 2 kez kızışma döngüsüne giren köpeklerle karşılaştırılınca, kediler yıl içinde çoklu kızışma dönemine girebilmektedirler.

Kedilerin çoğu yılda 2-4 kez üreme döngüsüne girerler. Fakat bir dişi kedi yavrulamışsa, kızışma dönemi nadiren 4 günden fazla sürer. Bu dişi kedilerin yumurtlaması için önemli bir ayrıntıdır. Öyle ki, bir kedi çiftleşmediyse, yumurtlama gerçekleşmez ve bu dönemin hemen ardından kedilerin inaktif dönemi olan diestrus evresi başlar. Bu inaktif evre 1-3 hafta kadar sürer ve sonrasında tekrardan kedi kızışma dönemine girer.

Kedilerde hamilelik süresi 60-62 gün sürmektedir.  İnsanların aksine kediler, yaşam sürelerinin tamamında hamile kalabilirler. Bu nedenle de kızışma ya da çiftleşme döngüleri de onlar ölene kadar aralıksız devam eder.


Kedinizi Mutlu Etmenin 4 Yolu 


Kedilerde Çiftleşme Dönemi Ne Zamandır?


Kedilerde çiftleşme dönemi yıl boyunca devam etmesine rağmen, kediler genellikle ılıman aylarda çiftleşme dönemine girerler. İşte bu yüzden de kediler mevsimsel olarak üreyen hayvanlardır ve geceler gündüzlerden daha kısa olduğu için yaz ayları boyunca çiftleşme emarelerini gösterirler.

Kediler için gece ve gündüz döngüleri oldukça önemlidir. Çünkü bu döngü geceleri üretilmekte olan melatonin adlı hormonun üretiminde azalmayı tetikler. Kedi vücudunda melatonin seviyesinin düşük olması, sırasıyla, kedilerin kan dolaşımında olan ve yumurtalıklarına doğru hareket eden üreme hormonunu üreten hipotalamusu etkiler.Eğer Kediniz Kızgınlık Dönemiyse Yapmanız Gerekenler


Öncelikle kediniz her zaman olduğundan tuhaf davranabilir. Bunun için endişelenmeyin çünkü kediniz aslında size çiftleşme döneminde olduğunun işaretlerini verecektir. Üreme evresi süresince dişi bir kedinin kızışması kesin bir şekilde bazı belirtiler gösterir ve bunlar bazı kedi sahipleri için oldukça yorucu olabilir.


Mart Kedisi Sesi


Kediler kızışma dönemine girdiklerinde özellikle geceleri ses çıkarırlar. Kedilerin çıkardıkları bu sesler onların normal zamanlarda çıkardıkları seslerden farklıdır ve aslında bu seslerin anlamı çiftleşme çağrısı anlamına gelmektedir. Genellikle bu sesler ağlamayı andırmaktadır.

Sevgi Gösterisi


Kedi sahipleri kedilerinin bazen kızgın ve bazen sevecen olma hallerine alışkındırlar. Eğer kedinize biraz sevgi gösterirseniz, size karşı o an ilgisiz olan kediniz aniden size karşı sevecen olacaktır. Özellikle kızışma dönemine giren kediler, sahiplerine sürekli sokulmak ister ve sırt ve kafalarını okşatırlar.


Yerinde Duramama Ve Yuvarlanma


Kediniz kızışma dönemine girdiyse, onu yerde yuvarlanırken ya da sürekli hareket halinde görebilirsiniz. Yine bu zamanlarda, kediniz sık sık dışarı çıkmak isteyecektir. Bu nedenle de sürekli olarak camın önünde durabilir. Dışarı çıkamaması durumunda ise, kedinizin iştahı azalabilir hatta günlerce yemek yemeden bile durabilir.


kedilerde kızışma dönemi


Genital Organlarını Yalarlar


Kedilerde kızgınlık dönemi belirtileri arasındaki en önemli maddelerden biri ise, bu dönemde genital bölgelerinin şişkin ve kırmızı olmasıdır. Bu dönemde kedinizi sürekli genital bölgesini yalarken görebilirsiniz. Ayrıca kedinizin genital bölgesinden az miktarda kan boşalmasına da şahit olabilirsiniz. Endişelenmenize gerek yok. Bunlar çiftleşme dönemindeki olası belirtilerdir.

Tüm bu belirtilerin dışında, kızgınlık dönemindeki erkek kediler de sürekli dışarı çıkmak ve yine kızışma dönemindeki dişi kedileri bulmak isterler. Eğer kediniz dişiyse ve hamile kalmasını istemiyorsanız, onu dışarıya bırakmamanız en iyi yöntem olacaktır.

Kedilerde kızgınlık dönemi ne kadar sürer? Ve bunun gibi pek soruya yanıt vermeye çalıştığımız yazımızın burada sonuna geldik. Eklemek veya sormak istediğiniz noktalar olursa, yorum bölümünde düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Diş Kırılması Neden Olur?

Diş kırılması neden olur? Sorusu diş kırılması sorunu yaşamış birçok insanın zamanı geldiğinde nedenlerini merak ettiği soruların başında gelir. Özellikle neden olduğu kötü görünümden dolayı diş kırılması sosyal yaşantımızı da bir süre olumsuz etkileyebilen ağız sağlığı sorunlarımızdandırlar. Özellikle bazı kişilerde diş kırılması dişin kaybedilmesi durumuna kadar gidebilmektedir.

Diş Kırılması Nedenleri

Diş neden kırılır? Sorusuna verilebilecek yanıtlardan bazıları sert yiyecekleri çiğnemek, gece dişleri gıcırdatmak ya da bruksizim hastalığı ve yaşa bağlı olarak dişlerin kırılması ilk olarak sayılabilir. Ancak diş kırılması nedenleri arasında girebilecek başka maddeler de vardır. Şimdi bu maddelere kısaca bakalım.
🔴 Diş sıkma ya da gıcırdatmadan dolayı oluşan basınç ve aşınma
🔴 Dolgulu diş sayısının fazla olmasının dişlerin sağlamlığına zarar vermesi
🔴 Şeker, buz, fındık gibi sert gıdaları ısırmak
🔴 Dişlerin bir kaza, kavga ya da spor yaparken çok sert bir darbe alması
🔴 Ağız içinde…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019