Ana içeriğe atla

Kinoa Nedir? Faydaları Nelerdir?


Kinoa Bitkisi


Bitkilerin insan sağlığına olan faydası, daha sağlıklı ve güzel bir yaşam sürülebilmesine olanak sağlıyor. Sağlığa faydalı bitkilerden birisi de ülkemizde pek fazla bilinmeyen ‘Kinoa’ bitkisidir. Peki, Kinoa nedir? Bir tür tahıl olan Kinoa, ülkemizde pek fazla bilinmemekte ancak ABD, Güney Amerika ve Avrupa’da ciddi bir şekilde tüketilmektedir. Yurt dışında sıkça tüketilmesi insanların Kinoa’ya karşı ne kadar ilgi gösterdiklerini gözler önüne sermektedir.


İnsan vücudu için gerekli olan maddeleri bünyesinde barındıran tahıl türünün geçmişi M.Ö 5000’li yıllara kadar dayanıyor. Şili, Peru ve Bolivya gibi ülkelerde sıkça yetişen Kinoa aşırı sıcak veya soğuğa karşı dayanıksız bir bitkidir. Bu nedenle dünyada en fazla Kinoa bitkisi Bolivya ve Peru’da üretilmektedir. Bu ülkelerden diğer Avrupa ülkelerine ve ABD – Güney Amerika’ya dağılmaktadır. Son dönemlerde ülkemizde de ilgi görmeye başlayan Kinoa bütün aminoasitleri bünyesinde barındırmaktadır.


Kinoa Nasıl Yenir?


Pişmemiş Kinoa’nın kalori oranı yüksektir. Bu nedenle pişirilerek yenmesi diyet yapan kişiler için daha mantıklı bir seçim olacaktır. İçerisinde bulunan su yüzdesi pişirildiğinde daha yüksek olan Kinoa, pişmemiş bir şekilde tüketildiğinde içerisinde daha az su olacaktır. Pişmeden tüketilen Kinoa’nın kalorisi daha yüksek olacaktır.

Kinoa’yı pişirmeden önce dışındaki kabuktan temizlemeniz tadının daha güzel olmasını sağlar. Dış yüzeyinde bulunan kabuk acıdır. Bu nedenle kabuksuz bir şekilde pişirilmesi daha iyi olacaktır.

Kinoa Faydaları

Kinoa Faydaları Nelerdir?


Bu tahıl türünün faydalı olması tüketilmesini de arttırmaktadır. Son dönemlerde ülkemizde de Kinoa tüketimi artmaya başlamış ve bu tahılla ilgili ‘Kinoa Nedir?’ şeklinde araştırmalar yapılmaya başlanmıştır. İşte merak edilen bitki Kinoanın faydaları:


Vücudun ihtiyaç duyduğu tüm aminoasitleri içeren Kinoa, bu özelliği ile tam protein içeren gıdalardan birisidir. Ayrıca sağlıklı yapısıyla da protein tüketmesi gereken bireyler tarafından rahatlıkla tercih edilebilir.


Diyet yapan kişiler rahatlıkla Kinoa tüketebilir. Kalori olarak yüksek bir değere sahip olmayan bu tahıl, kişinin uzun süre tok kalmasına yardımcı oluyor. Ayrıca Glüten diyeti uygulayanlar ve Çölyak hastaları tarafından da Kinoa rahatlıkla tüketilebilmektedir.


Yoğun lif içeren Kinoa, sindirim sistemini düzenlemekte ve sindirime katkı sağlamaktadır.


Antioksidan özelliği ile Kinoa, hücreleri korumaktadır. İçerisinde yer alan Manganez, hücrelerin hasarlarının onarılmasına katkı sağlamaktadır.


Kinoanın faydaları arasında migren’e iyi gelmesi de bulunuyor. Magnezyum içeren Kinoa, damarları rahatlatma etkisine sahip. Bu da migren’e olumlu bir etki yapmaktadır.

Kinoa faydaları ile daha fazla ilgi çekecek ve tüketimi ilerleyen zamanlarda artacak olan bir tahıl türüdür. Özellikle diyet yapan kişilere de diyet listelerinde önerilmesi Kinoa tüketimini ülkemizde de arttıracak etkenlerden birisidir. İnternet üzerinden veya Aktar’lar aracılığı ile kolay bir şekilde Kinoa bulabilir ve satın alabilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Diş Kırılması Neden Olur?

Diş kırılması neden olur? Sorusu diş kırılması sorunu yaşamış birçok insanın zamanı geldiğinde nedenlerini merak ettiği soruların başında gelir. Özellikle neden olduğu kötü görünümden dolayı diş kırılması sosyal yaşantımızı da bir süre olumsuz etkileyebilen ağız sağlığı sorunlarımızdandırlar. Özellikle bazı kişilerde diş kırılması dişin kaybedilmesi durumuna kadar gidebilmektedir.

Diş Kırılması Nedenleri

Diş neden kırılır? Sorusuna verilebilecek yanıtlardan bazıları sert yiyecekleri çiğnemek, gece dişleri gıcırdatmak ya da bruksizim hastalığı ve yaşa bağlı olarak dişlerin kırılması ilk olarak sayılabilir. Ancak diş kırılması nedenleri arasında girebilecek başka maddeler de vardır. Şimdi bu maddelere kısaca bakalım.
🔴 Diş sıkma ya da gıcırdatmadan dolayı oluşan basınç ve aşınma
🔴 Dolgulu diş sayısının fazla olmasının dişlerin sağlamlığına zarar vermesi
🔴 Şeker, buz, fındık gibi sert gıdaları ısırmak
🔴 Dişlerin bir kaza, kavga ya da spor yaparken çok sert bir darbe alması
🔴 Ağız içinde…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019